Skocz do zawartości

Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8"


maxlam

Rekomendowane odpowiedzi

Ortho jest dobry ale ma mały ler 6mm a LV 20mm. Komfort nie porównywalny :Boink: .

Pozdrawiam

Mi akurat to nie przeszkadza, wręcz lubie mały ER więc nie mam problemu. A ortho jest tańszy jednak niż lantan i nie do pobicia w kontraście na pierścieniach Saturna. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

W tej sprawie to jak zwykle, "jeden woli córeczkę, drugi - jej mamusię" ;) Mi osobiście wybitnie przypadły do gustu ortho i zamierzam uzbierać komplecik.

Z drugiej strony, co do "kosmicznej ceny" lantanów - hmmm... jakiś czas temu były jednak nieporównywalnie droższe!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Prosze mówcie o syncie :unsure: o okularach to są inne tematy :D

Godomy o łokularach co je w Synty powtykomy, znaczy się o komplecie :D

 

A swoją drogą na astro4u toczy się też ciekawa dyskusja o tym telepie - jest o stosowanym tam systemie montażu, o transporcie itd. Linka nie podaję, Google rulez :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Wiadomo, za co zapłacisz to masz na pewno ten lantan za 500zł jest super niestety mam za słabe zarobki, ale nie ma się, co łamać może kiedyś będzie lepiej w Polsce a na razie jest jak jest kupiłem na forum Barlow 2x + 4mm Plossl Soligor niedługo powinny być u mnie za trzy tygodnie zdejmą mi gips to zobaczymy jak się sprawdzą; sprzęt sprawdzony, więc myślę, że stosunek ceny do jakości nie będzie najgorszy. Na pewno dam znać ;-)

 

Myślę o filtrze księżycowym, ale czkam na okazje nie musi być nic super specjalnego nie bardzo z kasą jak by ktoś miał stary nie potrzebny chętnie bym odkupił ;-)

 

Pozdrawiam Sylwek

Edytowane przez maxlam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym wątku Sumas ładnie opisał (również na przykładzie Synty 8") jak należy dobierać okularki. Wychodzi na to, że w warunkach dużego zanieczyszczenia światłem (LP) nie warto stosować - w przypadku synty- okularów o ogniskowej powyżej 30 mm. Przed wydaniem pieniędzy warto tam zajrzeć. Obowiązkową lekturą są również testy na astronoce.pl.

Po przeczytaniu powyższej "lektury obowiązkowej" zaczynam się poważnie zastanawiać na okularem WO 33mm/2", czy jest sens go kupować (LP mam na poziomie podmiejskim)?. Chyba lepszym rozwiązaniem będzie szerokątny okular w granicach 25 mm.

Najbardziej komfortową obserwację planet daje z tych okularów, które posiadam, zoom vixena lv8-24 w połączeniu z barlowem x2. W zależności od warunków obserwacyjnych dobieram poprzez pokręcenie obudową okularu powiększenie, które daje najlepszy obraz w danej chwili. Zoom jest również niezastąpiony w przypadku stosowania filtrów - nie trzeba za każdym razem ich wkręcać i wykręcać, a co jak wiadomo w warunkach polowych nie należy do rzeczy łatwych.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy taki zestaw nadawałby sie do synty 8???

Vixen Lv 4mm - do planet(plus ewentualnie barlow2x)

Antares SWA 10mm lub 14mm - do gromad i DSów

Wo SWAN 2" 33mm - do duuuzych DS i przegladania nieba

 

Jka myślicie o tych poszczegulnych okularkach i jak one sprawowałyby sie w syncie 8 lub 10??

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konaczko, LV4mm? Za dużo naprawde za dużo i dla synty 8" i 10", takiego powera rzadko użyjesz bo będzie Ci przeszkadzać seeing, przy mniejszych powerach czasem widać o wiele więcej szczegółów niż na większych bo na mniejszym złapiesz ładną ostrość na dużym powerze bedziesz miał rozmote bez ostrości. Ten 14mm do DS powinien być ok. Ten 33mm też chyba będzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konaczko, LV4mm? Za dużo naprawde za dużo i dla synty 8" i 10", takiego powera rzadko użyjesz bo będzie Ci przeszkadzać seeing, przy mniejszych powerach czasem widać o wiele więcej szczegółów niż na większych bo na mniejszym złapiesz ładną ostrość na dużym powerze bedziesz miał rozmote bez ostrości. Ten 14mm do DS powinien być ok. Ten 33mm też chyba będzie ok.

hm...no moze zeczywiście przegiąłem... :Boink::Boink:

a co myślisz o lv 6mm, albo 5mm??

