Skocz do zawartości

Bafle wyczerniające 170x900 astrokosmo-projekt


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

a ja cały czas się zastanawiam jak astrokosmo umieści i co ważniejsze jak umocuje te bafle w tubusie? :)

astrokosmo, jaką masz średnicę tubusa? albo i naczej, jak długie masz ręce? :szczerbaty:

 

ale żeby było poważniej, to jest sens montować te bafle, ale tylko wtedy kiedy sami wykonujemy tubus i pełnią one również rolę wzmocnienia, tak?

 

a Hansie nie robiłes czasem prób obserwacji swoim teleskopem jak jeszcze nie miał tych wręg?

 

choć z drugiej strony, na stronie Janusza Wilanda, od zawsze pisze, że:

 

"Odblasków żadna czarna i najbardziej matowa farba nie zlikwiduje

tak skutecznie jak odpowiednie przesłony wewnątrz tubusa.

Przesłony stanowią także ważny element konstrukcyjny tubusa

- są one wzmocnieniem, dzięki czemu ścianki tubusa można wykonać z bardzo

cienkiej sklejki."

 

http://astrojawil.pl/jazz_tubus.htm

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diafragmy maja tez druga funkcje. Moga byc elementem konstrukcyjnym. U mnie pracuja w miejscach lapania tuby obejmami. Dzieki temu mozesz wyk. do budowy delikatniejszy ale lekki material i wzmocnic go gdzie trzeba diafragma.

 

Pozdrawiam.

Hans ja rowniez mysle nad tym, wzmocnieniem tuby w miejscach gdzie obejmy lapia tube,oraz w miejscu gdzie mocuje montaz lustra z tuba(tam pod wplywem dociagania imbusów tuba lekko sie odksztalca i powstaja przerwty ok 1mm).

A co do astrokosmo to gosc jest wysoki i ma dlugie rece,wiec chyba nie bedzie mial problemu z umocowaniem wręg,pozatym mnie tez to czeka ale jakos sobie poradze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kilka poprawek :

 

1. nie 5* tylko 0.5* - można sobie inny mały kont ustawić , chodzi o to aby dwie proste wychodzące z punktu krawędzi pierwszego bafla dały możliwość zwiększania średnicy każdego kolejnego bafla idącego w stronę wyciągu. pierwsza prosta to prosta światła wpadajacego do teleskopu ( walec) krawędź lustra a właściwie krawędź pierwszego bafla bo ja nadal uważam iż warto przysłonić łepki mocujące lustro czyli schować je w baflu bo nie wprowadzą zakłuceń światła. Światło odbija się wówczas od krążka lustra a nie od koła które ma na swoim obwodzie jakieś czarne łepki-małe kółka. Nie oszukujmu się światło na nie natrafi i wprowadzi pewien błąd-jaki ? możemy podyskutować. Ja na pewno schowam je w baflu bo zmniejszenie lustra z rozmiaro 170 do 165 ma sens i nie traci sie zbytnio powierzchni , natomiast nie chodziło mi tu o to że jest ono na brzegu gorzej wykonane .

 

2. jeżeli chodzi o umieszcenie ich w wnętrzu tuby to jest na to kilka sposobów-podaję 2:

- a ustawia się je za pomocą listewek z zaznaczonum miejscem od bafla do krawędzi tuby od strony wyciagu

- b można też zrobić walec z papieru dopasowany do wewnętrznej średnicy tuby z zaznaczoną skalą .

 

listewką po wsunięcia całości po obwodzie dopychamy go tak aby w każdym miejscu był ten sam wymiar wniosek z tego iż warto aby nie był zbyt ciasny i posiadał pewien luz. Z rurka zrobiona z papieru nie będzie problemu bo po całum obwodzie będzie dobry wymiar.

