Skocz do zawartości

Problemy zakupowe prosze o pomoc


mcebul

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów bardzo serdecznie, jestem tu nowy i swieży choć studiuję to forum od pewnego czasu. Przymierzam sie właśnie do kupna teleskopu i mam niemały dylemat. Dysponuję kwotą 1300 zł. I śledząc to forum udało mi sie wybrać następujące modele teleskopów w tej cenie i tu wielka prośba do wszyskich użytkowników forum prosze pomóżcie mi dokonać ostatecznego wyboru.

1. Synta Sky Watcher SKP15075PEQ3-2 (150/750) montaż paralaktyczny EQ3-2 statyw aluminium

2. Synta Sky Watcher SKDOB8 (200/1200) monatż dobson

3. Messier Bresser N130 EQ3 (130/1000) montaż ekwatoriał EQ3 statyw stalowy

4. Celestron Star Hopper 6 (150/1200) montaż dobson

 

A może macie jakieś inne propozycje jestem otwarty bo nie chciałbym zakupić bubla. Sledząc forum definitywnie skreśliłem Uniwersała, a co do reszty mam mieszane uczucia.

 

Jak narazie jestem posiadaczem Bressera Venus 76/700 ale przestał mi wystarczać jak sami niejednokrotnie podkreslacie apetyt rośnie w miarę jedzenia :). Jeszcze raz prosze o wszelkie sugestie dotyczące zakupu z góry dziękując za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Jak dla mnie, a i pewno dla wielu innych, wybór jest jeden - Synta 8" Dobson. Jeśli piszesz, że czytałeś forum, to MUSIAŁEŚ trafić na niejeden superlatyw pod adresem tego sprzętu. Za resztę kup okular, albo (pewno i lepiej) zostaw na zlot jakiś, gdziekolwiek, żeby potestować różne okularki i co tam jeszcze chcesz. Wtedy będziesz wiedział na pewno: na co cię stać i co warto.

Montaż EQ-3 nie będzie rozwojowy pod kątem astrofoto i większych sprzętów.

 

Wstąp do klubu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda wiele dobrego przeczytałem na tym forum na temat Synty DOB 8 jedyne co mnie lekko przeraża to ten montaż dobsona. Niestety nigdy nie widziałem teleskopu z takim montazem. A może ma ktoś zdjęcie teleskopu na dobsonie w pełnej gotowości do obserwacji tak żeby było widać sposób jego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda wiele dobrego przeczytałem na tym forum na temat Synty DOB 8 jedyne co mnie lekko przeraża to ten montaż dobsona. Niestety nigdy nie widziałem teleskopu z takim montazem. A może ma ktoś zdjęcie teleskopu na dobsonie w pełnej gotowości do obserwacji tak żeby było widać sposób jego ustawienia.

 

"Problem" z montażem Dobsona i jego najwieksza zaleta: to kompletny brak sposobu ustawiania. Teleskop na dobsonie stawiasz na ziemię i obserwujesz :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz TU są fotki Karola z Taurusem, to troche nietypowy dobson ale zasada jest identyczna stawiasz na w miarę równym podłożu i do obserwacji. Podobnie jest z montem EQ jeśli do wizuala to stawiasz statyw mniej więcej w kierunku na północ dokręcasz teleskop i jazda.

Co do podłoża to plusem EQ jest statyw który możesz wypoziomować na pochyłym terenie bez używania saperki. Ja mam polankę obserwacyjną dość stromo więc jest to dla mnie jakiś plus.

 

Zobacz fotki ze zlotów tam jest pełno sprzętu w gotowości obserwacyjnej :D .

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Dobson jest "intuicyjny"!!!!!

Obsługa podczas obserwacji jest dziecinnie prosta- tu nie trzeba żadnych akrobacji. Zamiast opisywać powiem tyle tylko, że po godzinie prób, podążanie tubą za obiektem będziesz już miał "we krwi".

A moje wrażenia z pierwszej nocki obserwacyjnej są TUTAJ

 

Naprawdę, nie ma alternatywy dla Synty w tym przedziale cenowym!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Problem" z montażem Dobsona i jego najwieksza zaleta: to kompletny brak sposobu ustawiania. Teleskop na dobsonie stawiasz na ziemię i obserwujesz :banan:

 

 

Witaj,ja osobiscie posiadam sprzet osadzony na montazu paralaktycznym.Na ostatnim zlocie mialem okazje obserwowac przez wspomniana Synte 8".Jakie sa spostrzeżenia co do warunkow technicznych obserwowania.

Moim zdaniem jesli jestes poczatkujacym ,to z pewnoscia lepiej kupic sprzet na montazu paralaktycznym,montaz dobsona ma swoje wady i zalety.

