Skocz do zawartości

Jowisz


nwgame

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Wczoraj była wyśmienita pogoda, więc grzechem byłoby nie skorzystac i nie wyjść na polko pooglądac gwiazdki ;)

 

Chciałbym się skupić na Jowiszu, który przy powiększeniu 48x ładnie pokazywał delikatnie dwa pasy, a przy powiększeniu 120x zobaczyłem pierwszy raz pas równikowy :D:D Bardzo fajnie były ułożone księżyce - praktycznie w lini prostej :)

 

Zastanawiam się czemu kiedyś nie zobaczyłem trzeciego pasa... używałem wtedy tego samego powera...

Edytowane przez nwgame
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj skierowawszy teleskop na Jowisza stwierdzilem że nie da się obserwować, tak "pływał". Kiedy rozogniskowywałem obraz znalazłem taką warstwę powietrza w atmosferze gdzie było widać wyraźnie te turbulence, ale jak to była wysokość trudno ustalić, raczej na poziomie chmur, pare kilometrów ponad ziemią.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem, obraz pływał, ale... Wczoraj wystawiłem rurę na balkon z zamiarem powrotu do domu przed 21-szą by załapac się na tranzyt cienia Io [bodajże]. Niestety trochę się spóźniłem [nieczęsto zdarza się słuchac relacji kolegi o przeżytym -na szczęście- wypadku lawinowym, nawiasem mówiąc w Bieszczadach w lutym br.], więc pozostało rekreacyjne lookanie na Jupiterka. No i kurcze, widze coś na pasie [tym górnym w okularze, czyli dolnym 'normalnie'], jakies blade zaburzenie, na granicy percepcji. Wiele razy próbowałem dostrzec swoim Newtonkiem [130/650, F/5] WCP i nigdy mi się nie udawało, dlatego teraz nawet nie sprawdzałem, czy będzie widoczna. Zaczałem co 20-30min. śledzić tarczę planety i to zaburzenie na pasie, na granicy dostrzegalnosci, pojawiało sie nadal, w dodatku przesuwało sie z czasem na tarczy. Zatem to chyba nie były halucynacje. Co ciekawe, widziałem też wyraźnie ciemny obszar okołobiegunowy. Obraz był zaskakująco wyraźny. Teraz sprawdzam w kalendarzu Roberta na forum, że WCP była faktycznie widoczna w tych godzinach. Czyżby [przypadkowy] sukces? Inna rzecz,że teraz mam nieco wieksze pojecie niż przed paru laty, czego powinienem się spodziewać w okularze...

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ignisdei
Owszem, obraz pływał, ale... Wczoraj wystawiłem rurę na balkon z zamiarem powrotu do domu przed 21-szą by załapac się na tranzyt cienia Io [bodajże]. Niestety trochę się spóźniłem [nieczęsto zdarza się słuchac relacji kolegi o przeżytym -na szczęście- wypadku lawinowym, nawiasem mówiąc w Bieszczadach w lutym br.], więc pozostało rekreacyjne lookanie na Jupiterka. No i kurcze, widze coś na pasie [tym górnym w okularze, czyli dolnym 'normalnie'], jakies blade zaburzenie, na granicy percepcji. Wiele razy próbowałem dostrzec swoim Newtonkiem [130/650, F/5] WCP i nigdy mi się nie udawało, dlatego teraz nawet nie sprawdzałem, czy będzie widoczna. Zaczałem co 20-30min. śledzić tarczę planety i to zaburzenie na pasie, na granicy dostrzegalnosci, pojawiało sie nadal, w dodatku przesuwało sie z czasem na tarczy. Zatem to chyba nie były halucynacje. Co ciekawe, widziałem też wyraźnie ciemny obszar okołobiegunowy. Obraz był zaskakująco wyraźny. Teraz sprawdzam w kalendarzu Roberta na forum, że WCP była faktycznie widoczna w tych godzinach. Czyżby [przypadkowy] sukces? Inna rzecz,że teraz mam nieco wieksze pojecie niż przed paru laty, czego powinienem się spodziewać w okularze...

Pozdrawiam

-Jarosław

 

Oj mam mam identycznego 130/650 (tylko inna nazwa a lustro też paraboliczne o ile wiem) i mi też się wydawało, że widziałem tajfunki to przy kiepskim seeingu - (jeśli to nie wada sprzętu tej aperatury) to chyba były wiry. Jesli dwie osoby maja podobne haluny co coś w tym jest.

Nasze f5 troche prześwietlają, we wszystkich moich kombinacjach okularowych do Jupka najlepiej spisuje się układ barlow x 2 + 10 mm. No... gdybym miał filtry plan. celestrona to Ho! Ho! :Beer:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.