Skocz do zawartości

10 tys. zł


Daveee

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Prosze o rade jaki teleskop kupic do tej kwoty. To bedzie mój pierwszy sprzet, chcialbym aby byl z tzw. pilotem, i z baza danych obiektow, zeby sam sie naprowadzał... Do tego chcialbym podpiac laptopa...

 

Znalazlem juz jeden interesujacy model: Celestron C11-SGT, ale jestem otwarty na wasze propozycje i sugestie.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prosisz o pomoc podaj jeszcze skąd będziesz obserwował, co chciałbyś obserwować, jak wygląda u Ciebie transport, mógłbyś też napisać czy chciałbyś się zająć astrofoto bo można by już coś myśleć o tym czy tylko obserwacje wizualne i takie inne pierdoły ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Prosze o rade jaki teleskop kupic do tej kwoty. To bedzie mój pierwszy sprzet, chcialbym aby byl z tzw. pilotem, i z baza danych obiektow, zeby sam sie naprowadzał... Do tego chcialbym podpiac laptopa...

 

Znalazlem juz jeden interesujacy model: Celestron C11-SGT, ale jestem otwarty na wasze propozycje i sugestie.

 

Pozdr.

 

A znasz choćby troszkę niebo...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Daveee, twój pierwszy temat i od razu teleskop za 10zł to spora suma i można już zastanowić się nad konkretnym sprzętem, no właśnie nad jakim? Nie napisałeś nic o sobie ani o twoich upodobaniach, to znaczy co tak naprawdę najbardziej cię kręci w astro i na czym Ci zależy najbardziej. Myślę że na początek powinieneś pojechać na jakiś zlot pogadać, plukać przez różne sprzęty i się ukierunkować aby jak najlepiej wydać jak by nie było sporą kase. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli prosisz o pomoc podaj jeszcze skąd będziesz obserwował, co chciałbyś obserwować, jak wygląda u Ciebie transport, mógłbyś też napisać czy chciałbyś się zająć astrofoto bo można by już coś myśleć o tym czy tylko obserwacje wizualne i takie inne pierdoły ;)

 

A wiec tak: obserwowal bede z dwóch balkonów z poddasza, jeden ze stony poł. drugi z płn. ale nic nie stoi na przeszkodzie zebym wziol sprzet na ogród i tam sie ulokował. Mysle, ze na poczatku jak juz cos kupie... to chcialbym zaznajomic sie z najciekawszymi obiektami, nie znam sie na niebie... gdzie czego szukac... ale po to kupuje sprzet z baza danych, automatyką, zeby sam sie ustawiał. Interesuje mnie wszystko: planety, komety, satelity, galaktyki... itp.

Astrofoto na poczatku nie wchodzi w gre, ale napewno w pózniejszym czasie tak.

Edytowane przez Daveee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale gdzie mieszkasz?

Czy warunki pozwolą na wykorzystanie sprzętu.

Sam mam Go-to ale znajomośc nieba nawet w podstawowym zakresie bedzie Ci niezbędna ,nawet taki skomputeryzowany sprzęt trzeba umieć na początek ustawiać.

Na satelity musisz mieć możliwość ustawienia montażu w poziomie( alt-az) .

No i musi być dść szybki do 5 stopni na sekundę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w obserwacjach planet i DS jest też różniaca. Odpowiednią maszyną za 10 tys można obserwować w dobrej jakości obiekty dalsze, ale w takim telepie światłosiła musi być większa niż f 1/8 np. f 1/5, bo majac mniejszą to będzie to teleskop raczej do planet. :Salut: I to jest kolejny dylemat (jeśli w przyszłości planujesz astrografię to lepsza jest mniejsza 1/5 :Beer:

 

 

a najlepiej zrób tak jak mówi grzybek, pojedź na jakiś zlot, popatrz, porozmawiaj - bo tyle kasy to szkoda zmarnować :szczerbaty:

Edytowane przez Konrad 1234
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, światłosiła nie "musi być większa od f1/8" żeby takim teleskopem oglądać DS-y :)

ludzie oglądają DS-y telepami f1/10 - f1/12 i jakoś żyją...

 

Daveee

Gdybyś przyszedł do sklepu i powiedział to co zapisałeś w pierwszym wątku i za taką kasę, to sprzedawca pewnie zoferowałby ci na przykład 8" meade LX90 wszystkie bajery elektroniczne, sam się ustawia (przynajmiej teoretycznie), track'uje satelity http://www.meade.com/lx90/index.html

Tylko powtórzę za Darkiem B. -żeby się takim telepem obsługiwać musisz mieć trochę wiedzy o astronomii, a poza tym może ci ten sprzęt "nie spasować" jak polookasz np. przez 40-50cm newtona

Dlatego radziłbym wybrać się na jakiś zlot przed wydaniem tych pieniędzy, lub ew. umówić się na jakieś obserwacje i pogadać z osobą która ma sprzęt taki (lub zbliżony) do tego który chcesz kupić.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupisz cos za 12 tys i na zlocie polukasz przez inne np. za 1000 zl synta 200/1200 , porownasz ze swoim i moga byc podobnej jakosci . Cena to czesto elektronika , montaz mniej roznica w obrazach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca Cię rozumiem, nie znasz nieba i chcesz kupić teleskop z naprowadzaniem? Pamiętam ile radości sprawiał mi każdy nowo odnaleziony obiekt na niebie, a potem frajda że wiem jak go szukać, teraz niektóre obiekty odnajduje moją Syntą w parę sekund a jak się napatrzę to za kolejne parę sekund z Jowisza ląduje na Saturnie by po chwili zerknąć na M57.

