Skocz do zawartości

Tranzyty ISS


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

A ja dałem ciała ...zabraklo mi już 2 minut na rozstawienie sprzętu

Przypomina mi się ponoć autentyczna sytuacja sprzed wielu lat w Zakopanem...wcześnie rano cygan ze swoją liczną rodziną biegli przez całe miasto na dworzec, aby zdążyć na odjeżdzający za chwilę pociąg. Oczywiście spóźnili się i ujrzeli tylko znikający w oddali tył ostatniego wagonu. Na to cygan do swojej żony: "widzisz kobieto...ale dobrze że my tak szybko biegli, bo spóźnilibyśmy się jeszcze bardziej"

:szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Limax7, a są jakieś przeloty nad Olsztynem lub w okolicach? :angry:

 

Patrząc na te dwie grafiki ...

 

all20060522257bd.th.jpg all20060526300pc.th.jpg

 

... wydaje się, że w lecie gdy Słońce jest "wyżej na niebie" trudno będzie o tranzyty ISS na tle Słońca. Na tle Księżyca jak najbardziej. Sprawdzę to dokładnie (tranzyty ISS na tle Słońca) dla lata 2005 roku.

 

 

Przy okazji, niedługo na niebie pojawi się Księżyc więc i nim trzeba by się zająć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na te dwie grafiki ...wydaje się, że w lecie gdy Słońce jest "wyżej na niebie" trudno będzie o tranzyty ISS na tle Słońca...

Witaj Adam ! A dla jakiego dnia jest przedstawiony przelot ISS na północ od Poznania ok. 11:58 /pierwsza grafika/ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranzyty ISS na tle Słońca - 1-4 czerwca 2006 r.

 

 

1 czerwiec 2006 r. (2 tranzyty)

 

200606010uy.th.jpg (powiększ)

 

 

2 czerwiec 2006 r. (2 tranzyty)

 

200606025ji.th.jpg (powiększ)

 

 

3 czerwiec 2006 r. (1 tranzyt)

 

200606033wa.th.jpg (powiększ)

 

 

4 czerwiec 2006 r. (1 tranzyt)

 

200606048kx.th.jpg (powiększ)

 

 

 

Mapka z wszystkimi trasami (1-4 czerwca 2006 r.)

 

all20060601040va.th.jpg (powiększ)

 

 

Tylko do 4 czerwca widoczne będą tranzyty ISS na tle Słońca w dodatku dość wczesnąporą. Południe Polski ma szczęście, północ bez tranzytów. Potem nastąpi dłuższa przerwa.

Co się tyczy Księżyca to dopiero po 10 czerwca możliwe będą tranzyty ISS.

Sprawdzałem też planety (Mars, Saturn i Jowisza) ... zero tranzytów widocznych z Polski na ciemnym tle nieba.

Być może w dzień jakieś są, tylko jak je zaobserować ;)

POWODZENIA !

 

 

PS.

Do soboty mnie nie ma na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jako, że w najbliższym czasie nie szykuje się tranzyt ISS na tle tarczy Słońca lub Księżyca, pozwoliłem sobie poszukać innych spektakularnych tranzytów ISS. No i w ciągu najbliższych 5 dni będą dwa przejścia na tle tarczy Jowisza widoczne w Polsce. Niestety oba dosyć wcześnie, bo jeszcze przed zachodem Słońca. A więc dodatkowa trudność polega na odnalezieniu Jowisza i śledzeniu jego położenia w czasie tranzytu.

Pierwszy tranzyt będzie 23 czerwca o 20:32. Szerokość pasa widoczności 370-490 m, rozmiar kątowy ISS około 24", jasność -0,5 mag. Miasta na trasie (lub w pobliżu): Bolesławiec, Polkowice, Gostyń, Włocławek, Sierpc, Mława, Pisz, Ełk, Suwałki.