Do wad moge zaliczyc to ,ze przy wiekszym powerze obiekt szybko ucieka w pola widzenia i jesli nie ma sie doswiadczenie mozna sie pogóbic i frajda z obserwowania może przerodzic sie w lekką nerwówke.

Paralaktyk posiada mikroruchy,ktorymi na bierzaco możesz regulowac sobie ustawienie obiektu w polu widzenia.

To moje zdanie :Salut:

P.S Znam takich wachowcow ,dla ktorych ustawienie i prowadzenie dobsona jest niesłychanie proste-kwestia wprawy :Beer::D

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
A ja lubie jak po kilkunastu minutach wracam do teleskopu, a obiekt ciagle w polu.

Widzenia, oczywiscie :-)

Heh, Polaris... to się samo przez się rozumie... ale do 1300 zł... raczej nie wyda :( No, chcąc mieć teleskop dający pożądne obrazy.

 

A z Promilem tym razem się nie zgodzę: utrzymywanie obiektu w polu widzenia jest co najmniej tak samo proste, jak operowanie mikroruchami! Pewno, mając doświadczenia wyłącznie z paralaktykiem po prostu brakuje tych "gałek" i "człek nie wiiii co z ręcami zrobić" :D Ale naprawdę wystarczy troszeczkę poćwiczyć, a okazuje się, że prowadzenie obiektu jest dziecinnie proste!

Mam doświadczenia z : mikroruchami przy Alkorze (mały zasięg prowadzenia), dwóch Skyluxach (w tym jeden z napędem), no i z Dobsonem przy mojej Cynthii. Heh, nalepszy efekt oczywiście jest, gdy telep sam goni obiekt (Skylux z napędem)... Ale obrazy z Cynthii są na tyle powalające, że w ogóle nie ma o czym mówić.

Zaprawdę, zaprawdę powiadam Wam: przy cenie do 1300 zł NIE MA ALTERNATYWY!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie obsługa montażu Dobsona jest dziecinnie prosta, jeśli ma się dobry montaż który chodzi w miarę płynie to nic więcej nieczeba. Sam posiadam teleskop na Dobsonie i jestem ogólnie bardzo zadowolony. W twojim przypadku teleskop na Dobsonie to najlepszy wybór, zaoszczędzone pieniądze możesz przeznaczyć na jakieś dodatkowe akcesoria. Synta + jakiś dobry okularek i masz bardzo dobry sprzęt :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,ja osobiscie posiadam sprzet osadzony na montazu paralaktycznym.Na ostatnim zlocie mialem okazje obserwowac przez wspomniana Synte 8".Jakie sa spostrzeżenia co do warunkow technicznych obserwowania.

Moim zdaniem jesli jestes poczatkujacym ,to z pewnoscia lepiej kupic sprzet na montazu paralaktycznym,montaz dobsona ma swoje wady i zalety.

Do wad moge zaliczyc to ,ze przy wiekszym powerze obiekt szybko ucieka w pola widzenia i jesli nie ma sie doswiadczenie mozna sie pogóbic i frajda z obserwowania może przerodzic sie w lekką nerwówke.

Paralaktyk posiada mikroruchy,ktorymi na bierzaco możesz regulowac sobie ustawienie obiektu w polu widzenia.

To moje zdanie :Salut:

P.S Znam takich wachowcow ,dla ktorych ustawienie i prowadzenie dobsona jest niesłychanie proste-kwestia wprawy :Beer::D

Pozdrawiam.

 

 

Drogi saywiehu,pod koniec mojego postu napisalem iz -znam takich fachowców ,dla ktorych ustawienie i prowadzenie dobsona jest bardzo proste :Salut::Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Drogi saywiehu,pod koniec mojego postu napisalem iz -znam takich fachowców ,dla ktorych ustawienie i prowadzenie dobsona jest bardzo proste :Salut::Beer:

Promilku :)

Tylko ciut ćwiczeń i TY też będziesz fachowcem! Serio, to nic trudnego. Mam nadzieję, że latem się spotkamy, to sie "naumiesz" bez problemu. Może tylko trzeba wyczuć, w którym miejscu tubę łapać. Nic więcej - przy prawidłowej sile skręcenia śrub mocujących - lekkie ruchy jednej ręki w zupełności wystarczają!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, mam jeszcze kilka pytań

1. Czy miał ktoś z was doświadczenia ze sklepem dfoto.pl u nich są najnizsze ceny na ten model. Bo rozumiem po przeczytaniu kilku postów że sklepy delta i astrokrak są sprawdzone i nie bedę miał tam żadnych problemów.

 

2. Zasatnawiam sie też czy dokupić barlowa 2x czy też dodatkowy okular 5mm lub 6mm.

 

Pozdrawiam i życzę bezchmurnych nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.