Jump to content

Utwardzanie lustra


Guest zbig
 Share

Recommended Posts

Jako, ze moje lustro domaga sie ponownej aluminizacji / po miesiecznej kapieli w wodzie kapiacej podczas roztopow z dachu/ mam dylemat

1. Napylic czystym Al . Ma duza sprawnosc ale po 3 latach a bardziej wodnej kapieli od nowa napylac

2 Napylic Al z utwardzeniem kwarcem . Mniejsza sprawnosc ale wieksza zywotnosc powloki

3 Napylic Al z utwardzeniem kwarcem i dwutlenkiem tytanu . Ponoc najtrwalsze i najwieksza sprawnosc .

 

Moze ktos wie wiecej o tych metodach, ktora polecicie :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Cześć

Daj napylić samym aluminium. Nawet jak by ci przyszło napylać co 2 lata to nie zbankrutujesz. Ja płaciłem za napylenie 270mm 40 zł. Jak dasz je pokryć warstwą zabezpieczającą to może masz trochę dłużej spokój ale za to jak już się utleni to nic z nim nie zrobisz, bo musiał byś mechanicznie usunąć warstwę tlenku.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Link to comment
Share on other sites

Cześć

Daj napylić samym aluminium. Nawet jak by ci przyszło napylać co 2 lata to nie zbankrutujesz. Ja płaciłem za napylenie 270mm 40 zł. Jak dasz je pokryć warstwą zabezpieczającą to może masz trochę dłużej spokój ale za to jak już się utleni to nic z nim nie zrobisz, bo musiał byś mechanicznie usunąć warstwę tlenku.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Gdzie mozna napulic za tak smieszna sume?

pozdr

J.K

Link to comment
Share on other sites

Witam!

Za napylenie z utwardzeniem 250mm cena 70zł

Już bym wolał wysupłać te 30zł i mieć utwardzone niż napylć co chwila, nie mówiąc o kosztach związanych z usuwaniem i ewentualnie ponowną defiguryzacją

Link to comment
Share on other sites

Jak dasz je pokryć warstwą zabezpieczającą to może masz trochę dłużej spokój ale za to jak już się utleni to nic z nim nie zrobisz, bo musiał byś mechanicznie usunąć warstwę tlenku.

 

No chyba raczej jest odwrotnie. Lustro napylone samym Al utlenia się nie usuwalnym chemicznie tlenkiem. A lustro utwardzane można chemicznie wyczyścić przed kolejnym napyleniem.

 

A co do cen to bez utwardzania Paweł Socha robił kiedyś w swojej firmie. Pewnie nadal napyla.

 

W cenę 70 zł z utwardzeniem raczej nie wierzę. No chyba że to jakimiś starymi metodami robią i jakoś niechlujnie. Bo prawdziwe powłoki krzemowe kosztują ok. 10 zł za cm średnicy. No chyba że w jakiś cudowny sposób staniały tak bardzo ostatnio.

Edited by Binocooler
Link to comment
Share on other sites

No chyba raczej jest odwrotnie. Lustro napylone samym Al utlenia się nie usuwalnym chemicznie tlenkiem. A lustro utwardzane można chemicznie wyczyścić przed kolejnym napyleniem.

 

Z nieutwardzonego zwierciadła bez żadnych problemów możesz usunąć warstwę aluminium przez kąpiel w roztworze „Kreta”, którego kupisz w każdym sklepie chemicznym!!!

Co do ceny 40zł za napylenie – to napylałem w warsztacie napylającym reflektory samochodowe w Bytomiu. Korzystałem z jego usług kilkakrotnie i bez problem.

 

Pozdrawiam Piotr G.

Link to comment
Share on other sites

Telep stoi caly rok na balkonie pod zadaszeniem . Pokrywke mialem troche za mala . Akurat tam gdzie stal w czasie roztopow kapala woda - miedzy dachem a zadaszeniem . Kiedy zauwazylem, ze mam duzo lodu na lustrze to suszarka go roztopilem , ale nie umylem lustra .

Link to comment
Share on other sites

Nie boisz się, że Ci go ukradną? Nie masz miejsca w garażu?

nie moga mu ukraść, bo to na pietrze.... i ciężkie jak cholera i na flaszkę nie starczy....

poza tym zbig spi za scianą.... :)

 

pogodnego nieba

 

ps. a najlepsze, że to matowe lustro działa całkiem, całkiem!!!!

