Jump to content

POTRZEBUJĘ RADY - chodzi o teleskop

Guest
 Share

Recommended Posts

Zastanawiam się nad zakupem jednego z dwóch reflektorów: SYNTA SkyWatcher model 114/900 lub Bresser Optik model PLUTO. Można je znaleźć na stronie www.market.fotoclassic.pl (dział: „teleskopy astronomiczne” ŕ „reflektory”).

Chodzi mi o teleskop uniwersalny i jednocześnie nadający się do astrofotografii (dlatego wymagam montażu paralaktycznego) i taki, którego koszt nie przekracza 900 pln. Słyszałem, że do poważnych zdjęć potrzebny jest montaż, który kosztuje dwa razy więcej niż ja chcę przeznaczyć na teleskop, ale mi, przynajmniej na razie, nie chodzi o poważne fotografowanie – to będzie mój pierwszy tekeskop; myślałem o dokręceniu Zenith’a i będę się cieszył z każdej fotki, która mi wyjdzie.

Jeśli ktoś mógłby doradzić mi jeden z w/w modeli (może miał z którymś bezpośrednio doczynienia, albo słyszał jakieś opinie), bądź polecić zupełnie inny teleskop, który spełni moje oczekiwania (tj. w miarę uniwersalny i nadający się do fotografii oraz poniżej 900 pln), to będę bardzo wdzięczny. Piotr (czajen@poczta.onet.pl)

Myślę, że od większości obserwatorów usłyszysz, że 114mm newton to zdecydowanie za mało. Jeśli masz jednak wybierać między tymi modelami, to o Pluto słyszałem niewiele dobrego.

Pluto jest na montażu EQ1 a synta na EQ2.Tego pierwszego nie znam ale sądząc po zdjęciu montaż jest podobny.Przy EQ2 dodany jest prosty mechanizm zegarowy(nie wiem jak przy 1)Jeśli chciałbyś fotografować to na pewno musiałbyś zastosować "metodę kapeluszową":-)zasłaniając wlot tubusa przed zwolnieniem migawki.Inaczej zdjęcia będą poruszone[nie są to montaże super sztywne(ale i tak lepsze od uniwersałów ;D)]Plusem dla Synty jest to ,że nie musisz prowadzić teleskopu ręcznie(ach te drgania...)tylko włączasz 'magiczny przycisk' a telep kręci się sam :D

Guest Janusz_P.

Hmmm 900 zł budżet to o astrofoto w ognisku glownym obiektów DS to raczej zapomnij, sensowne montaże do uprowadzenia ogniskowej rzędu metra przez conajmniej kwadrans zaczynają się od 2 tysiecy ale Euro lub Dolarów USA 8)

Czemu pod uwagę nie bierzesz w tej klasie też Soligora MT-910, ma z nich napewno najsolidniejszy i najsztywniejszy montaż paralaktyczny porównywalny sztywnością i osiągami do motaży EQ-4 do EQ-5.

Co innego astrofotografia na Piggy Backu czyli aparatem z teleobiektywem prowadzonym głównym teleskopem klasy 114mm, to jest jak najbardziej wykonalne i daje sporo satysfakcji z uzyskanych efektów ;D

Mam Pluto i moje zdanie jest takie, ze nawet jako mebel do pokoju sie nie nadaje. Nawet sie nad nim nie zastanawiaj, kompletna kicha, nawet dziecku do zabawy bym go nie dal

Mam Pluto i moje zdanie jest takie, ze nawet jako mebel do pokoju sie nie nadaje. Nawet sie nad nim nie zastanawiaj, kompletna kicha, nawet dziecku do zabawy bym go nie dal

I w kwestii Pluto masz już jasność

Grzesiu Całek z Wrocka teleskopem Pluto ( Bresser) pokazywał mi galaktyki i gromady otwarte . Niemniej zakup 150-ki na pewno da Ci możliwość poznania nocnego nieba . Stawiał bym na 150- tkę .Pozdrawiam .

