Skocz do zawartości

Pytanie o ruch księżyca...?


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to się staneło? że księżyc ma dokładnie ten sam okres orbitalny i osiowy?

 

Czym to jest spowodowane?

 

Czy jest jakiś układ sił i zjawisk utrzymujących taki stan układu?

 

Czy znany jest inny taki układ naturalny?

 

Jakie jest prawdopodobieństwo samoistnego wytworzenia się takiego układu w kosmosie?

 

I to przy tak bądź co bądź skomplikowanej orbicie?

 

ps. siedziałem na urlopie i tak mnie cóś napadneło ;) ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o oddzialywania plywowe, ktore jesli maja dostatecznie duzo czasu na dzialanie doprowadzaja do synchronizacji okresow orbitalnego i rotacji.

 

W przyrodzie takich ukladow jest sporo. Znajdziesz je np. w ukladach

kataklizmicznych zawierajacych bialego karla i zwykla gwiazde ciagu glownego. Tam jednak pelnej synchronizacji pomaga silne pole magnetyczne bialego karla. Nie mniej skladnik glowny rotuje tam z takim samym okresem z jak okres orbitalny ukladu. Z synchronizacji uklad moze byc wylaczony np. poprzez wybuch nowej klasycznej. Tak bylo w przypadku slawnej Nowej Cygni 1975 (V1500 Cyg), w ktorej bialy karzel zostal wytracony z synchronizacji, a potem jego okres znow zaczal do niej dazyc.

 

Taka synchronizacja wystepuje takze u gwiazd podwojnych typu RS CVn i W UMa ale tam tez jest czesto wspomagana przez pole magnetyczne.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie i już sam sobie na nie po części odpowiedziałeś, zsynchronizować się mogą tylko stabilne satelity na zdefiniowanych orbitach aby oddziaływanie grawitacyjno pływowe mogło je wychamować i zsynchronizować w czasie ich istnienia, dużą role gra tu też odległość i masa planety macierzystej 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według różnych teorii siły pływowe Księżyca wydłużą dobę na Ziemi do ok. 60 godzin lub nawet kilkudziesięciu dób, po czym Księżyc poleci w cholerę, jak w serialu "Cosmos 1999".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oddzialywania plywowe w ukladzie Slonce-Ziemia sa bardzo male ze wzgledu

na duza odleglosc dzielaca nas od Slonca. Oddzialywania plywowe to nic innego

jak rozny wplyw grawitacji jednego ciala na drugie w roznych jego czesciach.

Zeby wiec oddzialywania plywowe byly efektywne, to dystas dzielacy oba ciala

powinien byc maly, a dodtakowo rozmiary cial duze. Uklad Ziemia-Ksiezyc jest tu

dobrym przykladem, bo Ksiezyc jest tylko 4 razy mniejszy od Ziemi i znajduje

sie w malej odleglosci od niej. Diodatkowo powstal jakies 4 miliardy lat temu wiec

bylo duzo czasu, zeby okresy sie zsynchronizowaly.

 

Nieprawda jest tez mowienie, ze oddzialywania plywowe spowolnily okres Wenus

i Merkurego., bo ciala te sa zbyt male i zbyt daleko od Slonca,. Poza tym okres rotacji

Wenus jest dluzszy niz jej okres orbitalny.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co Arku wychamowało ich ruch może Ci z z 7 wymiaru od kręgów zbożowych ;) ;) ;)

 

Moze :) Ale to chyba nie jest latwo weryfikowalna hipoteza. A tak naprawde to nie

wiem. Trzebaby zapytac modelarzy powstawania Ukladu Slonecznego lub jakis specow

od mechaniki niebieskiej. Ja sie do nich nie zaliczam :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o oddzialywania plywowe, ktore jesli maja dostatecznie duzo czasu na dzialanie doprowadzaja do synchronizacji okresow orbitalnego i rotacji.

 

OK. Tylko w jaki sposob ? Bo ja nie rozumiem jak - podczas gdy sily plywowe dzialaja na sferycznie symetryczna kule - powstaje moment sil, ktory spowalnia lub przyspiesza jej ruch. Czy ktos moze to scislej wytlumaczyc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja nie rozumiem jak - podczas gdy sily plywowe dzialaja na sferycznie symetryczna kule - powstaje moment sil, ktory spowalnia lub przyspiesza jej ruch.

 

Takie kule występują tylko w snookerze i innych bilardach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.