Jump to content

Jaki GPS do turystyki?


Jacek S
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Zastanawiam się nad zakupem jakiegoś GPS-a do celów turystycznych, głównie do wycieczek po lasach czy do grzybobrania.

Czy lepiej będzie kupić najprostszy sprzęt bez mapy, pokazujący lokalizację i używać go razem z papierową mapą, czy kupić jakiegoś Pocket PC z mapą (jest jedna oparta o wojskowe mapy w skali 1:50000)?

Z góry dzięki za porady.

Link to comment
Share on other sites

Kup jakiegoś prostego Garmina z mapą, np. etrex venture. Mapa bardzo się przydaje, rysuje twoją marszrutę, tak że wiesz w każdym momencie jak jesteś usytuowany względem wcześniejszych punktów trasy. Zupełnie sobie nie wyobrażam odczytywania współrzędnych i nanoszenia ich na mapę, niepotrzebny wysiłek. Jeżeli lubisz się włóczyć to szybko docenisz zalety GPS-u. Mi kilka razy uratował skórę, na przykład kiedyś na Cejlonie zgubiłem się w środku nocy na wzgórzach porośniętych plantacją herbaty, tak że kompletnie nie wiedziałem gdzie jest wschód, gdzie południe, a były chmury i nie było widać gwiazd. Pewnie bym tam musiał nocować, ale przypomniałem sobie że mam GPS-a w plecaku i jak po sznurku wróciłem sobie do domku :)

Link to comment
Share on other sites

Polecę również Garmina. Miałem do czynienia z wieloma modelami innych firm.

Jeśli na grzybki to musi byc dobra natena i czytelny ekran. I tu polecę Garmina 12 (któryś z modeli 12) dowodem na to, że to extremalne modele niech świadczy fakt, że są obecnie najdłużej produkowanym modelem ręcznego GPS.

Oczywiście jest seria eTrex, mnie osobiście nie leżą one w dłoni no i te tańsze mają słabszą antenę.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

a dlaczego nie polecacie jakiegoś pocketa z GPS'em? ipaqa np. za niewiele więcej pieniędzy, ma o niebo bardziej uniwersalne urządzenie, w końcu prawie peceta :rolleyes:

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

a dlaczego nie polecacie jakiegoś pocketa z GPS'em? ipaqa np. za niewiele więcej pieniędzy, ma o niebo bardziej uniwersalne urządzenie, w końcu prawie peceta :rolleyes:

pozdrowienia

pocketa z gps-em... ja nawet nie wiem co to jest! :Boink: Poleciłem garmina etrex, bo takiego mam i jestem z niego na maksa zadowolony, spełnia wszystkie moje wymagania. Kupiłem mojego 5 lat temu za 500zł, teraz pewnie można takiego dostać za pół-darmo. Rysuje trasę, dokładność w poziomie rzędu 2m, w pionie ~5m, po co komu lepiej na grzybki? :)

Link to comment
Share on other sites

Jako stary turysta muszę stwierdzić,że świat się kończy i schodzi na psy, skoro nawet na grzybach ludzie nie potrafią już bez GPS-a... :ha: Mimo wszystko kompas i dobra mapa wystarczą. Ale de gustibus... W czerwcowym numerze czasopisma N.P.M. [to o górach] jest test kilku modeli GPS-ów do turystyki pieszej, może będzie pomocny. O ile sie jednak orientuję, to są tam wyłącznie nowe, dość drogie modele.

Pozdrawiam

-Jarosław

Link to comment
Share on other sites

Polecam Garmina Vistę - 24 MB na mapy w zupełności wystarczy. Wodoodporny do 0,5m. Baterie trzymają kilkanaście godzin, chodzi również na akumulatorkach, do tego kilka dodatkowych funkcji jak np barometr, obliczanie czasu dotarcia do wyznaczonego punktu, nawet nawigować potrafi - co prawda nie tak jak palm z GPS ale dla mnie wystarcza.

Można wgrywać mapy i tracki.

 

Palma z GPS nie polecam jeśli chcesz go gdzieś używać poza samochodem, fajna sprawa ale bardzo krótko trzymają baterie to jest największy minus.

Cena na Allegro to jakieś 600 - 800 zł

 

Pozdrawiam

Waldek

Link to comment
Share on other sites

a dlaczego nie polecacie jakiegoś pocketa z GPS'em? ipaqa np. za niewiele więcej pieniędzy, ma o niebo bardziej uniwersalne urządzenie, w końcu prawie peceta :rolleyes:

pozdrowienia

 

Po pierwsze - standardowe antenki do pocketPC są słabiutkie. Wejdziesz w gęste drzewa i niestety koniec. Jak przejedziesz szybko autem to na chwile stracony kontakt jest podtrzymywany "sztucznie" i po "pojawieniu się" nieba zaraz kontakt wraca. Ale pójście z pocketPC do lasu to pomyłka. Oczywiście są anteny droższe, lepsze, - aktywniej poszukujące sygnału. Tyle, że bateryjkę trzeba by wymieniać co chwilkę.

 

Po drugie - po co nam w terenie takim jak las mapka jak i tak się idzie na azymut. Jasne można sobie teraz wgrać programy typu OziExplorer i wczytać skanowaną mapę topograficzną ale znów wraca problem baterii. W takiej sytuacji wolę zabrać mapę (choć ciężko jest dostać dobrze unanocześnioną mapę nadającą się do "penetracji lasu"). Osobiście, wielokrotnie (a zacięty ze mnie fan grzybobrania) zapamiętywałem w GPS gdzie stoi auto a potem 10 km w głąb nie znanego lasu jak popadnie. Jak chcemy wracać wystarczy kliknąć tylko GoTo "samochód" i jak po sznureczku się idzie za wskazaniami strzałeczki.

 

Po trzecie - jak zacznie padać deszcz to z pocketem w lesie może być problem.

 

Co do końca świata i chodzenia z mapami z kompasem... tez to uwielbiam ale nie sposób mieć każdą mapę, a na dodatek wraca problem deszczu - nawet w najlepszym mapniku - czytanie mapy w lesie w strugach deszczu do sytuacji komfortowych nie należy. A chodzenie za wskazaniami GPSa jest bardzo wygodne i proste.

 

To tyle. Polecam Garminy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.