Drugi tranzyt będzie 25 czerwca o 19:43. Szerokość pasa widoczności 350-460 m, rozmiar kątowy ISS 22", jasność -0,5 mag. Miasta na trasie (lub w pobliżu): Gubin, Krosno, Świebodzin, Szamotuły, Wągrowiec, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Dobre Miasto, Korsze.

Poniżej mapa linii widoczności obu tranzytów (ten bardziej na południe jest z 23 czerwca) i zbliżenie dla okolic Torunia, Bydgoszczy, Włocławka.

ISS_Jowisz_1.jpg

ISS_Jowisz_2.jpg

Ciekawe czy komuś uda się zaobserwować to zjawisko. Obserwacje Jowisza o tej porze dnia z całą pewnością są możliwe, a sfotografowanie ISS-a przy prowadzeniu "po Jowiszu" chyba też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi tranzyt będzie 25 czerwca o 19:43. Szerokość pasa widoczności 350-460 m, rozmiar kątowy ISS 22", jasność -0,5 mag. Miasta na trasie (lub w pobliżu): Gubin, Krosno, Świebodzin, Szamotuły, Wągrowiec, Bydgoszcz, Chełmno, Grudziądz, Dobre Miasto, Korsze.

Poniżej mapa linii widoczności obu tranzytów (ten bardziej na południe jest z 23 czerwca) i zbliżenie dla okolic Torunia, Bydgoszczy, Włocławka.

 

Bydgoszcz to zawsze ma szczęście !!! :D:D:D

Ale to raczej trudne zjawisko i rejestracja tylko pewnie na CCD. Ile trwa "zakrycie" Jowisza 0.01s?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie czasami przychodzą alerty z "calsky.com" i jakież było moje zdziwienie gdy dostałem wiadomość o bliskim mojemu miejscu tranzytowi na tle......

Merkurego. :)

Ciekawe jaki byłby pas widoczności : 50 metrów? nie wspominając o czasie trwania zjawiska ,ISS zapewne zakryłby całą tarczę planety na wiele milionowych części sekundy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tranzyt ISS na tle tarczy Jowisza trwa około 0,02 sekundy, czyli mając w kamerce ustawione 25 klatek na sekundę można (teoretycznie) na 100% trafić ISS-a w okręgu o średnicy 2 tarcz Jowisza. A więc nawet byłyby szanse na kilka klatek z ISS i Jowiszem w polu widzenia kamerki. Trzeba by tylko nastawić na bardzo krótkie czasy, i jak najwięcej klatek na sekundę. W praktyce może być problem ze znalezieniem się na kursie. Trasa w Calsky jest wyznaczona na poziom morza i przy tak niewielkiej szerokości pasa mogą być problemy, gdy jesteśmy kilkadziesiąt lub kilkaset metrów powyżej. No chyba, że trasa ISS przechodziłaby również przez zenit, wtedy większego odchylenia by nie było. A tak to trzeba by jeszcze policzyć poprawkę na wys. n.p.m.

Do tego dochodzi, w tym wypadku, problem jasnego tła nieba. Nie wiem czy przy tak krótkich czasach, żeby ISS nie wyszedł rozmazany, jest możliwe zarejestrowanie go w dzień. To tylko -0,5 mag, trochę mało jak na 1/1500 sek. Tyle chyba ostatnio hanysiak nastawiał przy przelotach nocnych.

Jedyne znane mi zdjęcie porównywalnej planety z ISS-em jest zresztą zmontowane z dwóch ujęć, ale prawie na pewno jest autentyczne.

http://www.wonderplanets.de/Saturn/2004/iss_saturn.gif

Analiza ustawienia stacji i więcej informacji o tym filmiku na stronie:

http://iss-transit.sourceforge.net/

Znalazłem jeszcze jeden przykład. Tym razem z Jowiszem i zrobione 1/50 sek 15 fps. W kadrze zarejestrowało się aż 6 klatek z ISS. Obraz ISS poruszony, ale nie tak bardzo. Może 1/250-1/500 by wystarczyła, żeby uzyskać ostry obraz?