 

3. do Sumiego (czytaj Sumasa) zamiast zdjęć mogłem zamieścić linki :Boink: o tym nie pomyślałem. Można by to poprawić ale jak to zrobić-czekam na propozycje , sam nie usunę zdjęć , chyba że napisze temat jeszce raz i zapodam oprócz tekstu same linki :rolleyes:

 

4. czy warto je robic ja nie mam wątpliwości

 

5. grubość bafla musi być minimalna bo inaczej światło będzie się załamywać na jego krawędzi i dawać również odblaski - z tąd jego grubość kartki papieru ( brystolu).

 

6. można zrobić bafle z tłoczonego cienkiego aluminium ale trudniej je zamocować w tubie

 

7. w długiej rurze jaką ma np. twoja Synata-Grzybku , takie bafle przy okazji wzmocniły bu ja bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja rownież myslałem na temat takich kijków ,ktorymi ustawiałbym przesłny wewnatrz tuby. :Beer:

Do mocowana tych przesłon użyje czarnego silikonu.

Wręgi z pewnoscia usztywnia tube-jak najbardziej jestem za :D:Salut:

 

Musze oficjalnie oglosic ,ze Grzybek 80 sam znalazl blad w podanym kącie :notworthy::Beer::P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5. grubość bafla musi być minimalna bo inaczej światło będzie się załamywać na jego krawędzi i dawać również odblaski - z tąd jego grubość kartki papieru ( brystolu).
zdecydowanie nie dlatego musi być minimalna. załamanie światła dzieje się na każdej krawędzi. jeżeli diafragma będzie posiadała grubość to będzie miała oświetloną powierzchnie która będzie oddawać światło. w newtonie ma to znaczenie marginalne.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja cały czas się zastanawiam jak astrokosmo umieści i co ważniejsze jak umocuje te bafle w tubusie? :)

astrokosmo, jaką masz średnicę tubusa? albo i naczej, jak długie masz ręce? :szczerbaty:

To sie da przeskoczyc. Gdy tuba ma >=300mm srednicy i <=1500mm wysokosci , to poprostu wszystko wsadzisz lapka. Jezeli jest bardziej waska lub ma wieksza wysokosc to popychasz wregi jakims kolkiem (ja robilem to poziomica - profanacja) i mierzysz miarka odleglosc od krawiedzi tuby aby ustawic ja prostopadle (uwaga, krawedz musi byc rowna i nie przekoszona).

(...)

a Hansie nie robiłes czasem prób obserwacji swoim teleskopem jak jeszcze nie miał tych wręg?

(...)

 

Niestety, konstruowanie telepa zaczalem od wklejenia wreg konstrukcyjnych. To taka dosyc naturalna kolejnosc. Najpierw montujesz elementy konstrukcyjne , potem malujesz, potem ladujesz optyke, korekta dlugosci tuby / wysokosci celi (lub nie) i znowu optyka na docelowe pozycje.

 

(...)

1. nie 5* tylko 0.5* - można sobie inny mały kont ustawić , chodzi o to aby dwie proste wychodzące z punktu krawędzi pierwszego bafla dały możliwość zwiększania średnicy każdego kolejnego bafla idącego w stronę wyciągu. (...)

To nie takie proste. "można sobie inny mały kont ustawić" - mozna sobie ustawic inny ale lepiej wyliczyc jaki bedzie optymalny aby nie zwinietowac. Prosze sciagnij sobie newtwina i uruchom opcje automatycznego rozmieszczajaca przeslon dla twojej optyki. Zaoszczedzisz sobie roboty z wymienianiem wreg przy probach na chybil trafil. Ten kat nie powinien byc wziety z kosmosu, "bo tak wyglada na ryskunku niezle" Tym katem sterujesz winietowaniem i da sie go po prostu wyliczyc.

(...)

5. grubość bafla musi być minimalna bo inaczej światło będzie się załamywać na jego krawędzi i dawać również odblaski - z tąd jego grubość kartki papieru ( brystolu).

