Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Obłoki srebrzyste z Lubina. Wracając z pracy dostrzegłem je przez szybę autobusu po czym naprędce pobiegłem po aparat do domu. Niestety załapałem się na koniec zjawiska. Wybaczcie obrzydliwą scenerię, tak to już jest jak ma się drugą zmianę :(

 

nlc1.jpgnlc2.jpgnlc3.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście w nocy z 19 na 20 były również ładne obłoki srebrzyste. Powoli jaśniały, ale pod koniec szybko zanikły. Niestety zagapiłem się na nie i omało nie przegapiłem przelotu ISS i Atlantisa :Boink: Całe szczęście zdążyłem zobaczyć go w ostatniej chwili (niestety nie zdążyłem za to go sfocić :angry: ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście w nocy z 19 na 20 były również ładne obłoki srebrzyste. Powoli jaśniały, ale pod koniec szybko zanikły. Niestety zagapiłem się na nie i omało nie przegapiłem przelotu ISS i Atlantisa :Boink: Całe szczęście zdążyłem zobaczyć go w ostatniej chwili (niestety nie zdążyłem za to go sfocić :angry: ).

 

z 19 na 20 to nawet Słońce nie zachodzi, coś się musiało pomylić tobie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś nad rannem było widać bardzo ładne obłoczki. Tzn od okolo 2:45 do 3:15. Widziałem je

(maksymalnie) okolo 30* nad horyzontem, a co ciekawego były dostrzegalne od lekko północnego-zachodu, do lekko południowego-wschodu. Także zalegały na dużym obszarze B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wczoraj koło północy sporo silnych srebrzystych bylo na niebie. Nad Goteborgiem zajmowały całe północne i zachodnie niebo docierając prawie do zenitu. Próbowałem focić, ale zalegające niżej cumulusy skutecznie mi te foty popsuły. Piętro cumulusów rozciągało się na całym niebie i szybko przewalając się ku wschodowi w chaosie swojego ruchu zasłaniało ok 50% powierzchni nieba. To w ogóle była dziwna noc. Miasto kompletnie uśpione i wyludnione (to akurat norma po północy ;) ), Ciepło, wilgotno, minimalny powiew przy ziemi, a w górze bezszelestna, bardzo dynamiczna pantomima czarnych cumulsów. Ponad tym wszystkim znacznie bardziej statyczne obłoki srebrzyste tonące w permanentnej, silnej łunie pokrywającej całe północne niebo... moje klimaty.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piętro cumulusów rozciągało się na całym niebie i szybko przewalając się ku wschodowi w chaosie swojego ruchu zasłaniało ok 50% powierzchni nieba. To w ogóle była dziwna noc. Miasto kompletnie uśpione i wyludnione (to akurat norma po północy ;) ), Ciepło, wilgotno, minimalny powiew przy ziemi, a w górze bezszelestna, bardzo dynamiczna pantomima czarnych cumulsów. Ponad tym wszystkim znacznie bardziej statyczne obłoki srebrzyste tonące w permanentnej, silnej łunie pokrywającej całe północne niebo...

Hans, powinieneś wiersze pisać :rolleyes: Wiem, Skandynawia tak czasem nastraja... :Beer:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuż przed północą wracając do domu zauważyłem z samochodu jakby pojaśnienie nisko nad północnym horyzontem. Nie wyglądało to do końca jak obłoki srebrzyste, ot nieco jaśniejszy obszar na niebie. Przez parę minut biłem się z myślami, w końcu zjechałem w polną drogę. Wysiadłem, patrzę - są jak byk! Bardzo nisko nad horyzontem, pożółcone przez atmosferę, ale mimo to pięknie się prezentowały w czystym powietrzu pod warstwą czarnych stratocumulusów.

