Skocz do zawartości

Meade Lightbridge 12" deluxe


pierzi

Rekomendowane odpowiedzi

Raz tylko mialem kontakt z Dobsonem, wywazalem go , podnioslem mocowanie czopow.

Jak taki montaz jest dobrze zlozony to musi dosc delikatnie chodzic w gore, dol jak i na boki.

Wtedy z latwoscia przestawiasz polozenie tuby, korygujesz jej polozenie lekkimi ruchami tak jakby od niechcenia . Nie powinienies koncentrowac sie na fizycznym ruchu tuby , musi tak lekko przesowac sie aby nie absorbowala uwagi . Ale wtedy w poblizu poziomu moze uciekac w dol .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie przy 2" okularze przy niskim nachyleniu musze ta srube podkrecic gdyz telep faktycznie ma tendencje do delikatnego opadania... takze moze okazac sie ze szkoda ze Ci sie zlamala;)

swoja droga to ta blokada zostala tak nieszczesliwie umiejscowiona ze blokuje 2 miejsca w poleczce....

 

aa co do okularka - nie wiem czy to normalne czy tez nie - ale wydaje sie on byc duzo ciemniejszy od np 32mm soligor'a 1,25"...

Edytowane przez pierzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym kłopot że obserwowałem wczoraj na zmianę tymi dwoma sprzętami :| Obraz w 170/1200 był kurcze bardziej kontrastowy, może to również zasługa bardzo dobrego wyczernienia tuby - jest natrocinowana i pomalowana czarnym matem. Patrząc z przodu rury widać całkowitą czerń i w głębi lustro :D. Ponoc w ciągu najbliższych dni mają być ogólnie niezłe warunki to jeszcze temat będę drążł, zobaczymy. Starannie skolimuję 10" i nakryję jakims szmateksem te ażury :rolleyes:

 

 

Ja w swoich teleskopach walizkowych stosuję "spandex".

Z jednej strony tkanina jest z połyskiem i gładka (zew.), a z drugiej matowa i delikatnie "porowata".

możesz też oddać rurki do jakiegoś zakładu, gdzie pomalują Ci je lakierem proszkowym, wbrew pozorom to też ma znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie w tym kłopot że obserwowałem wczoraj na zmianę tymi dwoma sprzętami :| Obraz w 170/1200 był kurcze bardziej kontrastowy, może to również zasługa bardzo dobrego wyczernienia tuby - jest natrocinowana i pomalowana czarnym matem. Patrząc z przodu rury widać całkowitą czerń i w głębi lustro :D. Ponoc w ciągu najbliższych dni mają być ogólnie niezłe warunki to jeszcze temat będę drążł, zobaczymy. Starannie skolimuję 10" i nakryję jakims szmateksem te ażury :rolleyes:

 

 

Niewiem jaki seing u ciebie wtedy panował, ale musisz zdać sobie sprawę z tego że lustro 30cm jest dużo bardziej podatne na warunki atmosferyczne niż 17cm. I czasami obraz może być nawet gorszy (kiedyś obserwowałem saturna przy kiepskim seingu to nieudało mi się nawet dostrzec przerwy casiniego) ale to dotyczy tylko obserwacji planetarnych, postaw te dwa teleskopy obok siebie i wyceluj w jakąś emke wtedy napewno zobaczysz znaczącą różnice. Ja np. w mojim telepie mam światłosiłe f/4,3 i po włożeniu do wyciągu okularu polsla to jest kompletna porażka, ten teleskop dosłownie zabija ten okular pokazuje wszystkie jego wady. Ale już po włożeniu okularu z wyszej półki cenowej jest o niebo lepiej.

Pozdrawiam pogodnego nieba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jaki seing u ciebie wtedy panował, ale musisz zdać sobie sprawę z tego że lustro 30cm jest dużo bardziej podatne na warunki atmosferyczne niż 17cm. I czasami obraz może być nawet gorszy (kiedyś obserwowałem saturna przy kiepskim seingu to nieudało mi się nawet dostrzec przerwy casiniego) ale to dotyczy tylko obserwacji planetarnych, postaw te dwa teleskopy obok siebie i wyceluj w jakąś emke wtedy napewno zobaczysz znaczącą różnice. Ja np. w mojim telepie mam światłosiłe f/4,3 i po włożeniu do wyciągu okularu polsla to jest kompletna porażka, ten teleskop dosłownie zabija ten okular pokazuje wszystkie jego wady. Ale już po włożeniu okularu z wyszej półki cenowej jest o niebo lepiej.

Pozdrawiam pogodnego nieba...

