Skocz do zawartości

Okularki do 80ED


KrzysztofZ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ! Też mi się wydaje, że w dobre okulary warto inwestować, choć ceny niektórych z nich to jednak spory wydatek...tu każdy sam musi ocenić priorytety i zasobność swojego portfela. Ale tak apropos cen niektórych okularów...czy mógłby mi ktoś z Was wyjaśnić dlaczego np. orthoskopy kosztują prawie 3x drożej niż plossle o tej samej ogniskowej ? W jednych i drugich są tylko 4 soczewki. Potrafię zrozumieć wyższą cenę lantanów /inny rodzaj szkła + większa ilość soczewek/. Co takiego jest w okularach orthoskopowych, co tłumaczyłoby tak dużą różnicę w ich cenie w stosunku do plossli ? A może to tylko zmowa cenowa ich producentów ? Może ktoś powiedzieć, że płaci się za jakość. Tak, to prawda... sam widzę różnicę w jakości obrazu jaką daje okular orthoskopowy, ale czy jest coś w procesie ich produkcji co uzasadnia ich cenę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ceny produktów nigdy nie mają odzwiercedlenia w kosztach produkcji....

poatrzmy na: samochody, leki, mieszkania i....teleskopy, okulary, filtry.

cena jest wypadkową podaży i popytu + obiązenia fiskalne

 

A czy ortho są drogie....przeciez to tylko 299zł czyli 245zł + vat czyli 64euro + vat

 

64 euro to dla cywilizowanej części europy jedno wyjscie z rodzina do McDonalda lub jedno tankowanie samochodu lub....wkurza mnie ta nasza bieda... :(

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi wydaje się że kluczowym czynnikiem wpływającym na obecną cenę jest tutaj masowość produkcji Plossli jako okularów kitowych do większości chińskich teleskopów. ale to tylko moje gdybanie

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi wydaje się że kluczowym czynnikiem wpływającym na obecną cenę jest tutaj masowość produkcji Plossli jako okularów kitowych do większości chińskich teleskopów. ale to tylko moje gdybanie

 

pozdr

Dokladnie! Ale zwroc uwage na ceny Plossli: Vixen, Antares, Soligor...to identyczne okulary (patrz na test w astronocach). Ceny rózne i to czasem nawet bardzo. I niech mi nikt nie mówi, że firma XX testuje sprzet, a firma YY nie testuje... Chyba, ze nadruk XX kosztuje 15$ lub więcej.

 

Cena produkcji w wprzypadku towarów wysokoprzetworzonych jest wypadkową masowości. Jak będziemy robic ręcznie jeden samochod miesięcznie, to koszt jego bedzie wysoki. Koszt seryjnej produkcji (większa wydajność, powtarzalność, lepsze ceny za półprodukty) jest bardzo niski.

 

Jeszcze raz, ceny na nasz astrosprzęt jest wypadkową popytu w innych zamozniejszych krajach świata, gdzie ludzie kupuja teleskopy tak jak my kurtki czy spodnie.

 

pogodnego nieba i lepszych zarobkow

 

ps. Dobry Plossl to świetny okular!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym bym się nie zgodził. Koszty produkcji są jednym z podstawowych czynników /chociaż nie jedynym/, które wpływają na cenę produktu.

 

Ceny są określane przez subiektywne oceny kupujących (popyt) i sprzedających (podaż),

nie zaś przez obiektywne koszty produkcji; im wyższa cena tym mniejsza ilość nabywców

chętnych kupić a większa ilość sprzedawców chętnych zaoferować towar. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten zoom ma male pole, jak bedziesz mial dobrego barlolwa to 5 mm okular Ci niepotrzebny.

Wyciag planujesz 2" telep F5 . Sadze, ze do 10 mm to dobry barlow i wysmiewane " przedluzki" z dobrym okularem max 26 mm . Ale wtedy nie potrzebujesz wyciagu 2" bo z racji srednicy otworu 1,25 przy okularze o kacie patrzenia 70 st nie bedzie winietowania .

Moze tak jak Hans oisze barlow APO 1,25" . Odnosnie okularu to warto by sprawdzic jak dobrze wspolpracuje z tym barlowem. Jak bardzo dobrze to przedluzki wystarcza i za 5 mm okular. Nie jest to herezja , sam sprawdzalem do wypadkowej ok 10 mm z okularem ok. 28 mm i barlowem 2x z Ak .