6. można zrobić bafle z tłoczonego cienkiego aluminium ale trudniej je zamocować w tubie

(...)

 

ad. 5. Nie prawda, Cienka krawedz wcale nie uniknie zalamywania na niej swiatla.

ad. 6. Pomysl nad tym aluminium powaznie. To naprawde inna bajka jezeli chodzi o wytrzymalosc i mozliwosci, jezeli kawalek sklejki zastapisz obrecza wycieta z grubej blachy alu. Nikt tu nie mowi o toczeniu. Blacha ma pracowac na sztorc. Kupujesz arkusz aluminium 2 lub 3mm (lepiej trojke) i wycinasz cyrklem technicznym niezbedne Ci kregi. Mozesz wtedy bardzo dokladnie wykonac ich ksztalt oraz srednice wewnetrzne i zewnetrzne.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hansie dzienki za rady :Beer: .

Niestety słabo znam angielski i mogę miec problemy z newtinem co do obliczenia ilości bafli i kąta-chyba że mi ktoś w tym pomoże -może niejki Hans :D . Oczywiście wszelkie wymiary zapodam , a tak przy okazji kupując swoją rurę napewno szperałeś w sieci-wiesz może gdzie można zamówić-kupić rurę z alu o średnicy zewnętrznej 236mm ? . W ostatecznośco mogą być plastikowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) a tak przy okazji kupując swoją rurę napewno szperałeś w sieci-wiesz może gdzie można zamówić-kupić rurę z alu o średnicy zewnętrznej 236mm ? . (...)

 

http://www.nova-trading.com.pl/

 

- blachy, rury, ksztaltki, rolki, prety przycinaja, pakuja, wysylaja

 

ALU, Nierdzewka, Kwasowka. Rozne grubosci.

 

Pozdrawiam.

 

Tego typu informacji szukaj 3 watki wyzej. (Co gdzie kupic). A co do pomocy przy wyliczaniu pozycji bafli to lepiej popros o rade kogos bardziej ocykanego z matematyka lub wspomnianego newtwina (obsluzysz go po opanowaniu jakis 20 slow angielskich, mysle, ze da sie to od biedy zrobic ze slownikiem). Ja chetnie pomoge przy wyliczeniach pozycji wreg konstrukcyjnych, jezeli podasz dane wejsciowe. Tu mam troche doswiadczenia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.nova-trading.com.pl/

 

- blachy, rury, ksztaltki, rolki, prety przycinaja, pakuja, wysylaja

 

ALU, Nierdzewka, Kwasowka. Rozne grubosci.

 

Pozdrawiam.

 

Tego typu informacji szukaj 3 watki wyzej. (Co gdzie kupic). A co do pomocy przy wyliczaniu pozycji bafli to lepiej popros o rade kogos bardziej ocykanego z matematyka lub wspomnianego newtwina (obsluzysz go po opanowaniu jakis 20 slow angielskich, mysle, ze da sie to od biedy zrobic ze slownikiem). Ja chetnie pomoge przy wyliczeniach pozycji wreg konstrukcyjnych, jezeli podasz dane wejsciowe. Tu mam troche doswiadczenia.

 

Pozdrawiam.

 

 

Dzienki :Beer: -może trafi kiedyś do dowland-kto wie :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamontowalem moje przeslony wedlug Newt wybierajac opcje tej samej srednicy. Do ich wykonania uzylem... pianki uszczelniajacej do okien. Dwie warstwy byly akurat idealnie rozmiaru podanego przez Newt. Sama warstwa samoprzylepna byla za slaba wiec uzylem kleju uniwersalnego, po czym wszystko wyczernilem krylonem. Efekt widac juz na wejsciu do tubusa. W Chicago stoi lampa przy lampie, bez przeslon mialbym wszystko pomaranczowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dew shield. :)

:Beer:

Krótko mówiąc długa tuba przed soczewką w refraktorach* lub katadioptrykach*

Służy do zbierania rosy z powietrza aby zbierała się tam a nie na szkle ,długo byśmy nie poobserwowali.

