Skocz do zawartości

Częstotliwość drgań własnych szkła


Rekomendowane odpowiedzi

Ciecz ma wlasna czestotliwosc drgan mechanicznych?

Wydaje mi się że nie bo cząsteczki nie są ze sobą ściśle powiązane, ale głowy nie dam uciąć.

 

Ja chciałbym się dowiedzieć jaką częstotliwość ma szkło albo jakiś wzór jak to można policzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szklo to ciecz :Beer:

Tak mi sie wydaje, ze pamietam z dawnych lat.

Szkło to ciało stałe ponieważ posiada określony kształt i atomy w jego strukturze nie zmieniają pozycji, mogą tylko ewentualnie drgać wokół położenia równowagi. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkło to ciało stałe ponieważ posiada określony kształt i atomy w jego strukturze nie zmieniają pozycji, mogą tylko ewentualnie drgać wokół położenia równowagi. :Boink:

Niestety nie masz racji. szkło to jednak ciecz!!!! Tylko bardzo gęsta.

Co nie znaczy że nie można szkła wprowadzioć w drgania rezonansowe.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miserere!!!

Nie ma czegoś takiego, jak czestosc drgań własnych szkła. Za to czestośc drgań własnych szklanki [czy kieliszka] -owszem. Częstość drgań własnych jakiejsc bryły zależy oczywisćie od gęstosci i własnosci spreżystych materiału, z jakiego jest zbudowana [szkła w tym wypadku], ale też od kształtu i wymiarów tejże bryły... Dwa jednakowych rozmiarów kieliszki do wódki wykonane z róznych gatunków szkła drgaja inaczej, podobnie dwa kielonki z takiego samego szkła, ale o innych rozmiarach lub kształcie...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miserere!!!

Dwa jednakowych rozmiarów kieliszki do wódki wykonane z róznych gatunków szkła drgaja inaczej, podobnie dwa kielonki z takiego samego szkła, ale o innych rozmiarach lub kształcie...

Pozdrawiam

-Jarosław

 

Dodatkowo jeszcze, jeżeli te kielonki mają szlachetna zawartość, to jakiekolwiek drgania są niewskazane...

 

Bardzo niewskazane, bo sie wychlapuje :szczerbaty:

 

 

 

pozdrawiam serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We wszystkich moich książkach do fizyki jest napisane że szkło to ciało stałe, a dokładniej amorficzne ciało stałe. Czyli takie którego atomy nie tworzą sieci krystalicznej a sieć nieregularną. Szkło posiada właściwości ciał stałych takie jak: własny kształt, objętość, nierozciągliwość i nieściśliwość, a nie posiada właściwości cieczy które przyjmują kształt naczynia.

Ciała stałe dzielą się na kryształy i ciała bezpostaciowe, przynależność do tych grup jest warunkowana właśnie ułożeniem atomów.

Więc nadal śmiem twierdzić że szkło to ciało stałe a dokładnie jego odmiana a nie ciecz!

 

Teraz już wiem że interesuje mnie wzór na częstotliwość drgań własnych przedmiotu a nie szkła, zna ktoś taki wzór? I jakiego rzędu wielkości będzie to wartość Hz KHz ?

Edytowane przez Daedalus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.