Skocz do zawartości

jak poprawić jakość otrzymywanego obrazu w teleskopie


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

w tym topiku: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12338

zamieściłem linki do tematów z forum, związane z jakością obserwowanego obrazu w teleskopie,

czyli mamy już teleskop, jakieś okulary, a co trzeba zrobić, zeby mieć lepszy obraz i dlaczego mamy taki .. :Cenzura:... kiepski.

 

narazie jest tam:


    kolimacja -
     
    ASCT - chłodzenie wymuszone
     
    skraplanie wilgoci - pare problemów
     
    mycie lustra - świetny poradnik astrokosmo
     
    folia baadera - jak oprawić + kłopoty jakie nas czekają jak nam wiatr zerwie ten filtr
     
    filtry - znakomite testy Hansa i pare innych linków
     
    LP - zaświetlenie nieba + przejrzystość z wątku lemarca
     
    Prognozy pogody - skąd je brać (tylko pare linków niestety) - dodawajcie swoje, z których korzystacie
     
    Seeing - co to jest i jak sie go określa

i co chcielibyście, żeby tam jeszcze było?

piszcie pliss :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrokosmo, Twoje propozycje dot, pakąka i bafli, kwalifikują się już raczej do ATM,

bo zazwyczaj nie stosuje się tych rozwiązań w "sklepowych" teleskopach

a dział ATM mam nadzieję, że równiez bedzie kiedyś zaindeksowany, tzn. pogrupowane rozwiązania, bo liczy już 13 stron, a to jest ponad 360 topików i już jest kłopot coś szybko znaleźć

 

ad 3). okulary są "rozgrzebane", ale brakuje mi wiedzy i przede wszystkim doświadczenia, żeby samemu móc ciągnąć to dalej,

 

Lampka, tak w zamyśle to miało to być to, co jest na forum, a nie zbiór wszystkiego z sieci, więc może lepiej wrzucić to do niezbędnika astroamatora - podróżnika? :)

 

dzięki teha, Twoje linki już dawno umieściłem

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lampka, tak w zamyśle to miało to być to, co jest na forum, a nie zbiór wszystkiego z sieci, więc może lepiej wrzucić to do niezbędnika astroamatora - podróżnika? :)

Jasne. Wrzucaj śmiało, ja nawet nie wiem, gdzie taki niezbędnik jest.

Chyba, że uznasz, że ze względu na dosyć szczegółowe potraktowanie problemu LP (m.in. rysunki z zalecanymi rodzajami lamp oświetleniowych, francuska "Karta ochrony nocnego nieba" oraz opis technologii tworzenia map zaświetlenia). Przełożysz to na koniec do "..i parę jeszcze zewnętrznych linków..."

 

A przy okazji, skoro w Bazie ma być coś, co pojawiało się na AF, to proponuje żeby do Light Pollution dorzucić ten wątek:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6718

Albo chociaż adres mapy zaświetlenia Polski z naniesionymi przeze mnie współrzędnymi. Może się komuś przyda, kto nie ma zwyczaju sięgać do zasobów działu Pliki.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niezbędnik astroamatora jest tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=34 :) co prawda niema kącika podróżnika, ale jakbyś dopisał [France] toby był już jakiś zaczątek :)

 

topic z LP już dorzucam, wielkie dzięki :Beer:

 

a własnie przed chwilą ściągnąłem podobno najświeższe mapy LP, bo z 2003 roku

musze je trochę poobrabiać, bo to tiffy całego Świata o łącznej wadze prawie 2GB !!!! :ha:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a niezbędnik astroamatora jest tu: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showforum=34 :) co prawda niema kącika podróżnika, ale jakbyś dopisał [France] toby był już jakiś zaczątek :)

 

topic z LP już dorzucam, wielkie dzięki :Beer:

 

a własnie przed chwilą ściągnąłem podobno najświeższe mapy LP, bo z 2003 roku

musze je trochę poobrabiać, bo to tiffy całego Świata o łącznej wadze prawie 2GB !!!! :ha:

pozdrowienia

 

Świetnie. Te tiffy, to by można było wypalić na DVD. Jakby co, piszę się na to.

Ewentualnie daj namiary skąd je ściągnąć.

