Skocz do zawartości

Synta 10 za 1975zł


doktor Robotnik

Rekomendowane odpowiedzi

W Astrokraku zaszaleli i obnizyli cenę Teleskop "Synta/Sky-Watcher" DOB 10" z 2850 zł na 1975 zł.

 

Napisali ponadto że to już ostatnie sztuki. Ciekawe o co tu chodzi? Czy to naprawdę ostatnie sztuki i koniec z tym teleskopem. Czy to chwyt marketingowy? Może chińczyki nie będą już produkowali synt i chcą się wyzbyć towaru, tak sobie gdybam :Boink: . Bo nieczęsto się dzieje żeby towar spadał o taką kwotę, łodlotowa firma. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapitalizm ,chociaż dziki :szczerbaty: mniejszy zysk ale duża sprzedaż.W końcu dotarło.No i konkurencja.A i bliskośc Niemiec iCzech,Austrii.Patrząc z Rybnika Praga,Wiedeń czy Warszawa to ta sama odległość.

 

Nieprawda...do Wiednia i Pragi mamy bliżej. :) A poza tym średnio lubimy Warszawe i jej mieszkanców... Częściej bywam w Wiedniu niz w STOLYCY i łatwiej tam zaparkowac, i sympatyczniej... :)

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieprawda...do Wiednia i Pragi mamy bliżej. :) A poza tym średnio lubimy Warszawe i jej mieszkanców... Częściej bywam w Wiedniu niz w STOLYCY i łatwiej tam zaparkowac, i sympatyczniej... :)

 

pogodnego i ciemnego nieba

Noo ,Skrzyszów to jakieś 15km bliżej :szczerbaty: A z tym niebem to makabryczny żart :burza:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekawe ile będą sie tak licytować i na jakiej cenie sie zatrzyma ;)

Byle tylko tych synć nie brakło.....do października....Odkładam sobie pieniądze ze stazu...i mam nadzieje że w końcu dopne swego i kupie syncie10( od 2003 czatuje na ten telep). Mimo że na oku miałem jescze kilka ciekawych zakupów( min. procesor efektów do mojego Fendera) to musze dostać wreszcie ten teleskop. Cena miodzio.

Pozd.

Edytowane przez Konczako
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zaczynam świrować od tych teleskopów, mam kupić synte 8 , a tu cena synty 10 spada. Róznica wynosi już tylko 850 zł. Sam już człowiek nie wie co ma kupić. Z jednej strony : jak kupie synte 8 to zostanie jeszcze na okularki z 1200 zł . Jak kupie synte 10 to zostanie mi 350 zł , taka kwota wystarczy już tylko na dobrego barlowa 2 cale. :angry:

Gdzie te wspaniałe czasy, gdy na półkach był tylko ocet i zapałki, nie trzeba było dokonywać żadnych wyborów i tak zawsze wygrała PZPR :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zaczynam świrować od tych teleskopów, mam kupić synte 8 , a tu cena synty 10 spada. Róznica wynosi już tylko 850 zł. Sam już człowiek nie wie co ma kupić. Z jednej strony : jak kupie synte 8 to zostanie jeszcze na okularki z 1200 zł . Jak kupie synte 10 to zostanie mi 350 zł , taka kwota wystarczy już tylko na dobrego barlowa 2 cale. :angry:

Gdzie te wspaniałe czasy, gdy na półkach był tylko ocet i zapałki, nie trzeba było dokonywać żadnych wyborów i tak zawsze wygrała PZPR :ha:

Jeden z dylematów już Ci spadł, synty 8" (tej w promocji) brak w DO :Beer:

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zaczynam świrować od tych teleskopów, mam kupić synte 8 , a tu cena synty 10 spada. Róznica wynosi już tylko 850 zł. Sam już człowiek nie wie co ma kupić. Z jednej strony : jak kupie synte 8 to zostanie jeszcze na okularki z 1200 zł . Jak kupie synte 10 to zostanie mi 350 zł , taka kwota wystarczy już tylko na dobrego barlowa 2 cale. :angry:

Gdzie te wspaniałe czasy, gdy na półkach był tylko ocet i zapałki, nie trzeba było dokonywać żadnych wyborów i tak zawsze wygrała PZPR :ha:

 

 

Jeśli masz kase i nie przeszkadza Ci większy ciężar i wilekość to biersz synte 10'

porównywałem kiedyś w Jodłowie obrazy między 8' a 10' i różnica była widoczna.