PiotrZ-e, TAL200K za 900 PLN-ów?

Jak już, to może na początek: "Sprzedam tubę optyczną teleskopu Bresser DS-B114, śr.zw. 114mm, ogniskowa 900mm, wyciąg 2"/1,25", szukacz 5x24. Stan idealny. Cena 300 zł." - z tego samego forum?

Plus para okularów i Dobson, samoróbka- razem circa 500PLN-ów, a już można w niebo lookac, hę?

400 zostanie na zaczyn do odłożenia na lusterko 200 mm, powiedzmy, szukacz, wyciąg już będzie - sam mniód, jak myslicie?

Nie MTO bo to syf , jest do kupienia Tał 200 Bartka i to mogę polecić .Pozdrawiam i nie kupujcie byle czego .Piotr Z.

Ciekawe czy Leszek się wkurzy, czy potwierdzi tę tezę dot. MTO (jako użytkownik) :o?

A tak na poważnie to oferta Janusza co do MT-910 Soligora jest jak najbardziej do zaakceptowania. Montaż jest najlepszy porównując do EQ1 czy 2. Chyba tylko warto by się zastanowić czy nie warto troche poczekać, zebrać powiedzmy 2000 PLN i wtedy jeszcze raz zadać podobne pytanie. ;):D ;D :D;)

114 mm to naprawde totalne minimum.

Masz rację Martel , za niecałe 1900 zł można kupić Syntę 200 mm na Dobsonie . Testowaliśmy ją wielokrotnie w górach i daje bardzo dobre obrazy . Jest do tego lekka i spokojnie Janek (Bocian) pakuje ją do malucha . Pozdrawiam .

Guest Janusz_P.

Piotrze Z. wszystko fajnie ale nasz kolega pisze wyraźnie o budżecie zakupu w okolicach 900 zł a 1900 za Syntę lub jakiekolwiek inne działko to już dużo za dużo na jego obecne możliwości finansowe, już zapomniałeś jak zaczynałeś od mniejszych sprzętów, nie pozbawiaj kolegi okresu dzieciństwa w Miłośniczej Astronomii :-

W takim razie dobrze by bylo poszukac w internecie lub w gazetach typu "Vademecum..." czy Urania jakis ogloszen dotyczacych sprzedazy teleskopu.

A moze jakas samoruba lub... lornetka ;-)

Wielokrotnie pisaliśmy na łamach naszego forum, że lorneta powiedzmy 20x60 + statyw lornetkowy i 10x50 z wolnej ręki to sprzęt podstawowy i nieoceniony by poznać nasze północne niebo. {wystarczy zerknąć na moją stopkę}

Trzeba tu zaznaczyć, że obserwacje bez dobrej znajomości nieba są naprawde nijakie. Ja sam mam często poważne problemy w plenerze by jednoznacznie określić obiekt. Wtedy duże pole lornetki do szkicu okolic poszukiwanego obiektu jest nieocenione do jednoznaczej późniejszej identyfikacji obiektu w CDC czy SKY MAP.

Reasymując. Jeśli przygoda z astro obserwacjami rajcuje Cię już od pewnego czasu a nie masz jeszcze żadnego sprzętu, daj sobie spokój z jakimkolwiek 114 mm teleskopem i poprostu kup lornetkę ze statywem. Potem przyjdzie czas na teleskop, a Twoja wiedza w międzyczasie na tyle wzrośnie, że dokonasz sam właściwego dla siebie sprzętu.

CO WY NA TO KOLEDZY FORUMOWICZE.

Popieram wydatek na lornetkę BPC 20x60 ok 390 do 430 PLN(nowe) , lub 26x70 ponad 700 PLN i żuraw ze statywem 390 do 400 (nowy model) Jerzy Poruczko lub lifting Płeszki w Astrokraku.

Czyli 780 do 1100 PLN za zestaw zawsze przydatny, bez wydatków na pseudo teleskopy. To da czas do namysłu a lorneta zostanie na zawsze do zużycia.

http://statyw-lornetkowy.teleskopy.pl/

http://www.astrokrak.pl/

http://www.deltaoptical.pl/

Teleskop najlepiej po sezonie lornetkowym, bo potem pójdzie na Allegro.