A co do map LP, które dawałem z tego francuskiego linka, to one są robione trochę inaczej niż te, którymi obracamy. One nie są efektem nałożenia nocnych obrazów satelitarnych na mapy, tylko tworzone są w oparciu o specjalną procedurę interpretacji treści map topograficznych. Na mapach takich odpowiedni "współczynnik zaświetlenia" przypisuje się obszarom zabudowanym, drogom o różnej randze, obszarom przemysłowym itp. W efekcie powstaje mapa-model, z naniesionym zaświetleniem wynikającym z interpretowanej treści mapy topograficznej. Nie jest to może dokładnie to samo co rzeczywiste zaświetlenie, ale z drugiej strony oddaje bardziej obecność tych świateł, które nie świecą do góry i nie widać ich z satelity. Poza tym z taką mapą można zejść do bardzo dużej skali i nie tracić na dokładności. Można zrobić mapę w oparciu o taką ideę nawet dla swojej najbliższej okolicy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a własnie przed chwilą ściągnąłem podobno najświeższe mapy LP, bo z 2003 roku

musze je trochę poobrabiać, bo to tiffy całego Świata o łącznej wadze prawie 2GB !!!! :ha:

pozdrowienia

Rzuciłbyś linkę bo mi się nie chce teraz szukać. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ngdc.noaa.gov/dmsp/global_composites_v2.html

ftp://ftp.ngdc.noaa.gov/DMSP/web_data/F152003.v2.tar uwaga arch.tar rozmiar ok. 321MB po rozkompresowaniu 3 pliki tiff o łacznym rozmiarze 1,88GB

 

tylko dziwne te mapki są jakieś kurde nawet cropa nie moge zrobić komp mi wymieka przy pliku 640MB :D

nie moge Wam pokazać kawałka

 

all World wygląda tak:

f152003_gcv2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.ngdc.noaa.gov/dmsp/global_composites_v2.html

ftp://ftp.ngdc.noaa.gov/DMSP/web_data/F152003.v2.tar uwaga arch.tar rozmiar ok. 321MB po rozkompresowaniu 3 pliki tiff o łacznym rozmiarze 1,88GB

 

tylko dziwne te mapki są jakieś kurde nawet cropa nie moge zrobić komp mi wymieka przy pliku 640MB :D

nie moge Wam pokazać kawałka

 

all World wygląda tak:

f152003_gcv2.jpg

Jak ściągnę to powalczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też ściągam. Trzeba będzie chyba kupić trochę RAM-u do zabawy z tymi obrazkami. Trochę ciemna ta Polska. Myślałem, że to już będą obrazy "kolorowe" z klasami zaświetlenia. Ale i takie obrazy dobre. Można by pościągać obrazy z kilku lat i zrobić animację dla Polski :Beer:

Trzeba będzie je poprzerabiać, żeby więcej treści było widać.

PS. Są też niezłe mapy obrazujące dynamikę LP.

http://www.ngdc.noaa.gov/dmsp/download_wor...hange_pair.html

Jest przykład z Ukrainą, na którym załapała się duża część Polski:

http://www.ngdc.noaa.gov/dmsp/data/1992_93...e00_9293_v1.jpg

No niestety pesymistyczny to obraz.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Nie jest to może najdokładniejsza ilustracja zjawiska Light-Pollution, ale na stronie APODa jest cuuudna fotka, przedstawiająca noc w Europie z satelity.

TUTAJ

Fota jest dość duża, ale warto obejrzeć!

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to może najdokładniejsza ilustracja zjawiska Light-Pollution, ale na stronie APODa jest cuuudna fotka, przedstawiająca noc w Europie z satelity.

TUTAJ

Fota jest dość duża, ale warto obejrzeć!

:Beer:

Wygląda na wygenerowany w Celestii.

Lub w jakimś programie 3D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu
Wygląda na wygenerowany w Celestii.

Lub w jakimś programie 3D.

TUTAJ jest link do tego obrazka, wraz ze szczegółowym opisem co i jak. Jest to rzeczywiście "poważna" obróbka w programach graficznych, uzyskana z danych USAF Defence Meteorological Satellite Program. Tym niemniej wygląda bajerancko, co? No i nie jest tak na dobrą sprawę proste wygenerowanie, ale raczej mozaika.

Jak się wejdzie w "Archive" pod opisem, to można sobie pooglądać "półtorej tony" fantastycznych zdjęć i grafik. W końcu APOD= Astronomy Picture of the Day ;)

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

sprawdziłem i uzupełniłem wpis o średnicach filtrów, w wątku o poprawie jakości obrazu w teleskopie: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12338

 

gwinty filtrowe:

- Filtr 1,25" : M28x0,64 (dokładniej: M-28,575 x 0,635 (lub: 1,1/8" - 40zwoi/cal) - niestety filtry foto, średn. 28mm są za małe do 1,25" okularów,

 

- Filtr 2" : M48x0,75 - sprawdzone - filtry foto, średnicy 48mm pasują do 2" okularów, barlowów i korektorów, wchodzą też w 2" otwór wyciągu

 

może się to komuś przyda?

bo wydaje się, ze to jest jakaś tania alternatywa, kupić np. filtr polaryzacyjny do Księżyca za parenaście zet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.