Skocz do zawartości

niskobudzetowy teleskop


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Od jakies czasu interesuje sie astronomia. Jak narazie do ogladania nieba sluzy mi lornetka 20x60. Jednak coraz bardziej czuje niedosyt widoku bardziej odleglych obiektow. Coraz bardziej sie sklaniam w kierunku kupna teleskopu - ze wzgledu na moje glowne zainteresowania - mglawice Newtona ze zwierciadlem ok 200 mm. Po przeanalizowaniu milionow postow na roznych stronach wybilem sobie z glowy tanie "hipermarketowe" egzemplarze (zreszta pare ogladalem na zywo- co poglebilo moja niechec do takiego sprzetu). Ceny kompletnych teleskopow z zakresu ktory mnie interesuje sa dla mnie poprzeczka nie do przeskoczenia. Sklaniam sie do w kierunku budowy czegos na swoja reke, ale powiem szczerze troche sie obawiam, ze pienieadze przeznaczone na kupno elementow moga pojsc w bloto. czy ktos kto budowal teleskop Newtona na wlasna reke moze mi powiedziec czy taka zabawa jest trudna i oplacalna (od razu mowie ze polerowanie lustra na wlasna reke odpada). Czy lepiej wybis to sobie z glowy i kupic cos gotowego. Jak w ogole sie do tego zabrac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup sobie refraktor 80-100mm (1000-1500zł) i miej wszystko reszte w nosie!

Jest zawsze lepsze od lornetki 20x60

i pamiętaj że 50% ceny (i więcej) jest zakamuflowane perfidnie ;) w okularach i montażu

 

ps. cały problem w tym ile kasy zaczyna nazywać się dużo... ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za propozycje. Cos mi sie wydaje ze z 1000 zl to w DS nie poszperam :'(. Ta syntha wydaje sie calkiem ok biorac pod uwage parametry cena w porownaniu Ciekawe jak ma sie do MTO 800 Soligora - ktos moze mial stycznosc z obydwoma modelami ? ech trzeba zbierac kase dalej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbierać kasę albo... trochę pomysłowości i sprawności manualnej. To, co wyjdzie, to Hubbla przypominać nie będzie (no, chyba, że weźmie się pod uwagę czas powstawania ;) ) ale za to satysfakcja gwarantowana.

Pozwolę sobie opisać jak powstawał mój Newton 150/900. Optyka oczywiście kupna (Jerzy Poruczko), tak samo jak wyciąg 1,25 cala, rura - kanaliza 215mm (ciekawostka - obejmy od Uniwersałów pasują jak ulał, tylko kolor jest oryginalny - gustowny pomarańcz z napisami "wavin" :D ) reszta tuby optycznej dorobiona własnoręcznie (mocowanie zwierciadeł, pająk, podstawa pod wyciąg). Całość tuby optycznej zamknęła się w 600 PLN. Czas produkcji - 1 rok. T potrafi powalić nawet najwytrwalszych... ale nie ma się co przejmować - teraz buduję większy i po 3 miesiącach jest prawie gotów.

Sadzając to cudo na Dobsonie można spokojnie skończyć z 700 PLN, dlatego myślę, że da radę z 200 mm też coś konkretnego wyprodukować i bez wyszarpania dna z kieszeni ;).

 

To tyle z mojej strony - mam nadzieję, że coś pożytecznego z mojej pisaniny wyjdzie.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie porównuj Synty na Dobsie z Soligorem na Paralaktyku bo to montaże o diametralnie innych zastosowaniach, Dobson do obserwacji DS z małymi i średnimi powiększeniami a paralaktyk to montaż uniwersalny z możliwością stosowania dużych powerów także do planet i gwiazd podwójnych 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop Newtona wydaje sie dosyc prosty w budowie. Najwiekszy klopot moze sprawic samodzielne wykonanie luster i wyciagu wolalbym kupic gotowe - przez to zabawa zaczyna byc mniej oplacalna ale zawsze to jakis grosz sie zostanie Czy wiecie gdzie mozna znalezc jakies sensowne porady dotyczace budowy teleskopow ?. Znalazlem gdzies w sieci skan Ksiazki A. Rybarkiego "Amatorski tyeleskop, ale tam 90% tekstu traktuje o szlifowaniu luster ale jak zaprojektowac teleskop o zadanych parametrach ?. Co myslicie o lustrach i podzespolach z Astrokraka ? mozna na nich polegac ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, co wyjdzie, to Hubbla przypominać nie będzie (no, chyba, że weźmie się pod uwagę czas powstawania

No i dobrze, bo dopiero po roku orbitowania i wladowaniu milionow dolarow na korekcje ukladu optycznego zaczelo bustwo dawac prawidlowe obrazy kosmosu i kosmitek (tak a propo)

 

Zajrzyj tutaj (sa tez linki do innych stron + naszych producentow = Astrokrak, Poruczko , Wiland)

http://www.teleskopy.pl/atm/

 

Jak masz kogos w USA (gospodarka prawie rynkowa) to niech Ci kupia na ebay.com (primary mirror 8" za 30/50$) i przysla jako zadeklarowana popielniczke. W europie nie ma co szukac (ceny ksiezycowo - socjalistyczne szczegolnie w niemczech)

 

Klopot wiekszy to montaz (patrz Janusz_P)...

 

I jeszcze rada - tak jak w He-man'ie ( Na potege posepnego czerepa Unii + versalki unikaj a mocy astronomicznej przybywaj)

PS.

Bob budowniczy da se rade... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkodsa tylko że nie nadmienisz jakiej jakości są te lustra w USA po 30-50 USD ??? ;) ;) ;)

W rynkowej gospodarce jakość jest wysoce proporcjonalna do ceny ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pierwsze z brzegu lusterko na ebay'u mozna kupic now za 68.88$ a parametry jak za te cene nie najgorsze:

8"Mirror

f=750

power=6

surface accuracy=1/4 lambda

Full Coating: al+sio

scratch-dig=60/40

chamfer 1x45'

clear aperture 8inches = 203mm

focal length 29.39inches = 750mm

focal ratio f/4

mirror thickness 0.75inches = 19mm

thickness/diameter ratio 1:10.5

zgadzam sie ze nie jest to pierwsza liga ale jako niskobudzetowiec nadaje sie w zupelnosci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Ci już napisał weteran szlifowania i figuryzacji Romek Fangor czyli u nas Hermes lustro o jasności 5 i średnicy 200mm z dokładnością 1/4 Labda to półprodukt astronomiczny do dokładnej figuryzacji a nie serce amatorskiego teleskopu do dużych, planetarnych powiększeń wymagajacego conajmniej dokładności 1/8 Lamda aby dać ostry i kontrastowy obraz planet i gwiazd :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.