Skocz do zawartości

Veil i NA


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wieczorem, korzystajac z bardzo ladnej pogody, rozstawilem sobie sprzecik w oczekiwaniu na Marsa. Najpierw jednak postanowilem odwiedzic letnich i wczesno-jesiennych "znajomych". Ogladalem sobie M57, M56, M27, M11, M13, M29, M15, M26. Zjechalem tez w dol ale Strzelec byl w zasadzie za drzewami, widzialem tylko M16 mglawice "Orzel". Potem postanowilem wrzucic filtr mglawicowy "Ultrablock" (waskopasmowy) firmy Orion. Zalozylem okular 40mm, skierowalem teleskop gdzies miedzy epsilon a zete Cygni, spojzalem w okular - a tu widac dwa kawalki wiekszego babelka. Niesamowite, pierwszy raz widzialem Veil. Dodam ze z przedmiescia Warszawy i przez teleskop 10cm srednicy. Potem dla szybkiego testu okolice Deneba - jest Ameryka Polnocna!!!

 

Widzialem tez kilka pieknych, jasnych (szacuje okolo -2m) Perseidow - wydawaly sie zoltawe i pozostawialy slady widoczne przez jakies 10s.

 

Marsa nie doczekalem - po polnocy nadeszly chmury.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To jeden ze wspaniałych filtrów Nebularnych które kiedyś opisywałem na swoim starym forum, te cacka jakby conajmniej podwajają średnicę teleskopów przy obserwacjach mgławic.

Te same efekty daje Lumiconowy UHC czy Comet filter.

H Beta czy OIII sa już bardzo wybiórcze w fitrowaniu obrazu co do klasy widocznych w nich obiektów :-

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Pawle,

 

Znam to uczucie. Mi też udało się dostrzec Welon dopiero w tym roku właśnie po zastosowaniu filtru Ultrablock Oriona. Ostatni raz sprawdzaliśmy jakiś tydzień temu (wciąż tam była). Poprawa kontrastu widoczna jest na większości mgławic planetarnych - tego samego wieczora zerkaliśmy na mgławicę Omega (lub mgłąwica Łabądź jak kto woli) w Strzelcu. Wyraźnie lepszy kontrast oraz więcej mgiełki widoczne było z filtrem. Dla tych paru obiektów wart jest grzechu. Dodam jeszcze, że Welon obserwowaliśmy z powodzeniem przez STC 10" jak i Sky Watchera 120mm.

 

Pozdrawiam,

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jest znaczna różnica po zastosowaniu filtra UHC, o czym przekonałem się kilka razy obserwując Syriuszem PiotraZ. Po założeniu filtra dopiero ujawniają się mgiełki, "rozlane mleko" i inne ciekawe struktury. Ostatnio taką eksplorację z filtrem UHC robiliśmy w Strzelcu - Syriusz+Nagler+UHC + fantastyczne widoki obiektów mgławicowych. Może właściciel zestawu - Piotr doda parę zdań od siebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartoszu,

 

zapuść następującą stronkę

 

www.google.pl

 

Natępnie w polu wyszukiwania wstaw

orion ultrablock

 

Następnie wciśnij klawisz Google Search

 

i dostaniesz to o co pytasz!!!

 

Proszę korzystaj z dobrodziejstw internetu.

 

Pozdrawiam,

Czarek

 

P.S. Gdybyś z jakiegoś powodu nie był w stanie tego zrobić to podaje za internetem: cena 80-130USD miejsce do kupienia np tu: http://www.telescope.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Jeśli można wiedzieć to gdzie kupiłeś orion ultrablock 2"za 56$??????? Byłbym wdzięczny :-*

 

Bo na www.telescopes.com jest za 89$ do tego koszt przesyłki na adres w USA 15-20$ i mamy ponad 100$

 

Bo akurat znajomy wyjechał na parę tygodni do USA to byłaby super okazja.

 

Płaciłeś za to jakieś cła lub podatki???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja!

 

No cóż, jak to Yankesi mawiają: Sorry no bonus. Widocznie kilka tygodni temu mieli jeszcze filtry ze starej dostawy. Przed chwilą odwiedziłem www.telescope.com i ze zgrozą stwierdziłem, że cena mojej zabawki wynosi obecnie... 99.95 !!!!!!! :o Kurza melodia - za tyle to bym nie łyknął (dobrze, że nie były to jedyne zakupy, bo jak doliczysz prawie 10 dolców tam i prawie 20 do Polski to cena robi się zupełnie marna :( ). Szkoda.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.