A zresztą ważniejsze są dla mnie te dwa pozostałe okulary bo planety az tak mnie nie rajcują i to swojego rodzaju deser :D więc mam czas na przemyślenie...

Pozdr.

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LV6 będzie OK! Sam taki chciałem mieć, nada się idealnie będzie 200x czyli wporządku. Niestety dla mnie za drogi :P Ten 33m przyda Ci się tylko do szukania tak mi się wydaje bo DSy i tak będziesz powiększał do 90-100x więc nie wiem czy jest sens pakować dużo w okular do przeglądania nieba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LV6 będzie OK! Sam taki chciałem mieć, nada się idealnie będzie 200x czyli wporządku. Niestety dla mnie za drogi :P Ten 33m przyda Ci się tylko do szukania tak mi się wydaje bo DSy i tak będziesz powiększał do 90-100x więc nie wiem czy jest sens pakować dużo w okular do przeglądania nieba...

No ja lubie przęglądac niebo....a przy takim polu widzenia i małym powiększeniu to wszechswiat jest na pewno bardzo piękny :D

 

A ten Antares SWA 14 to dobry okular?? Mało jest o nim w necie i testów za dużo nie znalazłem...

Jak on sie ma naprzykład do WO SWAN 15...chodzi mi głównie o kome bo czytałem, że w światłosilnym newtonie jest to ok 70% pozbawione komy> A jak jest w tym Antaresie SWA 14mm??

Pozd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście powiedzieli na układ vixen lv 12 mm i do tego dobry barlow,

100X mamy wtedy do zwartych DS a z barlowem 200X do planetek.

Ja zamierzam wypróbować taki własnie układzik.

No i obowiązkowo swann 33mm, daje nam to pole widzenia równe 2 stopni a z barlowem mamy 72X i pole 1 stopień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja lubie przęglądac niebo....a przy takim polu widzenia i małym powiększeniu to wszechswiat jest na pewno bardzo piękny :D

 

Racja ja tez lubie takie małe powiekszenia w mojej Syncie. I równiez zastanawiam sie na SWAN'em 33mm z tym że 2". Pamiętaj tylko że jesli masz kiepskie niebo to przy takim małym powerze bedzie pomarańczowo i w ogóle zero kontrastu przez co DS'y niewiele sie pokażą. Ja zakładam że mam w miarę dobre niebo dlatego zaryzykuje z tym SWANem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja lubie przęglądac niebo....a przy takim polu widzenia i małym powiększeniu to wszechswiat jest na pewno bardzo piękny :D

 

A ten Antares SWA 14 to dobry okular?? Mało jest o nim w necie i testów za dużo nie znalazłem...

Jak on sie ma naprzykład do WO SWAN 15...chodzi mi głównie o kome bo czytałem, że w światłosilnym newtonie jest to ok 70% pozbawione komy> A jak jest w tym Antaresie SWA 14mm??

Pozd.

 

 

Używałem tego okularu z mojim taurusem 380 i co moge o nim powiedzieć.

Powiększenie jakie dał mi to 117x, okular typowo do DS, do planet sie raczej nienadaje. Jednak na DSach pokazuje co potrafi, bardzo duże pole widzenia!!! Obraz ogólnie punktowy, przy brzegach pola widzenia jednak widoczna spora koma. Okular ma bardzo duży Ler co ułatwia obserwacje. Jeśli ma być to okular typowo do DS to będziesz z niego zadowolony. :Beer:

Pozdrawiam pogodnego nieba...

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Chyba nie produkuje się okularów o ogniskowej 33mm w oprawie 1,25 cala.

