Skocz do zawartości

czy BARSKA jest ok?


voytek

Rekomendowane odpowiedzi

Potrzebuje opinii profesjonalistow. Dopiero zaczynam swoja historie z astronomia i naprawde jestem zielony jak trawka na wiosne. Przejzalem wiele topikow, opisow, porad itd. i dalej jestem glupi. nie jestem jeszcze zdecydowny co tak naprawde chcialbym obserwowac dlatego chcialbym zaczac od dobrej lornetki - takiej na lata. Czy ponizsze szkla sa warte uwagi? A jezeli nie, to ktore?

 

 

BARSKA 20x80

http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=...ie=5&srednica=5

 

BARSKA 25x100

http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=...ie=5&srednica=5

 

a moze lepiej udezyc w CELESTRONA 20x80?

http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=...ie=5&srednica=5

 

lub

 

http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=...ie=5&srednica=5

http://www.optyczne.pl/index.php?lornetka=...ie=5&srednica=5

 

Na prawde nie wiem ktora by sie nadawala. Oczywiscie zdaje sobie sprawe ze bede musial zainstalowac ten sprzet na jakims statywie.

Z gory dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj,

kto jak kto, ale akurat Arek z optyczne.pl, właśnie z serwisu, skąd masz te linki, jest chyba najbardziej zorientowanym profesjonalistą, jeśli chodzi o wiedzę i pomoc, jakiej może Ci udzielić, a dotyczacej lornetek,

jest również użytkownikiem tego Forum i na pewno nieomieszka Ci pomóc

i może jeszcze tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=2416&hl= znajdziesz jakieś opinie o tym Celestronie

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sumas ,dzieki serdeczne. Mam nadzieje ze Arek sie odezwie bo naprawde nie wiem co robic. Czy od razu kupic telescop czy wydac troche na lornetke i pozniej telep jak mi sie oszlifuje co mam ochote ogladac.

Co ty o tym myslisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w/g mnie, lornetką dużo szybciej poznasz niebo, noi ten luksus podwójnej degustacji - bo obuocznej :)

lecz pamiętaj o porządnym statywie, najlepiej żurawiu, bo to już wielkie i ciężkie lornety

pozdrowienia

 

 

Witam ponownie Kierownika. stalo sie! :szczerbaty: - zamowilem, 20x80 barska

 

http://www.opticsplanet.net/barska-x-trail...binoculars.html

 

jest w drodze. mam nadzieje ze sie nie zawiode. dam znac jak juz cos przez nia zobacze

hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Nie wiem jak model 80, ale setka Barskiej wygląda wypisz wymaluj jak setka Celestrona.

 

Tak czy inaczej początek przygody z niebem takim binem to dużo radochy (oczywiście wiesz również, że to nie koniec wydatków!) i tej jednocześnie życzę! :)

 

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nawet nie dałeś mi szansy odpowiedzieć. Mam nadzieję, że będziesz zadowolony z zakupionego sprzętu.

Z firmy Barska miałem w rękach tylko dachowe 8x56 i 9x63. Ot takie przeciętne lornetki dające jakość mniej więcej w

sam raz odpowiadającą cenie.

 

Pozdrawiam,

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No proszę, nawet nie dałeś mi szansy odpowiedzieć. Mam nadzieję, że będziesz zadowolony z zakupionego sprzętu.

Z firmy Barska miałem w rękach tylko dachowe 8x56 i 9x63. Ot takie przeciętne lornetki dające jakość mniej więcej w

sam raz odpowiadającą cenie.

 

Pozdrawiam,

Arek

 

 

Witam Arku. Wiem ze sie troche pospieszylem ale jestem w goracej wodzie kapany. Nie spalem kilka poprzedzajacych nocy, myslac co i jak - wiesz jak to jest. Dlatego dla swojego spokojnego ducha zamowilem. A po za tym koszt nie jest az taki straszny (100 USD) i zawsze moge sie zaopatrzyc w bardziej zaawansowany sprzet ale wtedy naprawde bede potrzebowal pomocy (bede was zarzucal pytaniami) bo nie chce kupic czegos, czego nie bede potrfil dobrze uzytkowac.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

 

Nie wiem jak model 80, ale setka Barskiej wygląda wypisz wymaluj jak setka Celestrona.