Do telepa F5 barlow to dobra sprawa z racji poprawy brzegow obrazu , dobry srodka nie pogorszy.

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny problem.

Wysprzedałem moje plossle i teraz mam mentlik w glowie co kupic :o

Mysle nad okularami Ortho,na poczatek 5mm i 7mm,a pozniej się cos dokupi o dłuższych ogniskowych.

Lecz co jakis czas słysze inne propozycje od znajomych :D

Co myslicie na ten temat?

Kupowac Ortho 5mm,7mm itp (obserwacje planetek i DS)-moj telep 200/1000 F5,czy kupic Okular Vixen LV 8~24 mm + dobry barlow + 5mm do kompletu?

Bardzo prosze o radę ,bo juz jestem w trakcie zamawiania :)

6mm ortho na planetki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze przypomnę:

Wymienieniam wyciag na 2" z redukcja na 1,25",chce pozbyć sie tego fenomena z U i kupic cos konkretnego.

Pozatym nie zamierzam jak narazie kupowac barlowa 2" i okularów 2" bo mnie nie stac na nie,tylko na 1,25" okularki + barlow 2x.

Emde zamiast ortho 5mm kupic 6mm?Przy mojej krotkiej ogniskowej przy 5 mm miałbym 200X,a tak przy 6mm jakies 166x.

Jeszcze raz pytam :) jaki komplet ortho 5mm-10mm ,co doradzicie przy F5 i 1000mm:)

Edytowane przez promil
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zjawisko :lol:

Miałem go sprzedać za parę groszy.

Mowa tu o okularze mikroskopowym 14x f=17,85mm

Całkiem ładnie gada to z EDkiem.

Jest konstrukcyjnie podobny do erfla i pole widzenia ma troszkę mniejsze.

No całkiem całkiem...

Jestem mile zaskoczony.

14.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe zjawisko :lol:

Miałem go sprzedać za parę groszy.

Mowa tu o okularze mikroskopowym 14x f=17,85mm

Całkiem ładnie gada to z EDkiem.

Jest konstrukcyjnie podobny do erfla i pole widzenia ma troszkę mniejsze.

No całkiem całkiem...

Jestem mile zaskoczony.

A czy obie powierznie zew. ma wklęsłe?

Jeśli jest 6- elementowy to dokładnie taki okular jak któremuś koledze się wysypał.

A żółtawy Ci on jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest jakaś metoda przeliczania ogniskowych okularów mikroskopowych, na których widnieją napisy razy ileś tam, na mm? A może raczej metodą porównawczą z okularem o znanej ogniskowej.

PS. Postanowiłem dołączyć do "klubu 80ed". Dlatego ten wątek szczególnie mnie ciekawi. W tym tygodniu powinien edek oriona dojechać, mam przynajmniej taką nadzieję :) Będzie służyć narazie do wizuala.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem do refraktora 80ED, jezeli nie chcesz wydac duzo pieniedzy to najlepszym rozwiazaniem sa dobre Plossle i Barlow. Dobry Plossl pobije Abbe Ortho w jakosci obrazow. Pisze Abbe Ortho, poniewaz sa tez okulary Plossla, ktore sa nazywane ortho. Sam mam pare Celestronow Ortho (juz nie produkowanych), ktore tak naprawde po rozkreceniu okazuja sie byc Plosslem. Ortho nie oznacza typu okulara konstrukcji. Orthoscopic oznacza, ze obraz bedzie wolny od aberracji, likwiduje kurwature pola, kome i achromatycznosc. Wielu producentow wiec naduzywa tego terminu nazywajac swoje okulary orthoscopic. W tym przypadku Celestron produkowal kiedys prawdziwe Ortho (Abbe), czyli jedna grupa 3 soczewek plus jedna soczewka. Potem jednak bez powiadomienia zmienil konstrukcje na Plossla (dwie grupy po dwie soczewki) ale nazwy nie zmienil.

 

Prawdziwe Abbe ortho z fabryki Zeissa sa bardzo dobre i drogie (drozsze od Naglerow) i dostepne tylko na rynku wtornym.

