Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

2 godziny po walce z Merkurym trafiłem mój pierwszy tranzyt ISS na tle Słońca:) Na niebie 50% chmur, więc i nerwy trafi się czy się nie trafi. Rok temu 5 min przed tranzytem przyszła chmura. Wczoraj byłem do tego stopnia podekscytowany, że nie miałem apetytu by obiad zjeść :D ostatnie 5 min to nerwowe spoglądanie na pobliskie chmury, ale się udało i mam nowe doświadczenie na przyszłość.

 

Tranzyt o godz 13:55:30 GSO 10" + ASI224

 

Pierwsze zdjęcie to : Słońce stack z 70 klatek, ISS pojedyncza klatka

 

Wspaniałe zdjęcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

24 czerwca 2016, G12h00'04,55s
Rozmiar kątowy ISS: 60,34"
Odległość: 452,6km
Czas tranzytu: 0,57s
EOS50D, 1200mm/10", Baader ND3.8, Baader Solar Continuum 540nm, ISO160, 1/2500

Słońce bez plamy, chyba pierwszy raz miałem okazję obserwować czy robić zdjęcie na zupełnie czystej tarczy.

24cze16_ISS_Sun_G1200.png

1 i 3 lipca miałem dwa fajne tranzyty, ale niestety brak pogody storpedował możliwość złapania.

Kolejna efemeryda 7 lipca, tym razem nigdzie nie musiałem jechać, pas tranzytu obejmował ogród. W serii załapało się 11 zdjęć ze Stacją na tarczy Słońca.
07 lipca 2016, G07h02'04,08s
Rozmiar kątowy ISS: 27,61"
Odległość: 1000,75km
Czas tranzytu: 2,44s
EOS50D, 1200mm/10", Baader ND3.8, ISO100, 1/8000

07lip16_ISS_Sun_G0702.png

Jak każde zdjęcie tranzytu synchronizacja czasu ze stoperem, synta na dobsonie, prowadzenie i ostrość ustawiana ręcznie.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Właśnie miałem księżycowy tranzyt ISS, który niestety spowiły chmurwy, aczkolwiek postanowiłem zamiast obejrzeć w lornetce to przyłożyć telefon i zarejestrować. Co prawda przez zimny wiatr wszystko mi się telepało i nie mogłem złapać ostrości, ale sam fakt że nie dałem się całkowicie pokonać chmurwom mnie niezmiernie ucieszył co dźwięcznie na samym końcu okazałem 5640dc78d6ba7_37Oh.png

 

 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem księżycowy tranzyt ISS, który niestety spowiły chmurwy, aczkolwiek postanowiłem zamiast obejrzeć w lornetce to przyłożyć telefon i zarejestrować. Co prawda przez zimny wiatr wszystko mi się telepało i nie mogłem złapać ostrości, ale sam fakt że nie dałem się całkowicie pokonać chmurwom mnie niezmiernie ucieszył co dźwięcznie na samym końcu okazałem 5640dc78d6ba7_37Oh.png

 

 

 

Brawo :) Bo zamiast jęczeć ciągle, że są chmury trzeba działać :D Ja zacznę rzutować stellarium na ściany :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję, że tranzyt z dnia 22.11 zaliczony! To mój pierwszy, który udało się zarejestrować, choć nie pierwsza próba. Użyłem ASI174MM i teleskopu LX200 12" z ogniskową 3000 mm. Niestety, teleskop okazał się za ciemny (f/10), a ogniskowa za długa. W efekcie potrzebowałem czasu rzędu 1/2000 s, aby zamrozić ruch, a wtedy brakowało światła nawet na czułej ASI. Ruskim targiem zdecydowałem się na 1/600, choć wciąż miałem bardzo wysoki gain. Użyłem ROI 832×464, aby uzyskać 400 FPS. Niestety, pole widzenia było bardzo małe. Ustawiłem kadr korzystając ze Stellarium, którego wskazania na oko zgadzały się z transitfinder. Niestety na wspomnianej stronie niezmiernie brakuje dokładnego obrazu tarczy, który jest niezbędny, aby ustalić dokładny kadr! Być może Stellarium miało gorszą efemerydę, albo sama efemeryda była kiepska. Niestety, ISS przeleciała tylko w rogu klatki, choć powinna trafić idealnie w przekątną. Chociaż czas się idealnie zgodził z zegarkiem RTC. Na dokładkę seeing był tej nocy tragiczny. Jakość beznadziejna, ale ISS widać ewidentnie. Następnym razem się poprawię :) Oto filmik zwolniony 16x (a wciąż płynny!), ISS leci w prawym, górnym rogu:

Niestety youtube jak zwykle zmasakrował film, tak jakby sam w sobie nie był wystarczająco złej jakości... Ale cóż zrobić.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O rety! Super!