Jest wyjatek odsosowaia odrośników , dostępna pod ręką w czasie obserwacji suszarka.

 

refraktor -takie długie rurowate przeważnie z soczewką , patrzymy przez to z tyłu, w slangu : luneta

katadioptryk- raczej krótkie coś ze szkłem korygującym z przodu tuby ,patrzymy z boku lub z tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to dew shield. :)

 

 

Jeżeli się mylę to mnie poprawcie ale mam wrażenie że odrośnik służy do tego aby zabespieczać obiektyw np. szukacza od rosy która występuje przy obserwach w terenie -spełnia również pośrednio rolę tuby jaką zakłada się na teleskop aby utrudnić światłu bocznemu wpadanie do tubusa np. światła latarni itp.

Jednym słowem czy nie mówimy tu o 2 odzielnych rzeczach?

 

I jedno i drugie jest potrzebne-myślę że warto było by kiedyś rozwinąć oba tematy, ja mam zamiar zbudować kolejny szukacz który będzie miał odrośnik ( mój pierwszy nie miał ).

 

Natomiast jeśli chodzi o tubę zakładaną na teleskop to zamiast kartonu myślałem żeby zrobić z plastikowej lub aluminiowej rury.

 

Powracając do bafli ( zachecam do dyskusji ) temat jest nie skończony więc chciałem się podzielic kolejnymi przemyśleniami:

 

1) ponieważ kupiłem obejmy 236mm kupię taka rurę i :

 

- nie będe musiał przerabiać obejm pod starą rurę (200mm)

 

- starą rurę wraz z wyciągiem zamiast wyrzucać wykorzystam do zbudowania teleskopu 120x900. dzięki temu wystarczy dokupić lustro i zrobic celę i kolejny teleskop gotowy bez wiekszych przeróbek-bafle dzieki temu będą mogły mieć większą wysokość niż w przypadku lustra 170x900.

 

Z czego wykonam bafle i ich mocowanie jeszcze sie zastanawiam , ale przyznam sie szczeże że pomysł Hansa podoba na bafle z cienkiej blachy alu bardzomi sie podoba-trudniejszy do wykonania ale warto pokąbinować.

Z jednej strony bafle z krążkiem mocujacym wzmacniają tubę a z drugiej przy odpowiedniej grubości ścianki tuby nie jest to tak konieczne zwłaszcza w moim przypadku-dość krótkiej tuby, ale za to pozbywając sie elementu mocującego bafel zyskujemy za nim cień bez odblasków od powierzchni mocującej.

bez_tytu&#322;u.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze zauwazyles problrm z baflami. Moga rozjasnic tube .

Katy padania promieni swiatla co narysowales wyzej wskazuja, ze juz wielokrotnie odbily sie od wyczernionej tuby, czyli sa bardzo slabe . Teraz musza poodbijac sie od lustra i w gore aby trafic do lusterka wtornego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze, ze zauwazyles problrm z baflami. Moga rozjasnic tube .

Katy padania promieni swiatla co narysowales wyzej wskazuja, ze juz wielokrotnie odbily sie od wyczernionej tuby, czyli sa bardzo slabe . Teraz musza poodbijac sie od lustra i w gore aby trafic do lusterka wtornego .

 

 

Zbyszku , chodziło mi o ewentualne odbicie światła nie od bafli ale od elementu mocujacego , bafle powodują rzucanie cieni a nie światła co w konsekwencji prowadzi do zacienienia - zaczernienia tuby.

 

Właśnie dzięki odpowiedniej wysokości bafli uzyskujemy zapory które blokują przypadkowe odbijanie światła od ścian wewnętrznych tubusa oraz pionowo ustawionych bafli.

