Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Calsky.com liczy współrzędne dla tranzytu przez środek tarczy, jaka jest w takim razie tolerancja w kilometrach dla tranzytu na krawędzi tarczy? 11 lipca mam tranzyt bardzo blisko mojego domu. Około 1,5 km w linii prostej. Dam radę złapać go z ogródka czy muszę podjechać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calsky.com liczy współrzędne dla tranzytu przez środek tarczy, jaka jest w takim razie tolerancja w kilometrach dla tranzytu na krawędzi tarczy? 11 lipca mam tranzyt bardzo blisko mojego domu. Około 1,5 km w linii prostej. Dam radę złapać go z ogródka czy muszę podjechać?

 

Na pierwszej stronie wątku, path width ok 4-5 km więc od środka linii z 2 km w jedną i w drugą stronę, ale to zależy od wysokości nad horyzontem i odległości ISS od obserwatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Calsky.com liczy współrzędne dla tranzytu przez środek tarczy, jaka jest w takim razie tolerancja w kilometrach dla tranzytu na krawędzi tarczy? 11 lipca mam tranzyt bardzo blisko mojego domu. Około 1,5 km w linii prostej. Dam radę złapać go z ogródka czy muszę podjechać?

Miałem kiedyś taki tranzyt 1,5 km. i dało rady ,też ważne jest ile sek.kątowych ma ISS!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niezłe foty ! Jak i czym robiłeś ?

SkyWatcher 10", EOS 50D i folia Baader ND3.8

ISO100, 1/8000.

 

 

Calsky.com liczy współrzędne dla tranzytu przez środek tarczy, jaka jest w takim razie tolerancja w kilometrach dla tranzytu na krawędzi tarczy? 11 lipca mam tranzyt bardzo blisko mojego domu. Około 1,5 km w linii prostej. Dam radę złapać go z ogródka czy muszę podjechać?

Ja bym podjechał. Jeżeli tranzyt masz w godzinach południowych i jego czas oscyluje w okolicach 0.6s to 1,5km od osi przelotu stacja będzie bliso krawędzi i szanse złapania na tarczy są znacznie mniejsze.

 

Kolejny tranzyt miałem 5 lipca o 13h15m05.40s. Popełniłem mały błąd i z efektu nie jestem aż tak zadowolony jak za pierwszym razem.

 

05lip15_ISS_Sun.png

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to prześwietlenie chodzi, Mogłem użyć folii ND5.0. Myślę, że kontrast byłby lepszy.

Ostrości też minimalnie brakuje. Stałem w cieniu domu i na minutę przed przelotem przeniosłem teleskop jak sie okazało nieco za blisko. Widać wpływ gorącego powietrza znad dachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrości też minimalnie brakuje. Stałem w cieniu domu i na minutę przed przelotem przeniosłem teleskop jak sie okazało nieco za blisko.

 

Moim zdaniem chodzi o zmianę odległości teleskopu od Słońca - jak się okazuje te kilka metrów różnicy spowodowało utratę idealnej ostrości. :Loveit:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dziś miałem szansę na "balkonowy" tranzyt, jak zwykle w takiej sytuacji pogoda musiała się popsuć smile.png

Słońce zasnuły chmury i tylko czasami nieśmiało się przebijało.

Licząc na cud rozstawiłem jednak sprzęt. Ostrość ustawiona "na oko" na brzegu tarczy Słońca, bo w krótkich chwilach kiedy Słońce było trochę widoczne nie mogłem odnaleźć żadnej plamy.

Tranzyt nastąpił zgodnie z tym co wyliczyło Calsky. Początek tranzytu 17:30:33,4 CEST , koniec 17:30:35,0. Odległość od stacji 944 km.

To co udało się zarejestrować nadzwyczajnie nie wygląda, ale ISS jest widoczna więc swój pierwszy sfotografowany tranzyt mogę uznać za zaliczony biggrin.png

 

Sprzęt: SW ED 80/600, barlow Hyperion zoom 2.25x, folia ND 3.8, Nikon D 3200. ISO 200, czas 1/250 s.

 

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

 

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nigdzie nie napisałem, że tak uważam ;)

Oczywiście, że jest po obróbce. Kontrast, wyostrzanie i jakieś inne drobne poprawki. Może podejdę jeszcze raz do obróbki, robiłem ją godzinę po tranzycie przed 5 rano.

