Jump to content

Hiperteleskop


radradish
 Share

Recommended Posts

Cześć

 

Niedawno w New Scientist pojawił się wizjonerski artykuł o hiperteleskopie będącym w stanie uzyskać fotografie, na których możnaby rozpoznać np. obszary wielkości Amazonii na planetach znajdujących się od nas w odległości 10 lat świetlnych! Czy to możliwe? Oj tak, nawet bardzo :) Wyobraźmy sobie gigantyczne lustro sferyczne o średnicy kilkuset kilometrów. Teraz wytnijmy z jego brzegów parę mniejszych luster o średnicy kilku metrów - rysunek poglądowy na dole. Co otrzymaliśmy? Teleskop o ogromnej rozdzielczości, jednakże zbierający bardzo mało światła. Jego rozdzielczość zależy bowiem od odległości miedzy tymi skrajnymi, kilkumetrowymi lustrami. Moznaby umieścić kilka takich wraz ze sprzętem foto zbierającym światło w ognisku na satelitach! Oczywiście problemem byłoby utrzymanie tych modułów w odpowiedniej pozycji i odległości. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć nieco mniejsze urządzenie tu na Ziemi. A może by tak para popularnych lusterek 20 cm... To tyle :)

Odsyłam do artykułu: http://www.newscientistspace.com/article/mg18925401.700.html (oczywiście pełna wersja w wydaniu papierowym).

 

Pozdro

Rad Radish

hipertelskop.jpg

Link to comment
Share on other sites

Hmm... Ciekawe.. Tylko, ze dokladnie na tym sie nie znam :Boink: wiec mam pytanko: skoro taki teleskop zbieralby mala ilosc swiatla to jakim cudem te szczegoly i w ogole cokolwiek bylo by widoczne..? :huh:

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus

Wlasciwie ten temat to jest SYNTEZA APERTURY, od dawna stosowana w radioastronomii, tutaj proponowana optycznie.

Zbierac swiatlo z wycelowanego w jeden punkt teleskopu przez caly rok, teeoretycznie uzyskalibysmy rozdzielczosc odpowiadajaca aperturze j.a.

Jak zwiekszyc swiatlosc? Dluzej zbierac informacje. Niestety, uzyskamy tylko obraz statyczny, gdybysmy chcieli zbierac swiatlo dlugo, tak jak HST przy naswietlaniu UltraGlebokiegoPola, albo, jak wyzej proponuje, przez rok, to moglibysmy uzyskac obraz szczegolow tylko takiej planety, ktora stale bylaby zwrocona ta sama strona w strone Ziemi, a to jest malo prawdopodobne. Tak wiec, w praktyce raczej takiego obrazu, o jakim mowa w artykule, nie da sie dla odleglych planet uzyskac.

Link to comment
Share on other sites

Dziś przeczytałem o rychłym rozpoczęciu budowy w Chile teleskopu LSST-Large Synoptic Survey Telescope. Jest to nowatorska konstrukcja z dwoma lustrami wklęsłymi i wtórnym wypukłym, pozwalająca na szybkie skanowanie całego dostępnego obszaru nieba w ciagu zaledwie trzech kolejnych nocy obserwacyjnych!!! Głównym zadaniem LSST ma być poszukiwanie ciemnej materii. Budowa teleskopu zakończy się w 2009 a oddanie do użytku nastąpi w 2012r.

lsst_500.jpg

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
Guest zbig

Z lustrami sferycznymi jest pewien problem, swiatlo z nieskonczonosci nie jest ogniskowane w jednym punkcie . Przyjmuje sie, ze swiatlosila lustra czy wypadkowa luster do F8 jest krancowa do uzyskania dobrych obrazow z sferycznego lustra. Przy duzych lustrach jeszcze mniejsza.

2 lustra sferyczne 20 cm o ogniskowej 2m czyli swiatlosile F10 kazde z osobna da dobry obraz . Lecz gdy beda razem to juz nie .

Ale jakby mialy 4m ogniskowa to ylby dobry obraz pod warunkiem identycznosci ogniskowych z dokladnoscia 1/4 czy 8 lamda dlugosci fali- inaczej chyba powstana interferencje.

Najprosciej to niezalezne iles tam luster, kazde z swoja kamerka . Obraz przesylany jest do kompa i tam sumowany po wczesniejszym dopasowaniu.

Edited by zbig
Link to comment
Share on other sites

 • 3 weeks later...
 • 2 years later...

heh, jak ten czas szybko mija,

właśnie ukończono blank zwierciadła:

 

080902214750-large.jpg

 

i całkiem ładny torcik wyszedł :rolleyes:

 

więcej tu: http://www.sciencedaily.com/releases/2008/...80902214750.htm

i tu: http://www.sciencedaily.com/releases/2005/...50906080521.htm

 

i to zdjęcie w dużo większej rozdzielczości: http://www.lsst.org/News/LSSTC_08.shtml

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć nieco mniejsze urządzenie tu na Ziemi. A może by tak para popularnych lusterek 20 cm... To tyle :)

 

Czytałem o tej technice jakiś czas temu. Oczywiście ma to swoje ograniczenia wynikające z atmosfery itd.

 

Zastanawiam się jednak nad wykorzystaniem jej w warunkach amatorskich. Np. dwa małe maczki w odległości jednego metra od siebie? Czy ktoś może wie, czy jest jakieś oprogramowanie, które potrafiłoby coś takiego zrobić?

Link to comment
Share on other sites

2 teleskopy obok siebie robiące 1 zdjęcie dadzą ten sam efekt, co jeden teleskop robiący 2 zdjęcia

 

2 lustra rzucające światło na jedno lustro wtórne, dadzą efekt większego lustra i chyba tutaj właśnie o to chodzi, żeby z wielu luster w jeden punkt świecić, a nie wiele osobnych teleskopów stawiać

Link to comment
Share on other sites

 • 2 weeks later...

>Zastanawiam się jednak nad wykorzystaniem jej w warunkach amatorskich. Np. dwa małe maczki w odległości jednego metra od siebie?

To nic nie da. Rozbijesz się o seeing. Żeby to miało sens trzeba by jeszcze te maczki wyposażyć w optykę adaptywną.

Edited by narwik
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.