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Po pierwsze, warstwę aluminium z zabezpieczeniem też się bez problemu zdejmie w ługu, tak samo zresztą jak i warstwę aluminium bez zabezpieczenia, na której pojawiły się tlenki. Nie ma z tym najmniejszego problemu. Po drugie , oddanie zwierciadła do napylenia komuś , kto zajmuje sie metalizacją reflektorów samochodowych zakrawa trochę naprawianiem zegarków u kowala. W optyce stosuje się Al. cztero lub pięciodziewiątkowe, oznacza to że jego czystosć wynosi conajmniej 99,99%. Oczywiście do metalizacji reflektorów samochodowych taka czystość nie jest potrzebna, co za tym idzie , cena usługi też jest mniejsza. W napylarkach stosowanych w przemyśle optycznym stosuje się odpowiednie przysłony a elementy optyczne umieszczane są w obracających się sektorach, co zapewnia równomierne pokrycie na całej powierzchni napylanego elementu. Tak więc zwierciadło napylone w aparaturze optycznej będzie miało sprawność ok 92% a jego powierzchnia po napyleniu będzie miala w zasadzie taki sam kształt jak przed napyleniem, a chyba o to nam chodzi? Aluminium parowane odpowiednio szybko, osiadając na elemencie optycznym nie buduje sieci krystalicznej, struktura powłoki będzie amorficzna, a tylko taka daje duży współczynnik odbicia. Możliwość pełnej kontroli prędkości parowania dają zwłaszcza napylarki w których Al. parowane jest z działa elektronowego, jeśli cały proces jest wspomagany działem jonowym, to warstwa jest jeszcze lepiej "upakowana", nie ma dziur, prześwitów itp.. Zwierciadło napylone razem z reflektorami samochodowymi osiągnie pewnie sprawność ok.86-87%, zaś jego kształt po napyleniu może się sporo różnić od pierwotnego. Niezastosowanie czyszczenia jonowego dodatkowo osłabi warstwę, na powierzchni szkła zostaną bowiem różne pyłki trzymające się dzięki siłom elektrostatycznym. Efekt tego może być taki, że zwierciadło o średnicy 20cm będzie dawało gorsze obrazy niż zwierciadło o średnicy 17cm, choć wypolerowane były z taką samą dokładnością. Żeby w pełni odpowiedzieć na pytanie Zbiga, poniżej załączam rysunek na którym znajdują się wykresy sprawności warstw odbijających. Idąc od największej sprawości są to odpowiednoi: AL zabezpieczone kwarcem oraz tlenkiem tytanu, następnie Al. niezabezpieczone. Następne , pokrywające się w sporej części wykresy to Al. zabezpieczone fluorkiem magnezu oraz Al. zabezpieczone samym kwarcem. Widoczna niewielka przewaga w sprawności warstwy z fluorkiem magnezu. jeśli chodzi o odpornosć mechaniczną to WARSTWA Z ZABEZPIECZENIEM KWARCEM I TLENKIEM TYTANU BIJE POZOSTAłE NA GłOWę. Dobrze położona wystarczy na wiele, wiele lat. Druga w kolejności jest oczywiście warstwa z kwarcem. Zabezpieczenie fluorkiem chroni przed utlenianiem, łatwo się jednak rysuje taka warstwa przy próbach czyszczenia.

 

 

WykresAL.JPG

 

Dodam, że powyższe wykresy nie są czystą teorią, o czym miałem okazję przekonać się wielokrotnie, badając takie powłoki po wykonaniu za pomocą spektrofotometru.

Zbig otrzymał ostatnio zwierciadło płaskie zabezpieczone kwarcem i tlenkiem tytanu, będzie więc mógł przekonać się osobiście o jego trwałości.

post-564-1150238383_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jaszczurku, wielkie dzięki za wyjaśnienia, a czy mógłbyś podać jakieś polskie adresy firm, zakładów, w których można napylać i utwardzać lustra teleskopów?

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

W okolicach Warszawy warstwy Al zabezpieczone SiO2 i TiO2 wykonuje mój zakład pracy. Kto jeszcze to robi- tego nie wiem. Cały pic polega na tym żeby zarówno kwarcu jak i tlenku tytanu naparować ćwierć długości fali. Tylko wtedy uzyskamy ~96% odbicia. Próznia musi być rzędu 10e-5 milibara. Przy pełnym wsadzie, cena za jedno zwierciadło o średnicy do ~270mm wyniesie ok. 250zł

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.