 

To własnie brak bafli powoduje przypadkowe odbijanie się światła od ścianek tuby i w konsekwencji spadek kontrastu w obserwowanym obrazie.

 

Ma to kolosalne znaczenie w dwóch przypadkach :

- zakrycia brzegowe

- drobne szczegóły na planetkach

 

W obu przypadkach mamy do czynienia ( zwłaszcza w Newtonach) ze skupieniem dużej ilości światła od obiektów takich jak Księżyc , Wenus , Mars (w opozycji) . Teleskopy w zasadzie do obserwacji DS są wykorzystywane również do obserwacji takich obiektów , a jak wiemy w takim sprzęcie są one baaaaaaaaardzo jasne :D . Idąc dalej za ciosem , aby uzyskać w miarę duże powiększenie stosuje się okularki o małych ogniskowych a czasami w połączeniu z Barlowam. Uzyskujac duże powiększenie (w granicach rozsądku) pragniemy dostrzec jak najwięcej szczegółów, i tu kończę swój wywód na stwierdzeniu iż w tym właśnie pragnieniu przeszkadzają nam owe przypadkowe odbicia światła od ścianek tuby.

Moje wątpliwości nie polegaj na pytaniu czy ma sens ta cała zabawa z baflami , bo o tym jestem święcie przekonany że tak , ale jak to wykonać rozsądnie prosto i dobrze - koszty są tu mniej istotną sprawą ale i tu warto pomyśleć o mniej majętnych astro siostrach i braciach.

 

Oto 2 proste przykłady udowadniajace potrzebę bafli.

 

W obu przypadkach wykorzystałem mój obecny teleskop z wadami o których pisałem wcześniej.

 

W teleskopie bez bafli powstają duże odbicia , i wnętrze po mimo dobrego wyczernienia jest bardzo jasne.

 

W teleskopie z baflami każdy kolejny bafl powoduje spadek odbić. Patrząc od strony wlotu-w tubie robi się szarówka a za kolejnymi baflami praktycznie ciemna noc-i o to tu właśnie chodzi.

 

Powtórzę tylko kilka niezbędnych elementów koniecznych do spełnienia dobrego wyczernienia poprzez bafle:

 

- szersza tuba od lustra przynajmnie po 3cm z kazdej strony

 

- bafle odpowiednio wysokie

 

- jeden bafel w wyciągu i 3 w tubie : na poczatku , przed wyciągiem i przed lustrem (minimum-lepiej więcej)

 

Pokazana jest też propozycja wygladu i mocowania bafli w taki sposób aby zniwelować odbicia od elementu podtrzymujacego/mocującego bafel w tubie.

 

Po obliczeniach w Newtinie co i jak wykonam prototyp z czarnego brystolu tuby z baflami w celu sprawdzenia jak światło będzie się odbijać - fotki jak najbardziej zamieszczę.

 

PS. Zbyszku , wymieniłem łożysko w tylnym lewym kole jak mi radziłeś-teraz jest ok , cisza jak w kaściole jak mówił niejaki Pawlak :D

1.JPG

2.JPG

3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyciagu bafle moglbys zrobic wieksze jakbys zalozyl wyciag 2"co DO po 99 zl sprzedaje . Rura tego wyciagu ma wewnetrzna srednice 58 mm i nawet 1 przyslone w srodku . Do okularow 1,25 " mozna dorobic jakas przyslone, albo zalozyc ze stosowana redukcja jest ta przyslona . Z tego oryginalnego wyciagu wywalilbym fabryczne rozwiazanie dajace tuleje 2" i 1,25" . Kilka cm odsuwaja okular od tuby . Ale po zalozeniu redukcji http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=395 mam nizej okular . Wtedy zwykla redukcjia 1,25 " .

