Skocz do zawartości

Kilka szkiców Jowisza


Maksiu

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam kolejne rysunki mojego autorstwa :)

 

Ze względu na nie najlepszy seeing rysunki te wykonywałem przy 120x powiększeniu(Plossl 10mm), przez Synte oczywiście:

 

skanuj.jpg skanuj.jpg

 

tu trafiło się przejście Io przez tarcze:

skanuj0001.jpg

 

a tu, nieco lepszy seeing i WCP:

skanuj0002.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze znam osobę, która jak tylko pogoda sprzyja wystawia lunetę i szkicuje Słońce. I to nie jakieś tam małe szkice tylko porządne profesjonalne na całą stronę w zeszycie.

 

Że też wam się chce... mi by się nie chciało :D. Ale ja jestem leniem z natury :lol:.

 

Fajnie ci te szkice wychodzą.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszcze tym którzy potrafią rysować.Jestem akurat takim antytalentem :blink: .że Jowisz wyszedłby mi napewno kwadratowy :szczerbaty: .Wczoraj fajnie było widaćsiężyc ale Jowisz totalna katastrofa.A teraz w Rybniku wieje jak diabli i zaczyna padać czyli kicha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na 120x to zadziwiająco dużo widzisz. Patrzysz przez jakiś filtr?

 

Dlaczego ?

 

Ja widziałem w dużej Syncie 10" z auto-prowadzeniem przez ok. LVW przy power 90x tyle szczegółów. Co prawda WCP akurat wtedy nie było, ale te czarne elementy (chyba wiry) w pasach były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkice bardzo dobre!

Widziałem podobnie Jowisza przy powiekszeniu 133, jeden dzien wczesniej...

Jestem zadeklarownym zwolennikiem szkiców. Pokazują one to, co rzeczywiscie widac przez okular.

 

Dobra robota!

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj oglądałem Jowisza moją Syntą 8” z balkonu i obraz ostry jak żyleta przynajmniej przez 15min (okular 10mm) potem coś się stało z atmosferą i lipa obraz zaczął się rozmywać, co do szczegółów to bez problemu można było dostrzec elementy atmosfery jak na szkicu ;-)

 

Dziś to kompletna porażka nawet łysego nie widać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za miłe słowa.

 

Jak na 120x to zadziwiająco dużo widzisz. Patrzysz przez jakiś filtr?

Nie stosuje żadnych filrtów.

Poprostu staram się rysować to co widze, i nie wydobywać na siłe nieistniejących szczegółów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem zadeklarownym zwolennikiem szkiców. Pokazują one to, co rzeczywiscie widac przez okular.

Hmm... coś w tym jest. Jak ludzie proszą żeby pokazać im jak widać przez teleskop to chyba najlepiej byłoby pokazać szkic. Wiedzieli by wtedy jak faktycznie widać i nie byłoby tych wszystkich rozczarowań powodowanych pieknymi kolorowymi fotkami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... coś w tym jest. Jak ludzie proszą żeby pokazać im jak widać przez teleskop to chyba najlepiej byłoby pokazać szkic. Wiedzieli by wtedy jak faktycznie widać i nie byłoby tych wszystkich rozczarowań powodowanych pieknymi kolorowymi fotkami

 

DOKŁADNIE!!!

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuzwa a ja WCP jeszcze nie widzialem :(....szkice bardzo fajne :)

 

to 5 maja byl taki dobry seeing ?....dzien wczesniej patrzylem na Jowisza i w sumie dwa pasy ...albo jestem slepy :Boink:

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 10 miesięcy temu...

Szkice wykonane 2008.07.03 okolo godziny 2.00 w czasie przejscia Calisto i jego cienia. Warunki bardzo dobre, seeing oceniam na 4/5. Sprzet: synta 1200/200 + swa 15mm + pl tv 8mm + pl vixen 6mm + ołowek + papier.

 

rzut ogolny:

 

jowiszmaly.jpg

 

i powiekszenie, czyli co udalo sie dostrzec a nie zmiescilo sie w poprzednim rysunku:

jowisz03.jpg

 

zachęcam do szkicowania

 

ps. rysunku bardzo malo obrobione; praktycznie nie poprawiane za "widnioka".... ;)

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się oddać względną intesywność pasów chmur i czap polarnych. Pas z WTC był wyraźniej mniej intensywny i grubszy.

Zawsze mnie zadziwia, że można dostrzec otoczke wokół WTC. Tę niejednorodność widziałem już wielokrotnie.

 

Seeing był dobry, a ponieważ mieszkam na głębokim południu Polski, Jowisz jest całkiem wysoko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.