A możesz wykadrować ten prawy górny róg? wtedy ISS przeleci prawie po przekątnej i niby w jeszcze większej skali.

Gratulacje odwagi (że w ogóle przy takiej skali się załapał)

Taki spory samolot wyszedł :) Jakby Stellarium podało prawdziwą efemerydę, to mielibyśmy go przez dobre kilka sekund po głównej przekątnej filmu. Kadr był idealnie ustawiony wg tej efemerydy. Spróbuję wykadrować, trzeba poszukać jakiegoś programu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Podczas bliskich przelotów, kiedy ISS jest wysoko i jej rozmiar kątowy sięga 1 minuty, można się pokusić o obserwację wzrokową bez pomocy optyki. Podczas tranzytu Wenus widziałem ją gołym okiem przez folię mylarową, to i może stację da się zobaczyć. Jeśli warunki pozwolą, 29 kwietnia będę miał taki bliższy tranzyt koło południa, to oprócz nagrania avika refraktorem, luknę na nią gołym okiem.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas bliskich przelotów, kiedy ISS jest wysoko i jej rozmiar kątowy sięga 1 minuty, można się pokusić o obserwację wzrokową bez pomocy optyki. Podczas tranzytu Wenus widziałem ją gołym okiem przez folię mylarową, to i może stację da się zobaczyć. Jeśli warunki pozwolą, 29 kwietnia będę miał taki bliższy tranzyt koło południa, to oprócz nagrania avika refraktorem, luknę na nią gołym okiem.

Tak, wielkościowo jest się w stanie ją zobaczyć, tylko czas takiego tranzytu nie przekracza zwykle 1 sek. Można porównać to do przelotu muchy na tle Słońca :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam obserwację ISS przez folię ND5. Pamiętam, że czas tranzytu był w granicach 0.7s przy wielkości kątowej około 50". 10 minut przed przelotem ustawiłem stoper na odliczanie wsteczne, 5 ostatnich sekund "pikał" i gdy czas się skończył stacja przecięła tarczę. Widać to było bardzo wyraźnie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Wieliczka, 27.06.17:

Warstwa chmur była dość gruba, musiałem podnieść gain, żeby zachować krótkie czasy ekspozycji. Drugi problem to, że źle przekręciłem kamerkę - zamiast 30 stopni w jedną stronę, to w drugą przekręciłem. To z powodu kątówki, której wpływ na orientację źle zinterpretowałem. Miało być pięknie po całym Słońcu, a wyszedł tylko kawałek. Na dodatek gdzieś w połowie zmuliło mi kamerkę i jest przerwa, którą widać na filmie...

Ale to i tak najlepszy tranzyt, jaki zarejestrowałem  Poprzednie próby albo się nie udały (nie zdążyłem...), albo były z za dużej skali i obraz był totalnie rozmazany. Tu, gdyby nie chmury miałbym całkiem porządne klatki, no ale i tak coś widać.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...

Mój tranzyt ISS na Muniu z poniedziałku  Niestety tylko animacja jest warta pokazania. Miałem jakieś zaćmienie myślenia i ustawiłem za długi czas naświetlania pojedynczych klatek. Do tej pory żałuję bo to mój pierwszy tranzyt na Księżycu.

NEQ6, GSO 10", ASI 224

Mars_191119_f0858_pipp.gif.9d837b011dff499468b62b24375b11e0.gif

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Fotosnajper 12 napisał:

W oryginalnym pliku mov. leci jedna. 

Widocznie wystąpił problem z konwersją do mp4. Czym konwertowałeś. Polecam VirtualDub , zaznaczenie odpowiedniego momentu i zapisanie klatek do BMP lub PNG. Potem dopiero gif.

 

Jak coś mogę pomóc jeśli podeślesz oryginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawdopodobnie problem z przeplotem. Generalnie w Nikonie zmień sobie w ustawieniach z mov na mp4 i nie będzie trzeba konwertować w przyszłości :) A przy rozdzielczościach powinny być wersje z końcówką "i" oraz "p". Wybierz "p", bo oznacza to zapis bez przeplotu.

Na obecnym materiale musisz poszukać w opcjach Any Video Convertera jakiegoś usuwania przeplotu.

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.