 

Moze dodam. U siebie mam 3 wzmacniajace wregi . Tuba rozswietlona lampa blyskowa jest ciemniejsza im blizej lustra . W czesci to sprawa lampy blyskowej http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=13637 . Niby na dole przy lustrze mam ciemno ale do wyciagu wpada swiatlo z ulicznych latarn . Poprawe nawet widac jak reke przyloze nad tube od strony najblizszych lamp . Dlatego " odrosnik" u mnie jest najpotrzebniejszy jako element blokujacy dostep swiatla rozproszonego do wyciagu.

Moze Tobie tez bedzie uzyteczny ?

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wyciagu bafle moglbys zrobic wieksze jakbys zalozyl wyciag 2"co DO po 99 zl sprzedaje . Rura tego wyciagu ma wewnetrzna srednice 58 mm i nawet 1 przyslone w srodku . Do okularow 1,25 " mozna dorobic jakas przyslone, albo zalozyc ze stosowana redukcja jest ta przyslona . Z tego oryginalnego wyciagu wywalilbym fabryczne rozwiazanie dajace tuleje 2" i 1,25" . Kilka cm odsuwaja okular od tuby . Ale po zalozeniu redukcji http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=395 mam nizej okular . Wtedy zwykla redukcjia 1,25 " .

 

Moze dodam. U siebie mam 3 wzmacniajace wregi . Tuba rozswietlona lampa blyskowa jest ciemniejsza im blizej lustra . W czesci to sprawa lampy blyskowej http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=13637 . Niby na dole przy lustrze mam ciemno ale do wyciagu wpada swiatlo z ulicznych latarn . Poprawe nawet widac jak reke przyloze nad tube od strony najblizszych lamp . Dlatego " odrosnik" u mnie jest najpotrzebniejszy jako element blokujacy dostep swiatla rozproszonego do wyciagu.

Moze Tobie tez bedzie uzyteczny ?

 

Zbyszku, masz rację :Salut: . Ja również myślałem o założeniu do nowej rury wyciągu 2" z DO , nie pomyślałem jednak o tym że dzieki temu zwiększę odległość między ściankami wyciągu i zastosowany bafl będzie wyższy a co za tym idzie lepiej spełni swoją funkcję-dzięki za podpowiedź :Beer: .

W takim przypadku może nawet zastosuję 2 bafle w wyciagu, jeden na początku a drugi nieco głębiej.

 

Jeżeli chodzi o zakładaną tube na teleskop jestem jak najbardziej za-w niej też można zrobić bafle -czy to już zobczenie :D.

 

Widziałem twój teleskop w Bukowcu i uważam że jest ok, mam jednak małą sugestię-jeśli to możliwe abyś do tych wręg wklejonych w tubusie dokleił jeszcze cienkie bafle-wystajace ponad te wręgi. Zapewni ci to jeszcze lepsze wyczernienie. Zrób ponownie zdjęcie z lampą błyskową a na własne oczy zobaczysz sens bafli-a może dasz się wtedy przekonać na większą ich ilość.

 

 

A teraz info dla Grzybka - dlaczego producenci nie robią takich bafli od razu.

odp:

Niektórzy producenci je montują fabrycznie co świadczy o ich fachowości podejścia do tematu a inni bagatelizuja sprawę . Podejrzewam że wykonanie przez nich bafli wiąże sie z dodatkową pracą i nie chce im się tego robic. Potrafią zadbać o wygląd zewnętrzny teleskopu ale nie zawsze o optyke i montaż czy statyw, bo np. sprzedając EQ5 mogli by od razu dawać grubsze nogi a cały montaż dużo bardziej by się usztywnił-nie sądzę aby miało to większy wpływ na cenę, takich przypadków można mnożyć dlatego my amatorzy powinniśmy im te wady wytykać aby zaczęli nas szanować bo to my je kupujemy a jak kupujemy to dajemy kasę a więc niech starają się bardziej- zwłaszcza z cenami w dół. DO już chyba powoli zaczyna łapać o co w tym chodzi a ceny sprzętu dobrych firm do 200mm za kilkaset tys. zł to dla mnie śmieszne i żenujące.

