Jump to content

Meteor

Guest
 Share

Recommended Posts

Witajcie .

Czy ktoś wczoraj o godzinie 24 h widział bardzo jasny meteor. Pod koniec swojego lotu rozpadł sie . Pozostawił po sobie długi warkocz .A swój lot skończył gdzieś tak nad Marsem .!!Myślałem ,że to mógł być bolid !!!.Był jaśniejszy od Marsa !!!

Pozdro Piotrek

Guest Janusz_P.

O bolidzie zwykle mówimy jeśli zjawisko było jaśniejsze niż Wenus w maksimum blasku czyji jakieś - 4,8 mag 8)

Był to raczej jasny meteor z rozpadem, podaj jak długo ( w sekundach) go obserwowałeś, gdzie sie zaczął i gdzie skończył oraz oszacowanie jasności z obiektami na niebie ;D

Arku może byś podał początkującym aktualny wzór formularza bolidowego z opisem rubryk to by znacznie uprościło sprawę na przyszłość a sekcja zebrała by nowe, wartościowe obserwacje ;D ;D ;D

O bolidzie zwykle mówimy jeśli zjawisko było jaśniejsze niż Wenus w maksimum blasku czyji jakieś - 4,8 mag 8)

Był to raczej jasny meteor z rozpadem,

Czyli to jest prawidłowa def. bolidu?

Wg. moich żródeł ("Astronomia- Słownik szkolny", oraz "Poradnik Obserwatora Meteorów" - J. Kosiński, PTMA 1993) bolidem można nazwać meteor o jasności powyżej - 4 mag.

Oba żródła mówią już inaczej na temat bolidów dziennych - Słownik..." klasyfikuje je od jasności > -8 mag, a "Poradnik..." od jasności > -12 mag.....ciekawa rozbieżność....

Jeszcze inna pozycja : " Meteroidy, meteory, meteoryty" - B. i H. Hurnik, Poznań 1992) także mówi o "meteorach o wielkościach gwiazdowych ponad - 4 mag, czyli jaśniejszych od planety Wenus..."

No ale skoro Wenus może mieć te - 4,8 mag to czy powinno sie wplątywać ją do definicji razem z tymi "-4 mag" ???

Cytując za IMO (International Meteor Organisation):

" definicja bolidu jest właściwie umowna, wymagana do uznania meteoru za bolid minimalna jasność zmienia się od ok. -2 mag do - 6 mag"

W jej sekcji bolidowej IMO, czyli FIDAC (Fireball Data Center), przyjmuje się za bolid meteor jaśniejszy od -3 mag, ale po skorygowaniu na odległośc zenitalną ( musi mieć > - 3 mag w zenicie) !! Oznacza to, że np meteor o jasności np 0 mag może być bolidem, gdy widoczny jest na wysokości zaledwie kilku stopni nad horyzontem.

Wzór do przeliczeń na jasność zenitalną :

M = m +5log[sin(h)] gdzie :

M- jasnosć zenitalna

m- jasnosć obserwowana

h- wysokość nad horyzontem

pełny tekst (ang) na stronie: http://www.imo.net/fireball/fidac01.html

Zwykle za bolid uznaje sie zjawisko o jasnosci wiekszej niz -4 mag. Granica

jest plynna bo ocen jasnosci tak jasnych meteorow dokonuje sie z dokladnoscia srednio 1 mag. Wenus, podana przez Janusza, nie jest uzywana w definicji bolidow, Jest uzywana jako przyklad, bo kazdy wie jak wyglada. Poza tym jej

jasnosc zmienia sie i w zakresie od -3 do -4.3 mag i chyba nigdy nie osiaga wspomnianych przez Janusza -4.8 mag.

Raport bolidowy IMO zeskanuje i wrzuce na forum. Ten na stronie PTMA

tez zawiera wszystkie potrzebne dane, lecz jego wypelnienie nie gwarantuje nam

ze nasze raoprty trafia tam gdzie trzeba. My wszystkie prawidlowe obserwacje bolidow wysylamy do IMO (Fireball Data Center - FIDAC).

Arek

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.