Za reszte kup jakiś okular lub barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz kase i nie przeszkadza Ci większy ciężar i wilekość to biersz synte 10'

porównywałem kiedyś w Jodłowie obrazy między 8' a 10' i różnica była widoczna.

Za reszte kup jakiś okular lub barlowa.

 

Piotr, a jaki okular polecasz do synty 10. Stać mnie będzie na jeden. Dopiero za pół roku dokupie drugi.

Czy prawdą jest że tuba optyczna dziesiątki waży 12,5 kg? :o Średnica pewnie jakieś 30 cm. To już jest normalny łazienkowy bojler.

Pozdrawiam.

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie musisz od razu kupować okularu, te które są w zestawie dadzą Ci powiększenie 48 i 120 razy, więc na początek spokojnie Ci wystarczą. W miare zdobywania doświadczeń podzczas obserwacji sam dojdziesz do wniosku czego najbardziej Ci brakuje. Jeśli już koniecznie chcesz wydać kase od razu, kup dobrego 2 calowego barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie ma użej różnicy w obrazach planet dawanych przez ortoskop Baadera i kitowego Superplossla + dobrego Barlowa 2" w tym teleskopie. Przynajmniej dla mnie :D

 

To znaczy sugerujesz że ten teleskop do planet się za bardzo nie nadaje !? Obrazy planet zawsze będą "takie sobie" niezależnie od włożonego do wyciągu okularu?

 

W sumie to planetki mniej mnie interesują, kupuje teleskop głównie z myślą o DS. Ale jednak myślę że taki kawał lustra powinien dawać znaczną rozdzielczość a to do planet się przyda. Fakt że świtłosiła trochę za duża jak na sprzęt planetarny i obraz może trochę razić. Dodatkowo z tego co słyszałęm teleskop newtona F4,9 wymaga już precyzyjnej kolimacji i jeśli jest tylko trochę nie tak skolimowany jak trzeba, to planetki mogą wychodzić przez niego średniawo. Ale powierzchnia lustra większa o 56% od synty 8 do mnie trochę przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem rozdzielczość większa, ale taką rozdzielczość wyciągniesz tylko przy dobrym seinngu. A w polsce wiemy wszyscy jak z tym jest, duże lustro jest bardziej uzależnione od warunków atmosferycznych. Czasem teleskop o aparaturze 20cm pokaże więcej szczegółów na powierzchni planety od teleskopu o średnicy 30cm :Boink:

Pozdrawiam pogodnego nieba...

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe ma synt 8 cali , będą dopiero w połowie lipca. Oczywiście w przypadku gdy na statek nie napadną piraci miłosnicy stronomii :D

 

Dlatego nie chcąc dłużej już czekać zamówiłem sobie synte dobson 10 cali w delcie optical, jakoś się pomęcze z kolimacją i gabarytami , auto mam i dzwigać mogę. Boje się tylko gdzie ja to w domu postawie.

 

Czy taki newton może stać w spiżarni , jest sucha ale lekko chłodna , jakieś 15 stopni. Czy nic się nie stanie optyce?