 

Hmm, W takim razie potwierdziłeś wszystkie moje przypuszczenia. Obiło mi się o uszy że większe lustro jednak gorzej radzi sobie z kiepskim seeingiem i chyba właśnie to wtedy obserwowałem. Co do Plossli to specjalnie porównałem przed chwilą obrazy w jednym i drugim sprzęcie i faktycznie w f/5 znacznie bardziej widać aberację chromatyczną niż f/7 ! różnica jest całkiem widoczna na brzegach Jowisza, i na pewno daje sie we znaki na samej jego tarczy. Czyli jednak w przypadku planet warto tu pomyśleć o lantanie. Niedługo takiego zakupię zatem :D . W emkach, teraz szczególnie ze względu na księżyc i jaśniejsze noce - na gromadach kulistych różnica jest uuuuuaaaa!!! :banan:

 

dzieki i pozdrawiam!

 

PS:

Pierzi, sorry że tak się trochę szarogęszę w topicu który Ty założyłeś;) . Przy okazji - sprawdziłem jeszcze raz to pokrętełko i okazało się że ułamał mi się mały, nieistotny fragmencik plastiku tego co przyczepiony jest na samym dobsonie. Zainstalowałem całą tą śrubkę i skumałem wreszcie do czego służy :D , ale ze względu że mój dobs działa ze sporym oporem - nie mam potrzeby stosowania tego wynalazku! (może jednak 10" jest inaczej wyważony niż 12" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widze nie tylko różnice w obserwacjach planetarnych ale wkładająć do wyciągu polsla tak jakbym niemógł złapać odpowiedniej ostrości. A jak obserwuje już przez jakiś lepszy okular jest tak jak powinno być (warto tu zaznaczyć że mój teleskop ma jeszce większą światłosiłe niż twój f/4,3) . Nic niepozostaje tylko sprzedać wszystkie zbędne przedmioty w domu i kupić kilka naglerów, co wlaśnie czynie. :Boink:

Pozdrawiam pogodnego i ciemnego nieba.. i lece obserwować bo pogoda dzisiaj wymażona :Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wyważenia, to posiadacze na LB na innych forach polecali duże ciężki magnesy do przyczepiania na przy celi lustra.

A co do wrażliwości na seeing to może jakąś przysłonę załóż?

 

Hehe, kiedy czekałem prawie miesiąc na dostawę LB do Fotoclassica, przeglądnełem chyba wszystkie strony w necie gdzie coś było o LB, tutaj koleś fajnie rozwiązał problem wyważenia:

 

http://www.astromart.com/articles/article.asp?article_id=419

 

patent uroczy :D strasznie mi się spodobał, może komuś się przyda...

 

a z przysłonami też będę kombinował - kombinowałem już kiedyś przy 170/1200 i sporo mnie to nauczyło :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno pytanie, bo rozumiem, że teleskop przenosicie w stanie złożonym, znaczy zmontowanym :)

jak wygląda sztywnośc tej kratownicy? nierozkolimowywuje się?

a drugie, czy kolimację trzeba przeprowadzać, za każdym zmontowaniem teleskopu?

woziliście go gdzieś już za miasto w stanie rozłożonym? (zdemontowanym? :) )

czy to tak jak z taurusami, kolimacja za każdym razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jeszcze jedno pytanie, bo rozumiem, że teleskop przenosicie w stanie złożonym, znaczy zmontowanym

jak wygląda sztywnośc tej kratownicy? nierozkolimowywuje się?

a drugie, czy kolimację trzeba przeprowadzać, za każdym zmontowaniem teleskopu?

woziliście go gdzieś już za miasto w stanie rozłożonym? (zdemontowanym? )

czy to tak jak z taurusami, kolimacja za każdym razem?

 

No właśnie, wiedziałem, że miałem się o coś zapytać tylko nie mogłem sobie przypomnieć o co :Boink:

Zwłaszcza interesuje mnie jak to jest w 10".

Edytowane przez KENDZIOR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja sprzet wynosze w stanie dobson osobno i tubus osobno - co prawda najdalej to wynioslem go na ok 15 m od miejsca spoczynku ale zawsze;)

kratownica daje naprawde sztywna konstrukcje takze nie ma problemow natomiast co do kolimacji to rozkladalem i skladalem sprzet tylko raz - nie wydaje mi sie zeby trzeba bylo go kazdorazowo kolimowac - ale ja oznaczylem sobie profilaktycznie polozenie poszczegolnych elementow kratownicy - tak zeby kazdorazowo wkladac je dokladnie w to samo miejsce...

 

naprawade chcialbym napisac cos o obserwacjach ale od dwoch tygodni mam taka pogode ze oszalec mozna...

ladnie mam rozrysowane mapki dla m31 i m51 na ktore chcialbym zerknac a tu masz - caly dzien mi slonce swiecilo a teraz wrocilem z pracy i masz - jakos slonce zbladlo i nic z tego nie bedzie zapewne...

 

jak do tej pory m13 zrobila na mnie najwieksze wrazenie i tyle - wyglada naprawde pieknie...

