Skocz do zawartości

Statyw do kronosa 20x60


Tommy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zacnych forumowiczów jestem początkującym obserwatorem, podglądaczem, lookaczem czy jak to nazwać i proszę o poradę w sprawie kupna statywu z allegro czy taki będzie dobry

http://allegro.pl/item105810154_wielofunkc...tyw_170_cm.html

a jak nie to który z allegro polecacie? Posiadam takie mocowanie

218lbpc20x60kronosbig16cl.jpg

co to jest za przedłużka oznaczona pytajnikiem nie mam tego czy jest to niezbędne ? i czy można coś takiego gdzieś kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, do kronosa to ten statyw będzie za wiotki,

do takiej lornetki, lepiej szukaj jakiegoś starego drewnianego solidnego statywu, np. coś w tym stylu: http://allegro.pl/item106186978_statyw_fot..._drewniany.html

złączka od kronosa ma, o ile pamiętam, jakiś dziwny gwint i to nie jest nawet 3/8", ja po prostu skręciłem tą złaczkę ze stopką statywu śrubą i nakrętką M6

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ostatnio taki statyw w Media Markcie w Łodzi. Chyba dokładnie ten sam model. To jest jeden z mocniejszych statywów dostępnych w marketach, ale zasadniczo trochę za bardzo kiwajuszczyj do dużej lornetki. Do lekkiego aparatu nada się jak najbardziej. Do ciężkiej lornetki znacznie gorzej. Używam go do MTO czasem, ale jest zbyt słaby, jak na poważne obserwacje. Ma też bardzo ciężko obracającą się głowicę w osi pionowej, a po wysunięciu w górę dodatkowej rurki przedłużającej dodatkowo traci na sztywności. Do zdjęć pamiątkowych aparatem ze zwykłym obiektywem statyw bardzo dobry, dodatkowym atutem jest szybkozłączka. Ale do astronomii jest wiele lepszych zabawek. W cytowanej aukcji dodatkowym bonusem jest cena. Ja za swojego zapłaciłem ponad 120 zł, a w Toruniu widziałem go za mniej niż 100. Gdybym mnie jednak nie naszło w tej Łodzi to pewnie kupiłbym raczej coś takiego:

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...geSmall/az3.jpg

Co do gwintów to się nie wypowiadam, bo nie znam Kronosa.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi statywami to dość "wiotka" sprawa. Ja swojego Kronosa sadzam na "porucznikowym" żurawiu, ktory z kolei jest posadowiony na drewnianym statywie. Uważam to za optymanle wyjście. Cena nowego żurawia ze statywem to ok. 400 zł. Jeżeli nie chcesz lub nie masz możliwości aby zrobic taki żuraw (lub coś podobnego) w wersji ATM (opcja "szukaj" - jest tam parę fajnych pomysłów), to wejdź na www.teleskopy.pl i zobacz wersję p. Poruczki. Obserwacje z wykorzystaniem żurawia to naprawdę przyjemność, stabilność etc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę lamerskie pytanie.... ile trzeba średnio wydać na stabilny statyw do lornetki powiedzmy 5 kilowej? Tak z waszych wypowiedzi wynika że cena zakupu się mniej więcej przy dobrym sprzęcie podwaja na ten element...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do takiej ciężkiej lornety to chyba już conajmniej statyw geodezyjny, używany czasem do kupienia na allegro, nowe są dość drogie i dorobienie do niego żurawia, albo wykonanie głowicy samemu, tu świetnie opracowany temat przez lemarca: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11571&hl=

 

albo kupić jakiś gotowy, hmm tylko jaki?

fotograficzne o takiej nośności są horendalnie drogie, bo tylko markowe np. manfrotto i to z wyższej serii

choć w dalszym ciągu pozostanie problem mało komfortowych obserwacji takiego dziwnego zestawu

pozdrowienia

 

 

a Lampka, ten statyw Sky-Watcher'a AZ3, ma wysokość od 71 do 123cm, to pod lornetkę jakoś tak nie bardzo chyba będzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam do zaoferowania dużego Goliata, to sie nada pod każdą lornetkę. Jest on wstępnie zarezerwowany, ale zobaczymy co z tego będzie. Jeżeli jestes zainteresowany, dam znać gdyby obecny kupiec sie jednak rozmyslił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff lornetkę mam za 200 zł a ten statyw goliat z astrokraka 850 zł przecież to paranoja

czy naprawdę ten się nie nadaje http://allegro.pl/item105810154_wielofunkc...tyw_170_cm.html

kronos waży 1,45 kg max udźwig tego statywu 15 kg + Hak - do zawieszania dodatkowego obciążenia

przecież przy wichurze nie będę robił obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a Lampka, ten statyw Sky-Watcher'a AZ3, ma wysokość od 71 do 123cm, to pod lornetkę jakoś tak nie bardzo chyba będzie?

 

Święte słowa. Tego nie wziąłem po uwagę. Ale też nie miałem świadomości, że on taki niski.