 

Tak czy inaczej początek przygody z niebem takim binem to dużo radochy (oczywiście wiesz również, że to nie koniec wydatków!) i tej jednocześnie życzę! :)

Pozdro

 

 

Witam. Zdaje sobie sprawe ze to nie wszystko z wydatkami i tu bede mial jeszcze kilka pytan na ten temat. PIerwsz rzecza jest statyw. Mam na razie statyw od kamery - to na razie wystarczy. Ale w pozniej szym czasie bede chcial zaopatrzyc sie w cos w rodzaju zurawia, tylko ze nie wiem gdzie cos takiego znalezc. Przeszukalem nie jedno forum i zbyt duzo informacji na to nie ma - wszystko dazy do tego zeby zrobic samemu bo w sklepie raczej sie tego nie kupi :(. Nastepna sprawa sa filtry. Mam niestety stosunkowo jasne niebo i bede je potrzebowal - i tu nasuwa sie kolejne pytanie JAKIE?. Na razie nie chce Ci zawracac glowy ale w krotce bede potrzebowal kilka porad.

Dzieki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

100$ a koszty wysyłki?????

 

Nie bede ukrywal ze przebywam teraz po za granicami kraju i dla mnie koszty sa troszeczke inne, ale jezeli bys chcial cos kupic w sklepie internetowym ktory ma siedzibe na terenie USA to koszty przesylki do Polski zamknely by sie w okolicach 30 moze 40 USD. Jakbys chcial dolozyc jakies ubezpieczenie itd no to gdzies 10 dol wiecej. Sumarycznie i tak by cie wyszlo zdecydowanie mniej niz u wiekszosci dealerow. Acha pamietaj-jezeli chcesz cos zamawiac po za granicami kraju za dolary zaloz sobie lepiej konto dewizowe bo inaczej bank ci przeliczy po zlym kursie dla ciebie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żurawia pod lornetkę możesz zarówno kupić gotowy u p.Jerzego Poruczki: http://www.quasarpj.teleskopy.pl/ (choć strona jakoś dziś nie działa) albo zrobić go samemu,

a jak go zrobić, to tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11571&hl= znajdziesz bardzo dobrze opracowany temat przez lemarca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bede ukrywal ze przebywam teraz po za granicami kraju i dla mnie koszty sa troszeczke inne, ale jezeli bys chcial cos kupic w sklepie internetowym ktory ma siedzibe na terenie USA to koszty przesylki do Polski zamknely by sie w okolicach 30 moze 40 USD. Jakbys chcial dolozyc jakies ubezpieczenie itd no to gdzies 10 dol wiecej. Sumarycznie i tak by cie wyszlo zdecydowanie mniej niz u wiekszosci dealerow. Acha pamietaj-jezeli chcesz cos zamawiac po za granicami kraju za dolary zaloz sobie lepiej konto dewizowe bo inaczej bank ci przeliczy po zlym kursie dla ciebie

Pozdrawiam

 

no nie do konca. Optics Planet (chyba oni) chca ponad 100 usd za wysylke. Wiem o tym, bo sam sie rozgladam za 25x100, prawdopodobnie Apogee, ktory zostanie zakupiony w Kanadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie do konca. Optics Planet (chyba oni) chca ponad 100 usd za wysylke. Wiem o tym, bo sam sie rozgladam za 25x100, prawdopodobnie Apogee, ktory zostanie zakupiony w Kanadzie.