 

DSC_9237.JPG

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się pochwalę

 

Długo czekałem na takie ujęcie

obloki_ddo_1.JPG

19/20 VI 2007 Praktica L2 + Pentacon 1.8/50mm, eksp 20sek, skan z negatywu

 

w szerszym ujęciu

(moja odpowiedź na to http://www.onephoto.net/info.php3?id=420783)

obloki_ddo_2.JPG

19/20 VI 2007 Praktica L2 + Vivitar 2.5/28mm eksp 35sek, skan z negatywu

 

I w towarzystwie bogini piękności

obloki_ddo_3.JPG

19/20 VI 2007 Praktica L2 + Pentacon 1.8/50mm, eksp 20sek, skan z negatywu

 

Obłoki i nadciągająca burza - kolejny długo wyczekiwany motyw

obloki_ddo_5.JPG

23/24 VI 2007 Praktica L2 + Flektagon 2.8/20mm, eksp 45sek, skan z negatywu

 

Obłoki a'la welon (trochę prześwietlone - wybaczcie)

obloki_ddo_6.JPG

25 VI 2007 (nad ranem) Praktica L2 + Pentacon 1.8/50mm, eksp 25sek, skan z negatywu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że ten rok jest wyjątkowy jeżeli chodzi o "srebrzyste".

Zgadza się! Od początku tego sezonu widziałem tyle obłoków srebrzystych, co przez ostatnie kilkanaście lat! Jeszcze trochę i zapomnimy jak rzadkie i ulotne są faktycznie te chmury.

 

PS niestety u mnie chmury, bynajmniej nie mezosferyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pewien problem z klasyfikacją obłoczków. Ostatnio miałem przyjemność, nad ranem jakieś 1,5 godziny przed wschodem gdy niebo zaczynało robić się pomarańczowe tuż nad horyzontem, obserwować srebrno -niebieskie chmórki leżące nad warstwą pomarańczu wyraźnie wyróżniające się jasnością od otaczających je innych chmur. To te obłoczki?

pzd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam pewien problem z klasyfikacją obłoczków. Ostatnio miałem przyjemność, nad ranem jakieś 1,5 godziny przed wschodem gdy niebo zaczynało robić się pomarańczowe tuż nad horyzontem, obserwować srebrno -niebieskie chmórki leżące nad warstwą pomarańczu wyraźnie wyróżniające się jasnością od otaczających je innych chmur. To te obłoczki?

pzd

 

Przypuszczalnie tak. Najlepiej kontrolować niebo w ciągu najbliższych dni i porównywać z obserwacjami innych. Obłoki srebrzyste są widoczne z dużych obszarów w tych samych kierunkach. Jeżeli są widoczne ode mnie (Jarosław) i od Vadera (Leżajsk) to na pewno i z Łańcuta.

 

Najładniejsze tegoroczne obłoki srebrzyste (zdjęcie) były widoczne nad północnym horyzontem w podobnej formie u mnie, z Lublina, a nawet z Podlasia.

 

post-2346-1183183666_thumb.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwowałem te obłoki nad zachodnim horyzontem. Na lewo od Wenus. Były bardzo jasne.

 

Napisałem na NW bo tam je zauważyłem, ale oczywiście jaśniejsze chmurki były na W (później i te zauważyłem jak poszedłem w inny miejsce obserwacji), ale również na N były widoczne, ale już nie tak spektakularne jak nad zachodnim horyzontem.

 

Przyznam, że ten rok jest wyjątkowy jeżeli chodzi o "srebrzyste".

 

To fakt i oby tak dalej :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajsze obłoki na tle Wenus i Saturna oraz gwiazdozbioru Lwa. Zdjęcia wykonane w pięciominutowym odstępie czasu - 22.10 i 22.15 CWE. Miejsce wykonania: Jasiel - przy źródliskach rzeki Jasiołki w Jaśliskim Parku Krajobrazowym.

Srebrzyste_i_Wenus1.JPG

Srebrzyste_i_Wenus2.JPG

Edytowane przez Wiesiek S.
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.