 

http://allegro.pl/item105810154_wielofunkc...tyw_170_cm.html

kronos waży 1,45 kg max udźwig tego statywu 15 kg + Hak - do zawieszania dodatkowego obciążenia

przecież przy wichurze nie będę robił obserwacji.

 

Zapomnij o takich paramatrach, jak udźwig 15 kg. To ściema totalna. Może zresztą można na nim taki ciężar położyć i nogi nie rozjadą się na boki, ale chyba nie o to w komforcie obserwacji chodzi...

Ja wieszam na takim statywie MTO, kiedy chcę na przykład szybko zerknąć na Słońce (szybkozłączka). MTO podobno waży około 2,5 kg, a więc porównywalnie do Kronosa. Komfort obserwacji jest mizerny. Normalnie używam do MTO montażu od Skyluxa na stalowych nogach i jest w miarę OK. A ten statyw służy mi bardziej do aparatu, do robienia zdjęć w plenerze. Jak chcesz kup go, ale możesz nie być zadowolony. Moim zdaniem lepiej zrobić jak radzi sumas. Kup używany statyw teodolitowy.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobry statyw to połowa sukcesu. Zawiesisz najlepszy nawet sprzęt na tandetnym statywie, i szlag Cie bedzie trafiał przy obserwacjach bo wszystko sie bedzie trzęsło. Wiem cos o tym, bo z braku kasy męczę sie obecnie na EQ1, starając się własnymi modyfikacjami go za wszelka cene usztywnić, i zwiększyć stabliność.

 

a na cene na AK nie patrz jak coś, goliaty chodzą średnio za polowe tego co oni tam proponuja...

Edytowane przez liq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na cene na AK nie patrz jak coś, goliaty chodzą średnio za polowe tego co oni tam proponuja...

 

A statywy teodolitowe chodzą na allegro po 100-150 zł i są milion razy stabilniejsze od tego, co chcesz kupić.

Oczywiście w goliacie masz od razu głowicę, a w teodolitowym musiałbyś jeszcze coś między nogi a lornetkę zakombinować.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam zacnych forumowiczów jestem początkującym obserwatorem, podglądaczem, lookaczem czy jak to nazwać i proszę o poradę w sprawie kupna statywu z allegro czy taki będzie dobry

i czy można coś takiego gdzieś kupić?

 

Do kronosa warto kupić taką złączkę. Ta "fabryczna" nie jest za ciekawa, jest długa, nie mieści się w futerale, a poza tym jest niestabilna.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja recepta na stabilne BPC 20x60 to: statyw podobny do tego jaki w linku podał Sumas (ja osobiście taki posiadam, ale bez możliwości wydłużenia ramienia głowicy, niemniej jednak mogę przyjmować różne pozy i bez większego bólu karku można poobserwowoć w zenicie) i złączka z AK. Mam nadzieję że ją jeszcze sprzedają, bo już dawno nie odwiedzałem ich strony. Jest naprawdę solidna:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=151

Jako że statyw gdy go "otrzymałem" był w stanie krytycznym, musiałem tylko go rozebrać, pomalować i przesmarować i wszystko gra.

Szukaj statywu na allegro, a ze złączką seryjną jak z jajkiem. Chciałem troszeczkę zaklepać końcówki bolców i ów przyrząd po prostu rozleciał mi się na trzy części.

Pozdrawiam

Edytowane przez karan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tommy, ten statyw jest trochę za mały i za lekki pod dużą lornetę. Owszem, udźwignie Twoją 20x60, ale o wygodzie zapomnij. Problem polega na tym,że rozłożony na pełna wysokość bedzie za wiotki, a statyw do zwykłej lornety [na wprost, bez katowych pryzmatow] musi być naprawde wysoki. Ten ma może wystarczajaca wysokość [ponad 165cm] ale wątpie, aby był dostatecznie sztywny. Chyba taki widziałem w sklepie. Jako statyw podróżny do jeżdżenia w góry -wystarczy od dużej biedy. Ale jeśli myślisz o wygodnej eksploatacji tej lornety lub ew. wiekszej, wybierz coś bardziej solidnego, o zbliżonej wysokości, ale trochę masywniejszego. Z fotograficznych statwów bea dobre te o wysokości jw. lub wyzsze i wadze od 2kg w górę. Teodolitowy jest super stabilny, ale cholernie ciężki i wg. mnie pod 20x60 to juz lekki overkill, jeśli ktos potrzebuje mobilnosci, nosi to wszystko po schodach itp. Dla przykładu:Jako podstawowego statywu pod lornetkę 60-70mm używam 3kg Velbona o maks wys. 167cm, przekroju nóg [górny segment] i kolumny 30mm. Staram sie nie rozkładać w 100% ostatniego, dolnego segmentu nóg. Pod taki sprzet jest dla mnie O.K. [lornety o wadze 1.2-1.3kg], ale już pod cos większego i pracującego z wiekszymi powiększeniami byłaby porażka. Mógłby być też trochę wyższy. Obserwuje się siedząc na stołeczku wędkarskim, w przypadku lornety to jedyna sensowna opcja, chyba,że masz statyw o 2-metrowej wysokości.

Pozdrawiam

-Jarosław

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.