 

Plossl 32mm 1,25"

Plossl 40mm 1,25"

 

:-)

 

1mm ogniskowej jest na granicy bledu ;-)

 

Mi chodzi o okular szerokokatny z LER ok. 20mm.

Takich nie ma 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chociarz dostałem SYNTE ponad tydzien temu to nie miałem okazji się z nią dokładniej zapoznać przy obserwacjach nieba, ciągle w krakowie było albo pochmurno albo cały czas lało :burza: . ale jakieś 2 dni temu zobaczyłem dziure w chmurkach przez którą prześwitywał Jowisz więć bez chwili myślenia otworzyłem balkon i trzymając za "rączki" wyniosłem syncie na balkon i zaczołem obserwacje. A oto moje reflekcje na temat tego co zobaczyłem i przeżyłem: :D

 

1. Montaż montażu :huh:

Jak zainteresowni pewnie wiedzą Syncia dotarła do mnie w 2 pudłach (1 była tuba optyczna, 2 montaż DObsona), maiłem pewne doświadczenie z montowaniem mebli z ikei (połowa mebli w moim domu jest z tego sklepu) nie miałem żadnych problemów z zmontowaniem podstawy. Jedyny problem jaki sie natknołem to brak siły w rękach ale od czego jest wiertarka B) . Musiałem tylko wymienic klucze do śrub bo te w zestawie było zaduże <_< .

2. Szukacz

Jak dla mnie to szukaczk jest jendym z najlepiej zrobionych w Synci żeczy. Daje duże pole widzenia i można błyskawicznie znaleść się na niebie (w przeciwieństwie do mojego starego szukacza z optisana 76/700) w końcu jest to 9/50 jest tak duża jak moja najlepsza lornetka xD. mocowanie szukacza na pierwszy żut oka jest niepwne, jedna śruba dociskająca, ale jak sie mocno przykręci to nie ma siły by ten szukacz poruszyć. Ustawianie szukacza za to jest banalnie proste, mi zajeło to około 30 sekund. Są 2 śruby regulujące i trzecia która za pomocą sprężynki dopycha szukacz do boku.

3. Wyciąg

I tu poznałem jak wygląda klej do betonu xD. wyciąg chodzi ciężko ale nie przeszkadza to w obserwacjach. Niestety nieopatrze dotknołem zębadki i poprudziłem tym klejem sobie ręce i przy okazji cały tubus!! I o mało co to bym się do niego nie przykleił!!

4 Komfort obserwacji

Musze przyznać że kiedy dokonywałem obserwacji była bardzo wietrzna pogoda, i omało co mnie nie zwiało z balkonu!! Dlatego często wiatr poruszał tubusem wprawiając go w drgania. Poruszanie teleskopem w pionie nie sprawia trudności, ale w poziomie idzie ciężko, jak na muj gust za cięzko i będzie coś z tym trzeba zrobić. Pułeczka na okulary jest bardzo wygodna a i wyciąg jest ustawiony pod idealnym katem tak że dłuższe patrzenie na Jowisza nie sprawiało mi dyskomfortu.

5. Jakość łoptyki xD

Jestem skromnym amatorem, nie mam doświadczenia z ocenianiem optyki teleskopu zwłaszcza że dotychczas miałem tylko małego supermaketowego optisana 76/700. Jowisz wyglądał naprawe wspaniale, bez problemu odrużniłem pasy a i one wydawało mi sie dzieliły się na dokładniejsze partie, jednak to co mnie zaskoczyło to to że obraz był jak dla mnie oślepiający!! Kiedy jowisza przyćmiły chmórki dopiero wtedy pasy stały sie bardzo ostre a przez chwile wydawało mi sie ze widziałem wielką plame na jowiszu ael to chyba było złudzenie optyczne. Niestety chmury zasłoniły całe niebo i nic więcej nie zobaczyłem.

 

Jestem w 100% zadowolony żę kupiłem ten teleskop, jowisz jaki widziałem był naprawde piękny ale przecież to zaledwie ułamek tego co mozna zobaczyc przez tego telepa!! Niemoge sie doczekać następnych pogodnych nocy!!

 

Pozdrówko i przepraszam za błędy jakie mogły sie wkraść :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.