Oczywiście Oskar, masz rację. Ale wielu posiadaczy niby teleskopów wraca chętnie na lornetki. Ja mam zooma 15-40x50 i lornetka jest o niebo lepsza. Choc przez zooma widzę lepiej księżyce Jowisza , jego 2 pasy, pierścień Saturna (ale jego Księżyców nie). Dlatego po lornetce będzie refraktor 120 mm lub lustro 270mm (ale lusterko 130 mm Pegasus też jest b. dobre). Każdy chce miec od razu teleskop. To ta jak Malucha nazywać samochodem, a przecie sam chodzi (jeszcze niestety).

Teleskop i lornetka to instrumenty komplementarne. A jak ktoś się uprze na teleskop to proponowanie lornetki jest jak nalanie piwka bezalkoholowego komuś, kto chce się urżnąć.

Oskarze. Z lornetką jest tak samo jak z teleskopami. Najlepiej mieć refraktor do planet, podwójnych i gromad a reflektor do galaktyk i mgławic.

Zgadza się lornetaka nie zastąpi teleskopu, ale i teleskop nie zastąpi lornety. Choć obserwować można i jednym i drugim.

Taki sezon z lornetkami będzie chyba znacznie lepszy niż ze 114 mm reflektorem. Poza tym lornety zostaną w spisie sprzętu obserwacyjnego, a ze 114 mm rocznym teleskopem będzie kłopot. napewno nie sprzeda go za cene zakupu. :):):)

Panowie, nie zapominajmy o temacie!

Kolega che wybrac jakis teleskop do astrofotografii, a toczac wywody, ze teleskop 20cm jest lepszy od 11,4cm, dojdziemy do wniosku, zeby dal sobie spokoj i pocekal kiedy amerykanie beda chcieli sprzedac HST, bo w zasadzi do astrofot potrzebna jest spokojna atmosfera lub jej brak...

Jesli ktos czytal stare numery "Vademecum..." to wie, ze panowie Marcinek, Skorzynski etc. czesto uzywali samorobek a efekty byly niesamowite. Zreszta, nie mozna rzucic poczatkujacego w astrofoto (w tradycyjnej fotografii tez) na gleboka wode!

Ja zaczal bym od tego, np: kupil montaz paralaktyczny z mikroruchami i/lub silniczkiem i zamontowal nan aparat z obiektywem od 135 do 500mm. Do tego polaczona rownolegle jakas lunetka - na upartego nawet plastykowa ;-) I mozna trzaskac takie zdjecia, ze chej! A wg mnie wazniejsza rzecza od samego statywu jest to czy fotografuje sie w naprawde ciemnym miejscu, wolnym od "light pollution" i od uzytej kliszy.

Zasada jest jedna: im mniej masz kasy tym bardziej musisz kombinowac sam, a w tym wypadku wystarczy troche zdolnosci manualnych i samemu cos sklecisz.

P.S. Mnie interesuje, jakim aparatem dysponujesz Piotrze i czy zdajesz sobie sprawy, ze lwia czesc toich funuszy opchlona klisze oraz ich wywolanie?

ale szczeze mowiac to po tych wywodach tez bym juz zwatpil w te odpowiedzi ktore dajecie, przeciez kolega wyraznie pyta sie o to ktory teleskop, podkreslam teleskop, nie lornetke ani zaden zuraw, ma wybrac w tej kategorii cenowej.

ja widze ze cokolwiek ktos sie cos zapyta to od razu, niemal w kazdym temacie dotyczacym sprzetu, rozwija sie dyskusja, kazdy mowi swoje racje i czlowiek ktory zadal konkretne pytanie dalej nie wie co ma wybrac bo nikt nie dal konkretnej odpowiedzi.

lornetka to on nieba za dobrze nie pofotografuje.

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Like
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Haha
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Like
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.