 

Powiem szczerze ze nie wiem dokladnie. Ceny opieram na aktualnych cenach us poczty. Fakt ze sklepy internetowe wysylaja glownie przez ups i wtedy cena jest kilkukrotnie wyzsza. Ale wydaje mi sie ze mozna zastrzec u sprzedawcy zeby wyslali zwykla poczta oczywiscie plus ubezpieczenie. Ajak jest w Kanadzie to nie mam pojecia choc chcialbym tam kiedys pojechac

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze ze nie wiem dokladnie. Ceny opieram na aktualnych cenach us poczty. Fakt ze sklepy internetowe wysylaja glownie przez ups i wtedy cena jest kilkukrotnie wyzsza. Ale wydaje mi sie ze mozna zastrzec u sprzedawcy zeby wyslali zwykla poczta oczywiscie plus ubezpieczenie. Ajak jest w Kanadzie to nie mam pojecia choc chcialbym tam kiedys pojechac

 

Pozdrawiam

 

Tak czy inaczej najlepsza metoda jest wyczajenie kogos w Hameryce, kto niebawem przylatuje do Macierzy, by zakupil dany sprzet i przewiozl ze soba. Wtedy jest darmowe doreczenie pod wskazany adres. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żurawia pod lornetkę możesz zarówno kupić gotowy u p.Jerzego Poruczki: http://www.quasarpj.teleskopy.pl/ (choć strona jakoś dziś nie działa) albo zrobić go samemu,

a jak go zrobić, to tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11571&hl= znajdziesz bardzo dobrze opracowany temat przez lemarca

 

 

Ciekawa konstrukcja, ale tu musisz miec garaz zeby to zbudowac, plus troche narzedzi. Na razie mam troche inny pomysl. nie wiem czy bedzie dzialal ale sprobuje. Mam mianowicie stary TASCO 114 z systemem GOTO. Sytem GOTO moze znalezc co najwyzej sasiadke w oknie na przeciwko ale mechanicznie jest sprawny i pilot tez. O ile dobrze rozpoznaje to montaz jest azymutalny, podobny do tego

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...56489dd889fb739

 

Jedno ramie z boku i pierscien utrzymujacy lustro. Chce jakos zamontowac moja lornete zamiast telepa pomiedzy dwoma ramionami pierscienia. Gdyby to sie udalo to mialbym lornete z GOTO. Ale problem bedzie gdy obserwowany obiekt bedzie dokladnie nademna. Wtedy predzej przetrace sobie kark niz cos zobacze. Ale uwazam ze i tak jest warto. Co otym Myslisz?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej najlepsza metoda jest wyczajenie kogos w Hameryce, kto niebawem przylatuje do Macierzy, by zakupil dany sprzet i przewiozl ze soba. Wtedy jest darmowe doreczenie pod wskazany adres. ;)

 

Tak, ale problem zaczyna sie gdy ktos ma ci przewiesc 200 mm Newtona. Na to potrzeba kontener, a i przy okazji samochod przewieziesz :)

Hej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o statyw, to fotograficzny podejrzewam, że będzie za słaby. Lepiej żuraw, choć wg mnie to też rozwiązanie dalekie od ideału.

 

Najlepiej posznupać troche po necie, zerknąć na rozwiązania zza oceanu i zrobić sobie samemu (vide zlecić komuś wykonanie pod Twoim okiem) montaż. Statyw - Zeiss wystarczy aż nadto. Ja postąpiłem według tego schematu i jestem z niego zadowolony.

 

Jeżeli chodzi o kwestie filtrów, to moja rada byś sobie je podarował. Jeżeli masz pod domem niebo do d***, to żaden filtr Ci w niczym nie pomoże. Lepiej znaleźć sobie dobrą lokalizację do obserwacji nie daleko domu (powinni to dawać w zestawie do bina :D ). Jeżeli takowej nie ma (jak w moim przypadku :( ), to stawiaj na rozwiązania jak najbardziej mobilne, bo sporo się z tym binem najeździsz, żeby się napatrzeć do syta.

 

PS. I gdybym ja to wiedział półtorej roku temu, to poszedłbym w rozwiązanie analogiczne do Twojego... No ale co począć - młody człowiek = głupi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o statyw, to fotograficzny podejrzewam, że będzie za słaby. Lepiej żuraw, choć wg mnie to też rozwiązanie dalekie od ideału.