 

btw fotoclassic dostal widze szerokokatne okulary meade - piekne ceny Wam powiem - 3 sztuki w cenie 12"lb nie deluxe:)

 

oszalec mozna;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dekiel jest tylko na lustro glowne (swoja droge wyglada jak z amerykanckiego kosza na smieci:) ) no ale jakos tam spelnia swoja role...

minusem kratownicy jest to ze duzo latwiej osadza sie kuz na lustrze glownym

a jej plusem w tym przypadku jest fakt ze lustro mozemy oczyscic grucha bez wykrecania celi...:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć chłopaki,

Napiszcie o tych swoich Lightbrighy'ach coś więcej. Minęło już trochę czasu możecie więc teraz podsumować zakup. Jak prezentują się gwiazdy - czy obraz jest gorszy niż w 8" Newtonie ? Jaka jest faktyczna jakość tej optyki ? Aktualnie użytkuję Syntę Dob 8", z której jestem bardzo zadowolony, ale przydałoby się zebrać trochę więcej światła i odseparować ciaśniejsze podwójne :-))

 

Niestety nie każdy ma czas pojechać na zlot i potestować...

 

Serdecznie pozdrawiam i zniecierpliwością czekam na Wasze spostrzeżenia.

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Optyka w moim przypadku sprawuje sie bez zarzutow - choc od razu mowie ze nie mialem do tej pory ogladac nieba przez synte...wydaje sie ze obraz ogladany przez 12" lustra zawsze bedzie "lepszy" w porownaniu do 8"...

moj poprzedni sprzet to 5" newton i co tu duzo gadac...roznica pomiedzy obserwacjami DS na tych dwoch sprzetach jest ogromna, no ale to w koncu praktycznie 2,5x wieksza srednica...

Powiem tak - mi jak do tej pory LB12" dostarczyl kupy radochy i jestem pewien ze na tym nie koniec:) a teraz czekam na m42;)

 

pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sadze, ze 8" to max w popularnych telepach bo wieksze sa bardziej swiatlosilne, a tam masowa produkcja nie sluzy i epsylony nierozdzielone.

Jak wiekszy, swiatlosilniejszy to znacznie drozszy aby jakosc lustra byla pewniejsza. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodze sie ze Zbigem - szczerze mowiac chcialbym porownac obrazy z dwoch teoretycznie takich samych lightbridgeow no ale z racji absolutnej supremacji synty na polskim rynku moze byc z tym problem:)

 

ps - moj akurat rozdziela ;)

Edytowane przez pierzi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chcialbym dolaczyc do dyskusji o Lightbridgach. Kilka dni temu zakupilem 10" (standard) a obecnie korzystam z panujacego od kilku dni wyzu - wspanialy seeing (i to z Krakowa)! Otoz po dokladnej kolimacji rzeczywiscie osiaga sie teoretyczna zdolnosc rozdzielcza. Przy uzyciu okularu lantanowego 5 mm + Barlow 2x (co razem daje powiekszenie 500x - lekkie szalenstwo ;) ) bez problemu rozdzielilem kilka ukladow podwojnych o separacji 0,5". Co ciekawe, uklad o separacji 0,3" jest takze w pewnym sensie "rozdzielony", bo jest widoczny nie jako krazek dyfrakcyjny, lecz jako "jajo dyfrakcyjne". Na Ksiezycu widoczne tak subtelne szczegoly, jak np. szczelina Hadleya pod Apeninami (tam, gdzie wyladowal Apollo 15). Piekna tarcza Urana, wyrazna tacza Neptuna (Jowisz jest juz za nisko).

Co do zasiegu, to jeszcze nie sprawdzalem, bo na niebie panuje Ksiezyc, lecz przy pelni, w Plejadach i tak bylo 12m. Gromady kuliste wszystkie "rozsypuja sie" na gwiazdy. Obraz jasny, czysty.

Co do mechaniki: przy zalozonym szukaczu (lunetka 8x50 mm) czasem, przy obserwacjach nisko nad horyzontem "leci" i trzeba czyms dociazyc tyl. Poza tym poczatkowo mialem problemy z trzymaniem kolimacji (ale na bardzo wysublimowanym poziomie :) ) - na razie, po podokrecaniu wszystkiego, minely.

Montaz stabilny, przy przesuwaniu calosci nic sie nie dzieje. Obrot na teflonie w porzadku - opor taki, jako powinien byc. Krotko mowiac, teleskop jest super - polecam!

Pozdrawiam, :Salut:

Edytowane przez Prezes
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Witaj kolego Pierzi. Czy masz jakies fotki z tego telepa Delux 12" Sam chcę go kupić w poznaniu ale proszę o opinie czy warto i o fotki jakieś Czy jakoś jest dobra????

 

 

Na pierwszej stronie tematu (..)

Edytowane przez maxlam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A bubek pytał się nie o zdjęcia teleskopu, tylko o zdjęcia Z teleskopu :)

 

Ps. Chętnie też bym zobaczył jak ktoś ma :D

 

A jakie zdjęcia z Dobsona mozna pokazać? Księżyc? I co ktoś niedokładnie ustawi ostrość i uwierzysz że telep tez daje taki obraz? Nawet jakby nie był to dobson to co, ktoś zrobi fotkę m42 i myślisz że identycznie zobaczysz w okularze?? Wizual i foto to co innego!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.