Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie coś świeciło na zachodzie na lewo od wenus ale miałem problem z zakwalifikowaniem tego jako NLC, mogły to być szczyty wysokich chmur oświetlone przez Księżyc

Łatwo odróżnić NLC od zwykłych chmur jeżeli dysponuje się lornetką. Zwykłe cirrusy na wieczornym niebie słabo znoszą powiększenie i w lornetce są mniej lub bardziej rozmyte. Natomiast NLC ukażą piękną prążkowaną strukturę i intensywnie biały kolor, nawet z niebieskawym odcieniem. NLC przez lornetkę to zupełnie inna bajka niż gołym okiem!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 10 miesięcy temu...

Dziś pierwszy raz w tym roku widziałem obłoki srebrzyste. Były one widoczne w godzinach 2:45 - 3:00 na wysokości 5-7 stopni nad horyzontem (poniżej Kapelli oraz kilkanaście stopni na południowy-zachód od niej. gołym okiem wyglądały jak lekkie pojaśnienie nieba, w lornetce 10x50 prezentowały się za to całkiem ładnie jako podłużne jasne, bladoniebieskie pofalowane pasemka. Obserwowałem je z miejscowości Królik Polski - około 20 km na południe od Krosna.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obłoki srebrzyste najczęściej widoczne są nad północnym horyzontem, ale czasami odbiegają daleko na zachód lub wschód. Czasami zaś sięgają niemal zenitu, ale rzadko.

 

Na południu, latem, czasami można zobaczyć rozjaśnione górne partie wypiętrzonych chmur kłębiastych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, obserwował je ktos ostatnio??? Na jakiej wysokosci nad horyzontem znajduja sie mniej więcej?

Szykuje się żeby je złapać jakoś w najbliższym czasie :D

 

Generalnie są nisko, tzn. kilka - kilkanaście stopni nad horyzontem, czasem jednak sięgają znacznie wyżej - raz zdarzyło mi się je obserwować na wysokości dochodzącej do 50 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś w nocy, między 1:00 a o 2:30 obserwowałem obłoki srebrzyste, nisko na północnych horyzontem. Powoli przesuwały się w kierunku NW, nieznacznie zwiększając wysokość (ok. 10 - 15 st.). Zdjęcia podepnę, kiedy wrócę do domu z pracy.

 

Pozdrawiam B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pięknie dzisiaj obłoczki poświeciły, aż miło było popatrzeć no i parę fotek pstryknąć:

 

post-3199-1214515721_thumb.jpg

 

Piękne obłoki, genialne fotki !

Od tygodni wypatruje srebrzystych a tu dziś jak na złość Górny Śląsk w chmurach. Pewnie jutro będzie czyste niebo i ani śladu obłoków srebrzystych :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie! W Poznaniu późnym wieczorem również widoczne były piękne obłoki srebrzyste!

Na razie zamieszczam zdjęcia zrobione w środę (25.06) w nocy (ok 2.30), widok z mojego okna :D

 

nlc_25.06.08_02_18.jpg nlc_25.06.08_02_24.jpg

 

W weekend powinny :rolleyes: być z wczorajszego wieczoru, pozdrawiam :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość inż.konstruktor
Pięknie dzisiaj obłoczki poświeciły, aż miło było popatrzeć no i parę fotek pstryknąć:

 

post-3199-1214515681_thumb.jpg

Ooooo przymorze :D Oooooo "okrąglak" :D Jakie fajne klimaty!

 

Też widziałem wracając wczoraj do domu, niestety komórką uwiecznić się nie da.

 

Pozdrawiam Konrad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tej nocki jak każdej pogodnej fotografowałem meteory ale nie mogłem sie powstrzymać

i przerwałem na chwile by zrobić parę zdjęć pięknym srebrzystym obłoczkom

 

Parę fotek z pomorza:

srebrzyste_obloki1.jpg

 

obloki_srebrzyste_2.jpgobloki_srebrzyste_3.jpg

Nikon D70s Nikkor 18-70

 

Krzyś ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.