Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Właściwie nie wiem gdzie przykleić tego posta, ale myślę ,że to co napiszę ktoś mi racjonalnie wyjaśni. Otóż wczoraj o 23:57-9 w Pucku wraz z Maciejem Grzemskim(ongiś pracownikiem Obserwatorium w Olsztynie, a na dzisiaj Komandorem Morskiego Portu Harcerskiego w Pucku)staliśmy sobie na pomoście i gapiliśmy się na jego okreciki, gdy spojrzeliśmy na Arktura to zbaranieliśmy. Kilka stopni lekko w lewo i w dół świecily okolo 0 Mg , -1 Mg i nieporuszaly się dwa punkty i to przez kilka sekund ustawiaone do siebie pionowo, a nastepnie zgasly jak swiatlo w kinie. Sprawdzilem w necie wszystkie satelity do 4 mg i ISS i Irydium i nigdzie nie znalazlem żadnego przelotu. Czy ktoś ma jakąś koncepcję?? Pozdrawiam Romek Graul z Bydgoszczy

 

Podobna sprawa w wątku na sąsiednim forum:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=10656.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę do Limaxa, jeżeli mógłbyś takie mapki z przewidywanym transitem ISS publikować na stałe, to byłbym CI wdzięczny. Na pewno dzięki temu uda mi się w końcu "wstrzelić ' w takie wydarzenie.

 

W miarę moich możliwości będę to robił ;) Nie zawsze mam czas by dzielić się swoją wiedzą. Wiadomo, praca i ........ przygotowania do ślubu :D:D:D

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Qrcze...przegapiłem te tranzyty które były koło Poznania. Mam nadzieje Limax, że jeszcze jakieś przeloty koło stolicy wielkopolski zamówisz, najlepiej w sobotę lub niedzielę :notworthy:

 

Mówisz - masz !!! hehe 7 lipca będziesz miał tranzyt ISS na tle Słońca ;)

 

http://maps.google.com/maps?q=http://komet...sun_transit.kmz

 

 

7.Jul.2007 12h49m11.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.48s, path width: 4.05km. Diameter of ISS: 102.48"

 

 

A pogodę masz jak w banku ! :) Słowo !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz - masz !!! hehe 7 lipca będziesz miał tranzyt ISS na tle Słońca ;)...A pogodę masz jak w banku ! :) Słowo !

No nie...jesteś niesamowity, zamówiłeś przelot nad centrum Poznania :notworthy:

P.S.

A kiedy masz ślub...może też 7 lipca ? Przesyłam życzenia wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia!!! Mam nadzieje, że po ślubie nadal będziesz mógł od czasu do czasu zerknąć na rozgwieżdżone niebo B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy masz ślub...może też 7 lipca ? Przesyłam życzenia wszelkiej pomyślności na nowej drodze życia!!! Mam nadzieje, że po ślubie nadal będziesz mógł od czasu do czasu zerknąć na rozgwieżdżone niebo B)

 

Ślub 25 sierpnia tego roku, a nadzieję na to o czym piszesz to ja mam. tylko :unsure: ... no własnie, jak to będzie, ehhh ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość polaris
Dziś wieczorkiem zamieszczę info o tranzytach na kolejne 3 lub 4 dni ;)

 

Limax, a wiesz moze jak szeroki jest pas tranzytu?

Jakie sa mozliwe odchylki pozycji obserwatora (w km?), zeby jeszcze sie zalapac na tranzyt?

 

Pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na ten tranzyt pojechałem z niepewnością czy cokolwiek zobaczę. Niebo powoli uwalniało się od niskich chmur, ponad ktorymi zalegały wysokie pasma gęstych jak mleko cirrusów. Zdecydowalem się pojechać na południe, kawałek drogi w prawo za Zalewem Zemborzyckim gdzie jest wzglednie odludnie. Stanąłem na bocznej odnodze szosy miedzy zbożem i sporym sadem, uznawszy miejsce za odpowiednie do ustawienia statywu tuż za samochodem na asfalcie. Do tranzytu było jeszcze ok. 15 minut, ale jak mi się wydawało czas biegł szybciej niż chmury, ktorych koniec widoczny nad horyzontem dawał cień nadziei na obserwacje. Im bliżej zjawiska, tym bardziej się niecierpliwiłem, by w końcu uznać że skoro szanse są małe, to nie wyciagnę sprzetu z bagaznika, tylko oprę optykę na tylnej szybie amortyzujac ja poduszką. Miałem załączona katówkę z okularem 17mm. i po pierwszej probie uznałem ze da się obserwować. Kiedy przywarłem do okularu na kilka minut licząc od 14:35, niskie chmury ustąpiły, ale dosyć gruba warstwa cirrusów zamieniła obraz w mętną poswiatę, chociaż widoczna jeszcze na tarczy plama dawała liche szanse na zauważenie tranzytu. Po około minutowym wpatrywaniu się w okular, niespodziewanie mignęła mi ciemna plamka z lewej do prawej poniżej środka tarczy i to tak szybko, że aż się roześmiałem nad sensem tej mojej wyprawy. Czy to już, pomyślałem wlepiając dalej oko przez następne dwie minuty w mętny obraz i uświadomilem sobie w trakcie jak należy podejść własciwie do tego typu obserwacji bądź jej fotografowania. Podstawowym wymogiem jest służba czasu (dokladnie co do sekundy wyregulowany zegarek) dokladana znajomosć momentu przejscia dla miejsca obserwacji co się da wyznaczyć z grafiki podanej przez Limaxa (tu ukłony) i pewna pogoda. Wiadomo wówczas kiedy nadchodzi ten moment by włączyć avika, byle tylko cała tarca mieścila się w kadrze. Wczesniej myślałem że da się może sfotografować Canonem takie zjawisko, ale teraz wiem że nie ma sensu ustawiać się dla jednej fotki i ćwiczyć refleks. Tylko webcam się nadaje, lub coś lepszego, co pozwoli ustrzelić kilka klatek w ciagu tej pół sekundy widocznosci ISS, czyli albo trzeba zabierać cały majdan sprzętu, albo czekać na okazję na balkonie. :rolleyes:

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawością przeczytałem co napisałeś. To prawda, że zjawisko trwa bardzo krótko, za krótko by złapać fotę aparatem cyfrowym na zdjęciu. Można kręcić filmik aparatem lecz jakość nie jest za dobra. Kamerki CCD tu poradzą sobie lepiej jak już wspomniałeś.

 

Co do wyznaczenia dokładnego czasu, można to zrobić z grafik które podałem w linkach lub (lepiej) generując ponownie efemerydę o krótszym czasie z krótszymi interwałami.

 

Ja wyszukując tranztyty ustawiam najpierw godzinę 4:30 potem duration: na 1 dzień i interval: na 10 sekund

 

Zamiast opisywać dam zrzut z ekranu ;)

 

ustawieniatranzytyot1.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax, a wiesz moze jak szeroki jest pas tranzytu?

Jakie sa mozliwe odchylki pozycji obserwatora (w km?), zeby jeszcze sie zalapac na tranzyt?

 

Pozdrawiam

Marcin

 

ok. 4 km... określa to podpis path width: w danych które zamieszczam :)

 

4 lipca 2007 r. (Środa) - 2 tranztyty !

Trasy skąd ISS będzie widoczna na tle Słońca ! :)

 

 

W SKRÓCIE:

 

1) 11h48m00.00s - 11h49m40.00s

2) 13h22m40.00s - 13h24m10.00s

 

 

*******************************************************************************

1)

 

OD: 4.Jul.2007 11h48m00.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.49s, path width: 4.08km. Diameter of ISS: 72.83"

 

DO: 4.Jul.2007 11h49m40.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.48s, path width: 4.00km. Diameter of ISS: 81.53"

 

*******************************************************************************

2)

 

OD: 4.Jul.2007 13h22m40.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.48s, path width: 3.99km. Diameter of ISS: 91.72"

 

DO: 4.Jul.2007 13h24m10.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.49s, path width: 4.03km. Diameter of ISS: 99.95"

 

*******************************************************************************

 

 

WIZUALIZACJA w Maps.Google.com !

http://maps.google.com/maps?q=http://komet...sun_transit.kmz

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 lipca 2007 r. (Czwartek) - 3 tranztyty !

Trasy skąd ISS będzie widoczna na tle Słońca ! :)

 

 

W SKRÓCIE:

 

1) 10h34m10.00s - 10h35m10.00s

2) 12h08m20.00s - 12h09m50.00s

3) 13h43m00.00s - 13h43m00.00s

 

 

*******************************************************************************

1)

 

OD: 5.Jul.2007 10h34m10.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.55s, path width: 4.34km. Diameter of ISS: 66.56"

 

DO: 5.Jul.2007 10h35m10.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.52s, path width: 4.18km. Diameter of ISS: 71.21"

 

*******************************************************************************

2)

 

OD: 5.Jul.2007 12h08m20.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.49s, path width: 4.03km. Diameter of ISS: 81.58"

 

DO: 5.Jul.2007 12h09m50.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.48s, path width: 4.00km. Diameter of ISS: 89.86"

 

*******************************************************************************

3)

 

OD: 5.Jul.2007 13h43m00.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.48s, path width: 4.03km. Diameter of ISS: 100.82"

 

DO: 5.Jul.2007 13h44m40.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.49s, path width: 4.13km. Diameter of ISS: 109.31"

 

*******************************************************************************

 

 

WIZUALIZACJA w Maps.Google.com !

http://maps.google.com/maps?q=http://komet...sun_transit.kmz

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 lipca 2007 r. (Piątek) - 2 tranztyty !