Nawet gdyby mnie było stać nigdy bym za taką kasę nie kupił bo to brak szacunku do klienta-może coś takiego kosztować 5 tys. zł ale nie kilkaset :Boink: co innego sprzęty o dużych aperturach ale i tu amatorzy budując swoje teleskopy niejednokrotnie zawstydzają producentów lichwiarzy.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś,gdy nie było takiego dostępu do sprzętu jaki jest teraz,postanowiłem zbudowac sobie teleskop.Lustro wyszlifował mi kolega natomiast pozostałe elementy tj. tubus i mocowanie diagonala zaprojektowałem i wykonałem sam. Ponieważ możliwości pozyskania odpowiedniej rury były ograniczone i ograniczały się do bardzo ciężkich rur kanalizacyjnych z PCV to zdecydowałem sie na wykonanie konstrukcji drewnianej.

Tubus jest wykonany ze sklejki modelarskiej,wodoodpornej i tworzy konstrukcję skorupowo-wręgową, całkowicie pozbawioną wzdłużnic. Sztywnośc wdłużną i skrętną zapewnia sam ośmiokątny kształt, podobnie jak keson w skrzydle. Długośc tubusu to 140 cm a średnica otworu z przodu to 20,7 cm więc małe to nie jest a waży 5,5 kg bez lustra ale za to wyciągiem 2" Astrokraka. Wewnątrz lustro 170cm f=7,5

 

Ale do rzeczy. Tubus jest wyczerniony maksymalnie jak się da. W sumie posiada 11 bafli z których 5 jest elementem wręg a pozostałe stanowią elementy samodzielne. Wykonane są z czarnego kartonu zakupionego w sklepie dla artystów plastyków dodatkowo pomalowanego czarną matową farbą. Teleskop był budowany pod zakrycia brzegowe i sprawdził sie idealnie, szczególnie jeśli chodzi o kontrast dawany w pobliżu Księżyca.Rewelka! Jeśli ktoś był na Kudłaczach dwa lata temu to widział.Dodatkowo ścianki zostały wyklejone mocno porowatą tapetą i również pomalowane na czarno.Można powiedziec że to tubus w pełni ekologiczny, ulegający biodegradacji B)

A oto zdjęcia środka teleskopu zrobione z użyciem lampy błyskowej. Na jednym z nich widac obraz bafli a dokładnie ich krawędzi i odbijające się od nich światło flesza. To praktycznie jedyne powierzchnie od których coś może się odbic i paśc na lustro. Reszta czarna.

mteleskop_1.jpg

mteleskop_2.jpg

mteleskop_3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, ze podczas obserwacji tuby nie sa oswietlane lampami blyskowymi . W tym oswietleniu widac, ze bafle ich pozioma plaszczyzna moze odbijac swiatlo do lusterka wtornego . Co pogorszy obraz . Porownujac zdjecia wyzej z moim http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=13637 po wyrownaniu poziomow bieli czy czerni na gorze tub w/g mnie z baflami na tubie wiecej rozproszonego swiatla wpada w rejon lusterka wtornego niz bez nich . Jak przyjac, ze obserwujemy pod ciemnym niebem i mamy tylko silne swiatlo w osi telepa to bafle nizej nie powinny rozpraszac swiatla . Najwazniejszy jest 1 z gory pierscien . Powinien byc najszerszy , przysloni wtedy scianke tuby i bafle co zapobiegnie odbiciom . Nizsze szersze od gornego na pewno rozjasniaja rejon LW. Chyba aby w nich byly pulapki na swiatlo , czyli bafle w baflach . Serio . NA pierscieniach bafli powinno byc np. z cienkiej plastikowej kartki naklejone po kilka wspolsrodkowych pierscieni . Wtedy nie bedzie takich odbic . jakby jeszcze bafle nie byly poziomo ale mialy ksztalt stozka scietego . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.