Moim skromnym zdaniem powinieneś na początek kupić właśnie taką Syrtę a do tego okularki z wyższej półki i dobrą lornetkę z dużym polem do poznawania i przeglądu nieba, po pewnym czasie zaczniesz zauważać że na niektóre obiekty patrzysz częściej i właśnie wtedy przyjdzie czas na wydanie 10tys. Sam ocenisz jak dobrać sprzęt aby widzieć lepiej, więcej i z większym komfortem właśnie te obiekty na których Ci najbardziej zależy.

 

PS . Czy kiedykolwiek patrzałeś przez teleskop, może twoje wyobrażenia o dawanych obrazach przez teleskopy są wygórowane, po zakupie możesz doznać wielkiego rozczarowania i zniechęcenia do astronomii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tutaj zauważyc że:

Synta 8" + lornetka np. minolta activa 10x50 + ze 3 okularki klasy LVW lub wyżej to jest jakieś 5 tysięcy,

ale dobra lornetka i porządne okulary to inwestycja na dłuższy czas, także w momencie kiedy bedziesz kupował lepszego telepa zostanie tylko kwestia upłynnienia synty

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym tutaj zauważyc że:

Synta 8" + lornetka np. minolta activa 10x50 + ze 3 okularki klasy LVW lub wyżej to jest jakieś 5 tysięcy,

ale dobra lornetka i porządne okulary to inwestycja na dłuższy czas, także w momencie kiedy bedziesz kupował lepszego telepa zostanie tylko kwestia upłynnienia synty

Okulary i tak trzeba kupić, lornetka to wspaniałe uzupełnienie do teleskopu obojętnie jakiego, więc pozostaje nam tylko Synta za 1200zł na ewentualną wymianę ale zauważ że mimo tak wielkiego zbytu Synty jakoś nikt jej nie sprzedaje , ciekawe dlaczego. :rolleyes::Beer:

 

PS. dlaczego od razu minolta activa 10x50, wystarczy Kronos 20X60 (na dobry początek) B)

Edytowane przez grzybek80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydanie 10 tys. na swój pierwszy teleskop to jest przesada, tak?

 

jakby pisało 1000 zet, no to sprawa dziecinnie prosta, dołóż 100 i kup synte 200/1200 na dobsonie

i wszyscy byliby zadowoleni :szczerbaty:

 

no ale jest 10 tys. :o

o to nic nie kupuj, jedź na zlot - popatrzysz, popytasz i wtedy będziesz wiedział, hmm

 

tylko dlaczego?

 

dlaczego nie z "grubej rury" od razu: że pomyśl o Sphinxie Vixena np.?

do tego, co tam sobie chcesz: newtona, maka, sc, refraktor jakiś, (w zależności jak bardzo ma to być mobilne czy planetowo-deesowe) no fakt, ledwo na rurke jakąś starczy, o okularach nie wspominając...

 

ale dlaczego nasze rady zawsze się muszą kończyć na nieśmiertelnej syncie, czy newtonie 8" na eq-5, a co już powyżej, to już na zlocie się dowiesz? :D

 

że ryzyko za duże? a może mu przejdzie? a z goto się nieba nie nauczy?

a po co ma sie nauczyć, może wcale nie bedzie chciał? a musi? :)

 

sorry za tę wredną prowokację, ale tytuł fajny i pasowałby do "Bazy" :szczerbaty:

więc chyba chciałbym, zeby go dalej pociągnąć...

 

i żeby nie doradzać lornetek, w wątku za 10 tys zet !!! :ha:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poleciłem 50-tkę ponieważ przy obserwacjach z ręki jest o wiele wygodniejsza, sam miałem 60tkę i dla mnie nie była komfortowa w obserwacjach z ręki (nawet przy x10)

 

A activię dlatego że jest to chyba najtańsza lornetka z tych, które nie chce się od razu wymienić na lepszą, po tym jak sobie człowiek popatrzy przez naprzykład fujinona albo zeissa, taka jest moja osobista opinia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

ale dlaczego nasze rady zawsze się muszą kończyć na nieśmiertelnej syncie, czy newtonie 8" na eq-5, a co już powyżej, to już na zlocie się dowiesz? :D

(...)

 

A pokaz mi goscia ktory uzywa teleskopu za 10tys. i ma ochote odpowiedziec :szczerbaty:

 

Widzisz, ludzie o minimalnej choc odpowiedzialnosci nie beda polecac sprzetu ktorego w zyciu nie pomacali. A takich co macali nie ma tu zbyt wielu, to kupa kasy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.