Trasy skąd ISS będzie widoczna na tle Słońca ! :)

 

 

W SKRÓCIE:

 

1) 10h54m00.00s - 10h55m30.00s

2) 12h28m30.00s - 12h30m10.00s

 

 

*******************************************************************************

1)

 

OD: 6.Jul.2007 10h54m00.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.55s, path width: 4.24km. Diameter of ISS: 72.70"

 

DO: 6.Jul.2007 10h55m30.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.52s, path width: 4.08km. Diameter of ISS: 80.47"

 

*******************************************************************************

2)

 

OD: 6.Jul.2007 12h28m30.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.49s, path width: 4.01km. Diameter of ISS: 90.63"

 

DO: 6.Jul.2007 12h30m10.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.48s, path width: 4.02km. Diameter of ISS: 99.81"

 

*******************************************************************************

 

 

WIZUALIZACJA w Maps.Google.com !

http://maps.google.com/maps?q=http://komet...sun_transit.kmz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 lipca 2007 r. (Sobota) - 3 tranztyty !

Trasy skąd ISS będzie widoczna na tle Słońca ! :)

 

 

W SKRÓCIE:

 

1) 9h40m00.00s - 9h41m00.00s

2) 11h14m10.00s - 11h15m40.00s

3) 12h48m50.00s - 12h50m20.00s

 

 

*******************************************************************************

1)

 

OD: 7.Jul.2007 9h40m00.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.66s, path width: 4.74km. Diameter of ISS: 66.36"

 

DO: 7.Jul.2007 9h41m00.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.61s, path width: 4.45km. Diameter of ISS: 70.95"

 

*******************************************************************************

2)

 

OD: 7.Jul.2007 11h14m10.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.55s, path width: 4.13km. Diameter of ISS: 81.28"

 

DO: 7.Jul.2007 11h15m40.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.51s, path width: 4.04km. Diameter of ISS: 89.55"

 

*******************************************************************************

3)

 

OD: 7.Jul.2007 12h48m50.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.48s, path width: 4.02km. Diameter of ISS: 100.62"

 

DO: 7.Jul.2007 12h50m20.00s: ISS in front of Sun. Transit-Duration: 0.47s, path width: 4.06km. Diameter of ISS: 108.33"

 

*******************************************************************************

 

 

WIZUALIZACJA w Maps.Google.com !

http://maps.google.com/maps?q=http://komet...sun_transit.kmz

Edytowane przez Limax7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 7 lipca 2007 roku zaczną się tranzyty na tle Księżyca !

 

7 lipca jeden a 8 lipca już trzy, przy czym im wczesniejsze tym Ksieżyc wyżej nad zachodnim horyzontem a potem z czasem (co ok 92 min) już niżej i niżej ...

 

Tak w skrócie to wygląda dla 8 lipca ......

 

Path of shadow of ISS as casted by Moon starting at 9h58m00.00s/ 8.Jul.2007

Path of shadow of ISS as casted by Moon starting at 11h32m20.00s/ 8.Jul.2007

Path of shadow of ISS as casted by Moon starting at 13h06m20.00s/ 8.Jul.2007

 

O tych godzinach oczywiście panuje dzień, nie wiem więc czy też opracowywać trasy tranzytów na tle Księżyca ? hmmm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>O tych godzinach oczywiście panuje dzień, nie wiem więc czy też opracowywać trasy tranzytów na tle Księżyca ?

W dzień spadnie co prawda kontrast zdjęcia, ale w sumie da się to i tak wyciągnąć podczas obróbki. IMHO mozna się z problemem zmierzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem tranzyt przez balkon, bez ruszania się z domu :-D

SkyLux + filtr Baader + Vesta, rejestracja 10 klatek na sekundę, stacja złapała się na 3 klatkach:

iis_transit.gif

po zestackowaniu wygląda to tak:

iis_stack.png

Świetne!

Normalnie jak przelot tie fightera :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.