 

Dobry Plossl jednak jak np. TeleVue jest wysmienitym okularem oferujacym doskonale obrazy. Mam 8mm i chociaz ER jest krotki, to okular jest bardoz dobry.

 

WO sa dobre i oferuja obraz zblizony do Naglerow, jednak cudow nie ma i uzyte w szybkich teleskopach gwaltownie traca na wartosci otrzymywanych obrazow.

 

Dla kogos, kto nie chce wydac troche i miec spokojna glowe jedynym wyjsciem jest kupno Naglerow lub ewentualnie Pentax XW w krotszych ogniskowych. Tylko wtedy mozna byc pewnym, ze ma sie okulary na lata.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja do swojego EDka mam 3 okulary

 

25mm / 2" SWAN WO

15mm SWAN WO

5 mm LV Vixena

 

i Barlowa Vixena delux 2x

 

LV 5 praktycznie nie używam , ciemny obraz, małe pole

 

zamówiłem na próbę 9mm UWA (jeszcze go nie mam)

http://market.fotoclassic.pl/sklep/product...products_id=113

 

ale poważnie zastanawiam się nad dobrym okularem 7mm

UWAN 7mm lub Pentax XW 7mm (Nagler 7mm)

a w dodatku nie jestem przekonany czy nie powinienem kupić 9 mm zamiast 7mm

 

czekam na wynik testów EMDE dotyczących UWANów .... o ile pamiętam to EMDE ma właśnie Pentaxa 7 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz i tu jest problem, bo o ile do planetek chcę używać LV4mm (co da mi powiększenie 150x) to mam jest zagrychę z powerem ok. 100x - więc co tutaj wziąć ? LV 6mm (co daje równe 100x), a może właśnie ortho, które jak inni twierdzą jest jaśniejsze od lanthana. No i jeszcze pozostaje power około 50x-60x - taki pośredni - też na razie nie mam pojęcia co w tym przedziale... Do przeglądu nieba w małym powiększeniu i dużym kącie biorę Swana 33mm 2" i to powinno załatwić sprawę jeśli chodzi o mały power.

Też zależy mi na doborze okularów tak, aby mały LER mnie nie wykończył - dlatego raczej obstawiam LV i Swana; natomiast nie wiem jak jest z ortho 6mm.

 

No bo jak dla mnie to są konkretne pieniądze na okulary i nie chcę wtopy, po co mam się poźniej wkurzać :szczerbaty:

Edytowane przez KrzysztofZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście LV 4 odradzam, w moim przekonaniu nie jest do EDka

 

 

w lantanie 4mm będzie małe pole ... tak jak i w ortho

 

coś w przedziale 7mm i ostatecznie 6

 

co do średniego poweru ....ja używam 15 swan co daje mi 40x i jest OK

 

przed zakupem 2" okularu zastanawiałem się nad SWANem 33 ale uznałem że 18x to trochę mało i zdecydowałe się na 25mm/2"

 

najlepiej nie spieszyć się z zakupem okularów,

ja miałem ich już z 10 (łącznie z zoom'em) a zaostały mi 3 :D

 

najbardziej zadowolony jestem z 15 mm SWAN i 25mm SWAN

 

liczę na tego UWANa 7mm , albo będe szukał możliwości zakupu pentaxa XW

 

za jakiś czas mam w planach Newtona 8" i dlatego nie pozbyłem się jeszcze LV5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobiście LV 4 odradzam, w moim przekonaniu nie jest do EDka

w lantanie 4mm będzie małe pole ... tak jak i w ortho

niestety nie wydam prawie 900 pln na UWANA 4mm, a chcę mieć coś do planetek i moona - nawet jeślibym miał użyć tego poweru kilka razy w roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam "gościnnie" 3 Naglery które testuje z EDkiem o ogniskowych 5,7 i 12mm.

Muszę przyznać że 5 i 7 mm raczej nadają sie do planet i Łysego. Komfort bserwacji tym sprzętem jest doskonały. Powiększenie 120x przy pomocy 5mm naglera daje spore powiększenie i w miarę klarowny obraz.

Myślę że pow 150x to max dla tego sprzętu i tylko przy dobrym seeningu.

Takie powiększenia tym sprzętem można wykorzystać tylko do planet i Łysego.

Moim zdaniem zakres powiększenia dla EDka do DS to 16x-60x potem juz obraz robi się ciemny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.