http://mysite.wanadoo-members.co.uk/astro2...5Mar04_anim.gif

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nocy z 28 na 29 czerwca, około północy będzie możliwość zarejestrowania przelotu ISS przed tarczą Jowisza. Część trasy widoczności zjawiska przebiega w czasie kiedy ISS będzie tuż przed wejściem w cień Ziemi, a większość, kiedy ISS będzie już w cieniu Ziemi. Za to jego odległość będzie dosyć duża i prędkość kątowa dużo mniejsza niż ostatnio. A oto konkrety: szerokość pasa widoczności 350 m, rozmiar kątowy ISS około 16", prędkość kątowa 19.8'/s. Szczególnie ciekawie wygląda mapa przebiegu zjawiska dla okolic Poznania. Praktycznie pas widoczności biegnie przez Poznań. Zachęcam do zarejestrowania "cienia" ISS-a na tarczy Jowisza. Wystarczy znależć się w pasie zjawiska i rejestrować Jowisza z odpowiednio krótkim czasem naświetlania i jest szansa na trafienie.

Miejscowości na trasie lub w pobliżu:

1. ISS świeci: Gryfino, Pyrzyce, Barlinek, Drezdenko,

2. ISS w cieniu Ziemi: Szamotuły, Poznań, Pabianice, Piotrków Trybunalski, Końskie, Sandomierz, Stalowa Wola.

Cała Polska:

ISS_Jowisz.jpg

Północne dzielnice Poznania:

ISS_Jowisz_Poznań1.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

zdaje się że szykuje się "pracowity tydzień" :D

cztery przeloty tandemu ISS + STS w ciągu 5 dni

 

ISS_Discovery_2.JPG

 

Tuesday 4 July 2006

18h22m05.06s ISS Crosses the disk of Sun

Separation=0.132° Position Angle=248.2°

Angular Velocity=16.2'/s. Transit duration=1.68s

Angular diameter=23.2" size=73.0m x 44.5m x 27.5m

Satellite at Azimuth=279.3° W Altitude= 22.3° Distance=797.3 km

Satellite apparently moves to clock-face direction 0:42 o'clock

Centerline, Closest Point →Map: Longitude= 17°57'01" E Latitude=+50°37'30" Distance=1.95 km Azimuth=181.1° S Path direction: 91.1° E ground speed: 9.384 km/s

width: 7.4 km max. duration: 1.9 s

 

Wednesday 5 July 2006

17h10m18.70s ISS Close to Sun

Separation=1.030° Position Angle=236.1°

Angular Velocity=27.0'/s

Angular diameter=31.7" size=73.0m x 44.5m x 27.5m

Satellite at Azimuth=264.4° W Altitude= 33.7° Distance=584.2 km

Satellite apparently moves to clock-face direction 0:19 o'clock

Centerline, Closest Point →Map: Longitude= 17°58'40" E Latitude=+50°32'54" Distance=10.62 km Azimuth=169.7° S Path direction: 79.7° E ground speed: 8.236 km/s

width: 5.4 km max. duration: 1.2 s

 

Wednesday 5 July 2006

18h44m40.13s ISS Crosses the disk of Sun

Separation=0.014° Position Angle=59.0°

Angular Velocity=12.6'/s. Transit duration=2.50s

Angular diameter=20.5" size=73.0m x 44.5m x 27.5m

Satellite at Azimuth=283.4° WNW Altitude= 18.7° Distance=901.8 km

Satellite apparently moves to clock-face direction 0:22 o'clock

Centerline, Closest Point →Map: Longitude= 17°57'05" E Latitude=+50°38'40" Distance=0.22 km Azimuth= 9.9° N Path direction: 99.9° E ground speed: 10.235 km/s

width: 8.6 km max. duration: 2.5 s

 