 

EDIT:

29wrz15_ISS_MoonG0342_1.png 29wrz15_ISS_MoonG0342_2.png 29wrz15_ISS_MoonG0342.png 29wrz15_ISS_MoonG0342_4.png 29wrz15_ISS_MoonG0342_5.png

Edytowane przez miron_z
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jest taka chyba nowa stronka do wyszukiwania tranzytów: http://transit-finder.com/

 

Nie mam pojęcia, czy ma to jakąś przewagę nad calsky i czy w czymś więcej może się przydać niż calsky w przypadku tranzytów, ale warto zerknąć.

Właśnie z niej korzystałem. W ramach rozkminiania jej od razu dostałem tranzyt :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Tak się złożyło że tranzyty miałem dzień po dniu. Wczorajszy poranny jak zwykle zepsuły chmury, dzisiejszy popołudniowy też cały czas był niepewny bo raz się chmurzyło a raz Słońce świeciło. Na koniec niestety przyszły chmury ,tyle że cienkie i słoneczną tarczę jakoś tam było widać. Obowiązki niestety nie pozwoliły wyrwać się z domu więc mogłem jedynie zrobić fotki z mieszkania. Chmury w czasie tranzytu to chyba u mnie tradycja...jeszcze nie udało mi się złapać takiego na bezchmurnym niebie.

Stacja bardzo malutka bo rozmiar kątowy tylko 26.1 ". Tranzyt nastąpił o godz.14:56.01 CET , trwał 1.23 sekundy. Odległość od stacji według calsky 1061 km.

 

Sprzęt: SW ED 80/600+ barlow Hyperion 2.25x , folia ND 3.8 , filtr zielony Orion nr.58. Nikon D 3200, ISO 200, czas 1/800 s.

 

GIF:

1.gif

 

i pięć klatek na których zarejestrowała się ISS:

 

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

 

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a u mnie centralny tranzyt ,2016-03-02 13:03:53.23, Ale już widzę że pogoda nie dopisze :(

U mnie tez - pobliska Ropka-Zboj :)

 

Pytanie, na ile dokladnie webaplikacje przewiduja tranzyty. Najlepiej oczywiscie sprawdzic pore tuz przed zjawiskiem, bo moze uzyskaja nowe dane TLE orbit. Moznaby wyzwalac migawke automatycznie (w trybie serii zdjec), o zadanej porze.

Zrobilem "detonator lustrzanki" na Arduino, z czasem synchronizowanym GPS i transoptorem PS2501 podkablowanym do Micro-Jacka w aparacie. Kot zrodlowy niedlugo udostepnie.

 

Pewnie w razie pogody sprobuje fotografowac dwoma zestawami. Jednym wyzwalanym recznie, drugim - automatycznie.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystam z calsky.com i jeszcze się nie zawiodłem. Moment tranzytu warto kontrolować jak najkrócej przed zjawiskiem, bywa różnie- czasem zmiana może być w ostatnich godzinach...a każda sekunda jest ważna. Na ile dokładne są przewidywania co do ułamków sekund trudno powiedzieć, dziś serię odpaliłem sekundę przed początkiem tranzytu. Mój Nikon robi 4 klatki na sekundę, stacja pojawiła się na 5 klatce od startu więc tak " na oko" wszystko było o czasie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem dziś po tranzycie. Obserwowałem z mojego domu tuż za Zalewem Sulejowskim, niemal z końca pasa, w skutek czego tranzyt trwał tylko 0.51s. Sukcesem ciężko nazwać tą obserwację bo złapałem stację tylko na jednym zdjęciu, a Słońce jest dość nieostre mimo, że wszystko miałem ustawione jak trzeba. Chyba kwestia seengu. Zacząłem tryb seryjny na 2 sek przed kontaktem, 7klatek na sek zapchało bufor w 2 sek, a przy takim stanie ilość zdjęć spada do 3 na sek. Cóż... jestem bogatszy o kolejne doświadczenie.

Zdjęcia nawet nie wrzucam bo na prawdę nie ma się czym chwalić

Korzystam z tranzyt-finder.com - bardzo dokładne obliczone momenty jak i trasy przebiegu - polecam.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.