 

Jakie tanie plosle polecacie do tej maszyny, na inne typy okularów mnie stać , chcąc nie chcąc spłukałem się na lustro. :szczerbaty: Ale jak szaleć to szaleć , raz się żyje. :banan: Może za pół roku kupie jakiegoś vixena.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe ma synt 8 cali , będą dopiero w połowie lipca. Oczywiście w przypadku gdy na statek nie napadną piraci miłosnicy stronomii :D

 

Dlatego nie chcąc dłużej już czekać zamówiłem sobie synte dobson 10 cali w delcie optical, jakoś się pomęcze z kolimacją i gabarytami , auto mam i dzwigać mogę. Boje się tylko gdzie ja to w domu postawie.

 

Czy taki newton może stać w spiżarni , jest sucha ale lekko chłodna , jakieś 15 stopni. Czy nic się nie stanie optyce?

 

Jakie tanie plosle polecacie do tej maszyny, na inne typy okularów mnie stać , chcąc nie chcąc spłukałem się na lustro. :szczerbaty: Ale jak szaleć to szaleć , raz się żyje. :banan: Może za pół roku kupie jakiegoś vixena.

 

Pozdrawiam.

 

Gratuluje wyboru :Beer: Bedziesz zadowolony ze sprzętu :)

Na początek wystarczą Ci plossle dołączone do synty- nie są złe. Co do gabarytów teleskopu to kwestia przyzwyczajenia, wkońcu 10" lustro musi gdzies sie zmieśic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje wyboru :Beer: Bedziesz zadowolony ze sprzętu :)

Na początek wystarczą Ci plossle dołączone do synty- nie są złe. Co do gabarytów teleskopu to kwestia przyzwyczajenia, wkońcu 10" lustro musi gdzies sie zmieśic ;)

 

Palwik jak sobie radzisz z kolimacją swojej synty, bo widzę że masz dobsona 10. Wiadomo jest powrzechnie że kolimacja telskopów o takiej światłosile wymaga dużej precyzji. Pytam bo pewnie masz już dużo doświadczenia w tej materii, A ja chudopachołek :oco::help: nic o tym nie wiem, owszem czytałem już z 10 artykułów na temat kolimacji.

Ale w praktyce czy jest to czasochłonne w przypadku takiego teleskopu F4.9.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 10 miesiącach posiadania 10" Oriona poprawne skolimowanie teleskopu zajmuje kilka minut. Nie jest to też tak czesto potrzebne jak sie powszechnie uważa. Nawet po trasie Białystok - Borucino rura wymagała tylko tyciej ingenrencji.

A sama kolimacja, metodą pudełka z dziurka, jest banalna :)

 

pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 10 miesiącach posiadania 10" Oriona poprawne skolimowanie teleskopu zajmuje kilka minut. Nie jest to też tak czesto potrzebne jak sie powszechnie uważa. Nawet po trasie Białystok - Borucino rura wymagała tylko tyciej ingenrencji.

A sama kolimacja, metodą pudełka z dziurka, jest banalna :)

 

pozdrawiam

Maciek

 

 

No to dodałeś mi otuchy, ufff. Widzę że jest trochę właścicieli dobsonów 10, to dobrze bo można zawsze liczyć na jakąś porade. :Salut:

 

Dzięki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palwik jak sobie radzisz z kolimacją swojej synty, bo widzę że masz dobsona 10. Wiadomo jest powrzechnie że kolimacja telskopów o takiej światłosile wymaga dużej precyzji. Pytam bo pewnie masz już dużo doświadczenia w tej materii, A ja chudopachołek :oco::help: nic o tym nie wiem, owszem czytałem już z 10 artykułów na temat kolimacji.

Ale w praktyce czy jest to czasochłonne w przypadku takiego teleskopu F4.9.

 

Pozdrawiam

 

Wczesniej kolimowałem metedą pudełkową, teraz jednak używam kolimatora laserowego dla dokładniejszej kolimacji (jednak do używania lasera koniecznie trzeba poprawić wyciąg). W przypadku pudełka zajmuje to minute a w przypadku lasera troche dłużej bo jeszcze trzeba ustawiać lusterko wtórne ale to szczegół. Na początek myśle ze wystarczy Ci kolimacja pudełkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.