Skocz do zawartości

Filtry mglawicowe


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chcialbym zapytac o kilka szczegolow dotyczacych filtrow mglawicowych , typu Light Pollution oraz UHC.temat byl ostatnio poruszany ( Veil i NA ), jednak chcialbym troszke wiecej informacji,jesli ktos bedzei w stanie ich udzielic.

chodzi mi o roznice pomiedzy tymi filtrami( np. Orion Broadband i Ultrablock )

przy jakich obiektach dadza najlepsze wyniki,czy sa tylko wizualne czy tez foto ?

Prosilbym tylko nie odsylac mnie do wykresow spektrum, kilka razy je juz widzialem

( dalej niewiele mi mowia :( ) , zalezy mi bardziej na doswiadczeniach obserwacyjnych.

 

Dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Bartku !

 

Wlasnie na Twoja opinie bardzo licze , bo widzialem na Twojej stronie oba filtry,wiec na pewno bedzie to dobre porownanie.

Dzisiaj widzialem w sklepie w Londynie Broadbanda za okolo 50 funtow i zastanawialem sie czy to dobry zakup czy moze lepszy bedzie narrowband.

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednodniowym poślizgiem ale opisuje jakie są moje obserwacje z filtrami .

Mam Oriony : UltraBlock i SkyGlow.

 

To co mnie bardzo zdziwiło , każdy z tych filtrów ma indywidualne wykersy , a w koncu to Chińszczyzna tak bardzo poniewierana , nawet co ciekawe jest podpis (Chiński :) ) gostka co to testował !

 

Dobra wracamy do filtrów ;

 

Może napisze coś o zastosowaniach SkyGlow użyteczność 30 - 40 % tzn moim zdaniem za duzo trosze wycina ale mgławice do których jest przeznaczony wyglądają dobrze . Fajną cechą tego filtra jest efekt ja to nazwywam czarnego tła . Podczas obserwacji masz wrażenie jak by tło było idealnie czarne .

UltraBlock - bardziej polecamy przez mnie , dużo więcej ceikawych obiektów , robi już kolorki na mgławicach , delikatne ale są . Niestety jest wiele droższy niż SkyGlow .

Reasumując filtry Oriona są OK , co do jakości nie ma im co pomniejszać , bardziej przydatny UltraBlock , ale by mieć szerokie spektrum obserwacji niestety powinieneś mieć komplet .

 

Filtry w astronomii to naprawde inny świat , choć filtry kolorowe planetarne u mnie się nie sprawdziły to filtry mgławicowe to bardzo dobra rzecz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

używam filtra Orange do Marsa i świetne dale elfekty. Znacznie poprawia kontrast oraz naturalnie przyciemnia bardzo jasnego Marsa. Polecam.

 

Co do filtrów mgławicowych, to właśnie myślę o nabyciu czegiś. Niestety moja wiedza jest mizerna. Czy ktoś (np, Ty Bartku), mógłbyś coś więcej powiedzieć. Nie tylko o filtrach jakich używasz.

Z tego co widzę jest wybór spory ale trzeba wiedzieć do czego to służy:

 

CE1 contrast enhacement;

NIR1 near infrared blocking;

NEB1 nebula;

NPC Neodymin;

Lumicon Deep Sky;

UHC Ultra High Contrast Narrow band;

Oxygen III narrow band;

H beta hydrogen spectrum;

LP1 broadn band.

 

Czy ktoś może dołożyć to troche teorii (oraz praktyki o ile taką posiada).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzięki. Zagłębie się w lekturze. Własnie

 

dostałem też info od mojego niemieckiego dostawcy, że:

filtrem UHC + moja fluorytowa lunetka dadzą bardzo bobre efekty na obiektach typu north-america-nebula. Do innych nebul potrzebuję reflektora, a nie refraktora.

O co to chodzi?

(Przydałby sie Janusz :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz kiedys pisalem ale trudno, trzeba sie powtarzac.

 

Filtr SkyGlow Oriona (i podobne Lumicona itp) to filtr dosc szerokopasmowy, w centrum zakresu widzialnego przepuszcza (> 90%) linie Hb i OII oraz przepuszcza dosc dobrze Ha w zakresie czerwonym. a jednoczesnie silnie tlumi okolice niebieskie i zolte gdzie jest najwiecej zanieczyszczenia swiatlem sodowek i rteciowek.

 

Filtr Ultrablock ma wezsze pasmo i jeszcze bardziej poprawia kontrast.

 

Ja oba stosuje z refraktorem 10cm i efekty sa rewelacyjne - obiekty calkowicie niewidoczne bez filtra (pod Warszawa) z Ultrablock "bija w oczy" (no w przenosni, sa latwo dostrzegalne). Szczegolnie dobry efekt daje 2" ultrablock z okularem 40mm.

 

Problem jest taki ze filtr wiele wycina i ogolnie obraz jest ciemniejszy. Slyszalem ze filtry o jeszcze wezszym pasmie (np. OIII Lumicona) wymagaja juz wiekszego teleskopu bo po prostu obraz ogolnie jest za ciemny.

 

Oba filtry do foto i CCD raczej sie nie nadaja.

 

Jest jeszcze inna alternatywa - filtry IDAS LPS - zamiast przepuszczac swiatlo mglawic, wycina swiatlo linii emisyjnych sodu i rteci a tym samym poprawia kontrast (ciemne tlo) nie psujac gwiazdek. Te filtry sa uzywane do CCD.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.