Skocz do zawartości

Meade Lightbridge 12" deluxe


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

 

Ja użytkowałem ten teleskop przez kilka lat i to dość intensywnie - sprzedałem dopiero pod koniec zeszłego roku (przeszedłem na urządzenie większe i zmotoryzowane).

W mojej ocenie LB 12" to bardzo dobry sprzęt. Wygodny i komfortowy w użytkowaniu; montaż Dobsona działa wyjątkowo płynnie (całość jest dobrze wyważona) - jest to najlepiej działający Dobson z jakim miałem styczność. Składanie i rozkładanie nie nastręcza żadnych problemów; nic nigdy mi się nic nie ułamało, nie wygięło, nie wytarło. Pozytywem jest też wiatraczek chłodzący LG.

Solidna amerykańska robota - w mojej ocenie zauważalna jest różnica (na plus) w stosunku do Skywacherów o podobnych aperturach.

Tyle, że warto mieć kolimator i przy każdym złożeniu sprawdzać czy lustro dobrze ustawione. Sama kolimacja nie sprawia problemów.

Ja na wszelki wypadek delikatnie oznaczyłem sobie flamastrem małymi cyferkami poszczególne końcówki kratownicy przyporządkowując im odpowiednie cyferki w montowanym elemencie tubusa, żeby mieć pewność, że za każdym razem dokładnie tak samo składam teleskop. Być może była to nadgorliwość.

Co rękawa to nigdy go nie miałem i nie uważam, żeby był konieczny, o ile nie obserwujesz w miejscu, gdzie do tubusa będę Ci z boku wpadać jakieś jaśniejsze światła.

Grzegorz S jesteś pewny, że Meade LB 12" jest dużo lepszy od SW 12" Flex ?.Używam taki drugi rok i jestem bardzo zadowolony.Kolimacja przy delikatnym transporcie starcza nawet na rok. Obrazy DS-ów daje bardzo podobne do Meade-a LB 12".Całość jest bardzo solidna, choć nie jest to finezja zegarka szwajcarskiego.Podsumując jeden i drugi telep ma szereg zalet jak i wady, trudno więc stwierdzić, że jeden jest wyraźnie lepszy od drugiego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz S jesteś pewny, że Meade LB 12" jest dużo lepszy od SW 12" Flex ?.Używam taki drugi rok i jestem bardzo zadowolony.Kolimacja przy delikatnym transporcie starcza nawet na rok. Obrazy DS-ów daje bardzo podobne do Meade-a LB 12".Całość jest bardzo solidna, choć nie jest to finezja zegarka szwajcarskiego.Podsumując jeden i drugi telep ma szereg zalet jak i wady, trudno więc stwierdzić, że jeden jest wyraźnie lepszy od drugiego.

 

SW 12" Flex to dobry teleskop i wcale nie twierdzę, że LB 12" jest "dużo lepszy". A obrazy na pewno daje bardzo podobne - zwierciadła wydają się być podobnej dokładności, przy takiej samej aperturze. Użytkuję obecnie SW 14" (a od czasu do czasu SW 10") i potwierdzam, że przy dobrych układach kolimacja przy opcji rozsuwanej jest rzadziej potrzebna. Sam system rozsuwania jest nieco wygodniejszy od składania kratownic.

Natomiast pisząc o "najlepiej działającym Dobsonie z jakim miałem styczność" pisałem o moich subiektywnych odczuciach dotyczących montażu (konkretnie: montażu) Dobsona i przy tym się upieram.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

SW 12" Flex to dobry teleskop i wcale nie twierdzę, że LB 12" jest "dużo lepszy". A obrazy na pewno daje bardzo podobne - zwierciadła wydają się być podobnej dokładności, przy takiej samej aperturze. Użytkuję obecnie SW 14" (a od czasu do czasu SW 10") i potwierdzam, że przy dobrych układach kolimacja przy opcji rozsuwanej jest rzadziej potrzebna. Sam system rozsuwania jest nieco wygodniejszy od składania kratownic.

Natomiast pisząc o "najlepiej działającym Dobsonie z jakim miałem styczność" pisałem o moich subiektywnych odczuciach dotyczących montażu (konkretnie: montażu) Dobsona i przy tym się upieram.

 

Jeśli chodzi o sam montaż Dobsona to ten w Meade LB 12" jest lepszym rozwiązaniem niż Dobson w SW 12".

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.