 

Najlepiej posznupać troche po necie, zerknąć na rozwiązania zza oceanu i zrobić sobie samemu (vide zlecić komuś wykonanie pod Twoim okiem) montaż. Statyw - Zeiss wystarczy aż nadto. Ja postąpiłem według tego schematu i jestem z niego zadowolony.

 

Jeżeli chodzi o kwestie filtrów, to moja rada byś sobie je podarował. Jeżeli masz pod domem niebo do d***, to żaden filtr Ci w niczym nie pomoże. Lepiej znaleźć sobie dobrą lokalizację do obserwacji nie daleko domu (powinni to dawać w zestawie do bina :D ). Jeżeli takowej nie ma (jak w moim przypadku :( ), to stawiaj na rozwiązania jak najbardziej mobilne, bo sporo się z tym binem najeździsz, żeby się napatrzeć do syta.

 

PS. I gdybym ja to wiedział półtorej roku temu, to poszedłbym w rozwiązanie analogiczne do Twojego... No ale co począć - młody człowiek = głupi ;)

 

 

:). Dzieki za rade. Niebo u mnie nie jest za dobre ale znam kilka miejsc gdzie jest. Sprobuje na sucho na zwyklym fotograficznym statywie i zobacze. Jezeli naprawde bedzie warto to moze zainwestuje w lepszy statyw lub moze od razu w telescop. Ale przeraza mnie mobilnosc tych maszyn. Wedlug mnie telepy powyzej 200 a nawet 180 nie powinny byc ruszane z miejsca - a szczegolnie jezeli to Newton. Wydaje mi sie ze lustro zawsze moze drgnac i wtedy kolimacja wymagana.

Ale nie wiem. Najpierw pobawie sie z lorneta a pozniej moze kupie cos powazniejszego. Marze o cassegrainie 250 lub 300 mm. Ten sprzet jest duzo bardziej mobilny niz Newton no ale kosztuje.

I jeszcze jedno na koniec - czy mozna w jakis sposob zamontowac aparat fotograf albo kamere do lornetki??

pozdrawim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:). Dzieki za rade. Niebo u mnie nie jest za dobre ale znam kilka miejsc gdzie jest. Sprobuje na sucho na zwyklym fotograficznym statywie i zobacze. Jezeli naprawde bedzie warto to moze zainwestuje w lepszy statyw lub moze od razu w telescop. Ale przeraza mnie mobilnosc tych maszyn. Wedlug mnie telepy powyzej 200 a nawet 180 nie powinny byc ruszane z miejsca - a szczegolnie jezeli to Newton. Wydaje mi sie ze lustro zawsze moze drgnac i wtedy kolimacja wymagana.

Ale nie wiem. Najpierw pobawie sie z lorneta a pozniej moze kupie cos powazniejszego. Marze o cassegrainie 250 lub 300 mm. Ten sprzet jest duzo bardziej mobilny niz Newton no ale kosztuje.

I jeszcze jedno na koniec - czy mozna w jakis sposob zamontowac aparat fotograf albo kamere do lornetki??

 

Statyw fotograficzny może podoła tej lornecie, ale zapewniam Cię, że nie będzie to rozwiązanie skuteczne i wygodne na co dzień. Nastaw się lepiej od razu na solidniejszy statyw (nawet kosztem wagi) i dobrze wyważony montaż (podstawa!). Jak się zna obserwacje astro na sucho (choć wcale nie twierdzę, że tak jest w Twoim przypadku), to się na to nie zwraca uwagi, a komfort lookania podczas 2h ślęczenia na dworze jest kluczowym czynnikiem decydującym o ostatecznym zadowoleniu.

 

Najważniejszym jednak nie jest ślęczenie na Forum i teoretyzowanie, acz zbieranie doświadczenia i uczenie się (nawet na błedach) obserwowania i wypracowanie swoich własnych - niczym nie zdeterminowanych - preferencji obserwacyjnych na własnym sprzęcie. I tego niniejszym Ci życzę :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 lat później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.