Skocz do zawartości

Słońce 16.06.2006


macd

Rekomendowane odpowiedzi

Sumasie toż nie wiedziałeś, że co jak co ale mamy w Polsce największy koronograf tego typu na świecie!

Białkowska placówka jest ogólnie otwarta na miłośników, sam kilka razy tam gościłem i było zawsze niezwykle interesująco - warto odwiedzić to miejsce.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie Pawełku nie wiedziałem,

nic się nie chwalicie, na czym, jako profesjonaliści pracujecie,

żadnych zdjęć, a jak już to od Święta :rolleyes:

pozdrowienia :)

 

sie musze w googlu naszukać, żeby znaleźć, a pewnie więcej wiem o VLT, czy Kecku, niż o polskich dużych teleskopach, czy obserwatoriach

o właśnie a może by tak napisać jakiś przewodnik o zawodowych obserwatoriach w Polsce?

gdzie takie są, jaki mają sprzęt?

to mogłoby być całkiem ciekawe i przydatne kompendium :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To faktycznie jeden z najwiekszych koronografów na świecie, ale jest położony nisko na podmokłych terenach, i są spore problemy z seeingiem, nocne mgły też dają się we znaki. Został zakupiony (o ile dobrze pamiętam) pod koniec lat 70-ch i miał być zainstalowany w dużym obserwatorium na Wielkiej Sowie, 1010 m npm, ledwie 15km od Świdnicy. Obok niego miało stanąć kilka innych teleskopów, coś koło 2 metrów, jeden trochę mniejszy i jeden 60cm, do tego słoneczny teleskop wieżowy. Ale na początku lat 80-ch przyszedł kryzys i szlag wszystko trafił. Zostały tylko plany na pamiątkę :(

Żeby sprzęt nie rdzewiał, zainstalowano koronograf razem z 60cm cassegrainem w Białkowie, gdzie kiedyś jakiś niemiecki hrabia miał swoje prywatne obserwatorium koło dworu i tak już zostało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśle że można byo by uzbierać grupę chętnych do odwiedzenia Białkowa. Oreintacyjnie kto by chciał pojechać?

 

ja również jestem chętny, myśle że kilku chłopaków z Wroca też długo nie trzeba będzie namawiać.

 

W jaki sposób wykonałeć te zdjęcia, w ognisku głównym? w projekcji? jakim aparatem?

czy każdy może robić zdjęcia?

Edytowane przez piotr_s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji to chciałem ostatnio obejrzeć atlas protuberancji: http://www.astro.uni.wroc.pl/prominatlas.html

ale nie udało mi się (zepsute linki...), więc spojrzałem na dół strony i był tam adres autora (prudawy). Pomyślałem, że zanim napiszę do niego, zobaczę, kto zacz i na jego stronie domowej znalazłem taką uwagę w omówieniu wyników ćwiczeń z gnomoniki (http://www.astro.uni.wroc.pl/ludzie/rudawy/astrcw2003.html):

Mam uwierzyć, żeście wyznaczyli azymut Słońca (pomijając odwrócenie go o 180 stopni) z dokładnością do 1' a wysokość z dokładnością do 10' dokonując przez godzinę pomiarów za pomocą kija od szczotki, na krzywym tarasie, ze zwichrowaną w azymucie barierką, udającą płaszczyznę południka?

(No i w końcu nie napisałem...)

Edytowane przez BBwro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ścisłości dr Rudawy ;)

Jak już tak się tytułów czepiamy, to jest to dr hab., i do tego na stanowisku profesora U.Wr.

A więc odpowiednik dawnego docenta albo ewentualnie profesora nadzwyczajnego.

http://nauka-polska.pl/raporty/opisy/osoby/14000/o14351.htm

http://www.astro.uni.wroc.pl/ludzie/pracown.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.