Skocz do zawartości

Sky-Watcher (Synta) SKDOB 8"


maxlam

Rekomendowane odpowiedzi

Gość saywiehu

Moje przemyślenia co do powyższego posta Kuraka.

Brak siły w rękach? Wiertarka? No, nie miałem takiego problemu. Może kwestia użycia innych kluczy płaskich.Te z zestawu i załączony śrubokręt - raczej śmieszne. Ale pozostałe mocowania - bezboleśnie.

Smar jest rzeczywiście nieprzyjemny, ale mój wyciąg wcale "ciężko" nie chodzi, za to napewno "na bank" trzyma ostrość ;) No i lepiej pewno smaru nie dotykać, ale to wcale trudne nie jest. No mi się nie zdarzyło.

Ruch montu w poziomie za ciężko... qrcze i tu rozumiem potrzebę użycia przez ciebie siły :D Po prostu zbyt mocno skręciłeś obie okrągłe części podstawy!!! Zdemontuj raz jeszcze, poluzuj tą dużą śrubę, zmontuj, wypróbuj jak idzie. Ja to z 3 razy robiłem, aż udało mi się wyregulować "na mój gust". Teraz jest znakomicie - nie za ciężko, nie za lekko.

Jowisz świeci rzeczywiście bardzo jasno. No, ale zeby tak od razu oślepiał ;) Może filterek dokupić? Bo Łysy dopiero da popalić! Wczoraj lukałem na Jupka wszystkimi okularkami jakie mam, zakładałem też Barlowa. Seeing i przezroczystość powietrza pozwoliły na wykorzystanie całego mojego "arsenału". Qrcze, widok był olśniewający. Wszystkie szczegóły, jak z fotki :) Nie chcę tu powielać opisu, który zapodałem w topicu "Obserwacje Jowisza", ale trudno się pohamować...

A co dalej do jakości optyki, to wczoraj mialem przyjemność "pojeżdzenia" sobie po Drodze Mlecznej. Qrcze, widok zapierający dech! Przepiękne, punktowe obrazy gwiazd, cały "dywan" gwiazd. Waliłem do nich (do Jupka tysz ;)) nawet Barlowem i Kellnerem 4 mm od Skyluxa! No, to już byla oczywiście przesada, ale nie stwierdziłem, żeby coś bylo nie tak. Nie jestem specem od optyki, nie mam zbyt dużego doświadczenia w obserwach innymi sprzęciorami, ale jasno mogę powiedzieć jedno - jak dla mnie OPTYKA JEST FENOMENALNA!!! Oczywiste, że swoje dodaje tu ciemne niebo. Jednak różnica jest ogromna. W Bukowcu, przy zasnutym niebie, widoki z Synty Grzybka nie zrobiły na mnie wielkiego wrażenia. Tu po prostu można siedzieć i się gapić, gapić. Piękny ten Wszechświat :) A te eMki...

 

Taaa, trochę błędów ci się wkradło - razem 4 stada błędów ;) Ludziska, starajcie się! Nie wyśmiewam się - apeluję jeno. Przecież w googlach sprawdzicie wszystko.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wam koledzy zazdroszcze ( takim to dobrze :huh: ), ja swoją syntę kupie dopiero w sierpniu. Bo wtedy będę miał kasę i noce zrobią się trochę ciemniejsze. Ale zdecydowałem się już na lepszy okularek , to znaczy vixen lantan LVW 13 mm i barlow soligor.

Jeno mam nadzieje że te synty nam nie podrożeją.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Spoko Doktor! Też się naczekałem. He, dla mnie cena spadła. Jak zapadła decyzja o zakupie - Synciara kosztowała powyżej 1 700 zł.

Ech, te wyczekane są przecież NAJLEPSZE :D

 

Mam takie zapytanie : czy ktoś w przystępny, łopatologiczny sposób potrafilby wyjaśnić sprawę napędu do platformy pod Syntę?

Hmm... a może ktoś za sensowne pieniądze zrobiłby taki napęd? Myślę o osobach z forum.

Mam wszystko do zrobienia samej platformy, ale mechanika jakakolwiek, a ta elektro- na dodatek, to już jeno czary dla mnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze co zrobiłem to poluzowanie śruby która ściska te dwie połówki ale to tylko troche polepszyło sprawe. Chyba troche marudze bo przy obserwacjach tak naprawde te wady nie przeszkadzają tak bardzo, ale jak zobaczysz jowisza to nawet męczenie się statywem zostaje wynagrodzone :D

Teraz zostaje jeszcze sprawa dokupienia barlowa do zestwau z okularkami żeby zamiast powiększenia 120x użwywał powiększenia 240x bo chyba będzie najbardziej optymalne powiększenie B)

W "plikach" są jakieś plany napędu do dobson ale ja też mało z nich rozumiem, trzeba będzie poszukać gdzieś w necie, a jak znajde to zapodam linka :rolleyes:

 

Ja jestem wątłym chłopcem i nie mam pudzianowskich bicepsów dlatego używałem wiertarki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie

 

Nareszcie ścięgno mi się zrosło i prawie rozpracowałem rękę, więc zacząłem wyprowadzać Syntę na powietrze. Powiem kurtko obrazy, jakie daje są niesamowite nie mam porównania gdyż obserwowałem tylko jakąś ruską lornetką itd.

 

Dla użytkowników, którzy dopiero myślą o zakupie teleskopu polecam; okularem, który najczęściej używam jest 25mm i myślę o czymś dłuższym o większym polu widzenia. Jednak to prawda, że powiększenia to działanie na wyobraźnie handlowy trik, choć na pewno przyda się mi 4mm, który kupiłem, ale na razie nie było okazji gdyż kupiłem go głównie dla Księżyca i Jowisza.

 

Synta daje wyraźne obrazy, ale nie polecam siedzieć zbyt wiele przed telewizorem komputerem bezpośrednio przed obserwacją i potwierdzam przez teleskop trzeba nauczyć się patrzeć po pierwszym spotkaniu na pewno nie dojrzymy tego, co za drugim i kolejnym z każdym dniem widzi się coraz lepiej i jest to przyjemniejsze.

 

Ogólnie Synta jest dobrym ekonomicznym wyborem, jeśli chodzi o modernizację to niedługo zacznę ręka już mi prawie doszła będę chciał wrócić do pracy i będę miał dostęp do warsztatu by dorobić sobie (oczywiście po godzinach :szczerbaty: ) niektóre rzeczy.

Edytowane przez maxlam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wreszcie zdobyłem łożysko do tuningu podstawy mojego dobsona teraz tylko trzeba teflonową tuleję w środek łożyska i jakąś lepszą śrubę chromo niklową z nakrętką samo kontrującą. Aby wszystko dobrze się ślizgało dołożę na obwodzie, co najmniej trzy krążki teflonowe tylko przymocuję je nie jak w oryginale na dolnej części montażu tylko na górnej tak, że dół będzie się wycierał jak coś mniej pracy będzie dorobić nowy laminat na dół niż na górę.

 

dscn3029ly3.th.jpg dscn3030gd0.th.jpg dscn3031xr2.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.