Saturday 8 July 2006

18h18m14.60s ISS Crosses the disk of Sun

Separation=0.000°

Angular Velocity=16.3'/s. Transit duration=1.93s

Angular diameter=23.5" size=73.0m x 44.5m x 27.5m

Satellite at Azimuth=278.3° W Altitude= 22.6° Distance=788.0 km

Satellite apparently moves to clock-face direction 11:21 o'clock

You are on the centerline of this transit! Path direction: 106.0° ESE ground speed: 9.332 km/s

width: 7.6 km

 

Najciekawiej zapowiada się środa 05 07

o 17:10 ISS będzie miał największe rozmiary kątowe (31,7")

a o 18:44 tranzyt będzie trwał aż 2,5 s

:rolleyes:

 

Zamierzam filmować i fotografować te tranzyty

 

jeśli chodzi o filmowanie to nie powinno być problemów

Tair 4,5/300 + kamerka Philips + montaż Skylux

włączam kamerkę kilkanaście sekund wcześniej i jedzie

 

zdęcia

już będą problemy

Canon 300D + MTO

4 seryjne zdjęcia 2,5 klatki na sekundę

no i pytanie w którym momencie nacisnąć migawkę ? :unsure:

 

koleny problem:

CalSky oblicza pas tranzytu dla wysokości na poziomie morza

jak obliczyć o ile muszę się przesunąć w terenie

aby trafić w środek pasa?

 

macie jakieś pomysły ?

Edytowane przez zayzik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest mozliwe ,ze we wtorek 27.06.06 na W ok 22.39 widziałem rozbłysk ISS?

To zjawisko trwalo jakąś 1s i było bardzo widowiskowe :rolleyes:

Jeśli jesteś mieszkańcem tego znanego Cieszyna na południu naszego kraju, to z przykrością donoszę, że widziałeś flarę Irydium 84.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koleny problem:

CalSky oblicza pas tranzytu dla wysokości na poziomie morza

jak obliczyć o ile muszę się przesunąć w terenie

aby trafić w środek pasa?

 

macie jakieś pomysły ?

 

Możesz to zmienić w okienku, które wyskakuje po naciśnięciu Centerline.

Tu masz zrzut ekranu. Ale wtedy trzeba też chyba sobie wcześniej wybrać swoje miejsce obserwacji jak najbliżej środka pasa widoczności tranzytu na Ziemi.

Elevation.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lampka

 

faktycznie pomogło

czytać się nie chce :Boink:

 

wystarcza

"...Calculations with elevation of current observer site, ..."

 

wcześniejsze przesunięcie punktu obserwacji w centrum pasa nic nie zmienia

ale robiłem to na niewielką odległość

może na dalsze dystanse ma to wpływ

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jesteś mieszkańcem tego znanego Cieszyna na południu naszego kraju, to z przykrością donoszę, że widziałeś flarę Irydium 84.

Ja także widziałem jasny obiekt, bardzo jasny :blink: w samym zenicie w poniedziałek około godziny 22:00 nie poruszał się ( przynajmniej tak mi się zdawało). zaciekawiło mnie to i nie bardzo rozumiem co to jest flara Irydium 84. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także widziałem jasny obiekt, bardzo jasny :blink: w samym zenicie w poniedziałek około godziny 22:00 nie poruszał się ( przynajmniej tak mi się zdawało). zaciekawiło mnie to i nie bardzo rozumiem co to jest flara Irydium 84. :szczerbaty:

Już pędzę i wyjaśniam, że "flara Irydium" to odbicie światła słonecznego od anten jednego z satelitów komunikacyjnych systemu, który nazywa się Irydium. ;) Dane można obliczyć np. za pomocą CalSky.

 

Dla Twojej lokalizacji i podanego czasu (3 lipca, ok. 22:00) już zrobiłem obliczenia i, co może być interesujące, donoszę, że widziałeś UFO lub, bardziej ze swojska, NOL-a. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.