Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Przez kilka ostatnich wieczorów obserwowałem od 21:30 do 24 (lub dłużej) ale ani razu nie zobaczyłem obłoków srebrzystych :blink: chyba mam pecha, bo kiedyś co noc je oglądałem :D

 

Wasze zdjęcia są rewelacyjne :D jedno już jest na tapecie B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<_< A pamietcie serie ksiazkek Lucjana Znicza? Wlasnie wkrecilem sie w antykwariat na bazarze pod domem i wychaczylem „Gosci z kosmosu” czesc ktoras tam... i tam pan Lucjan pisze o tym ze byc moze, jest to nie dokonca wyjasnione zjawisko i przytacza historie burzy wyladowan atmosferycznych ktore nie byly raczej z tego swiata w USA:rolleyes: Oczywiscie lubie takie nieformalne domysly i jak wiem na forum raczej nie porusza sie tematow ufo :banan::ha: no ale ksiazka, ksiazką i trza szanowac mysli autora...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem to szczęście, że gdy wystąpiły te wspaniałe Obłoki, byłem w najbardziej na północ wysuniętym krańcu Polski- w Jastrzębiej Górze. Obłoki sięgały ponad 30 stopni nad horyzontem...

Na początku myślałem że to zwykłe cirrusy, ale później okazało się że nie tracą blasku w miarę upływu czasu.

IMG_7508.jpg

IMG_7524.jpg

IMG_7534.jpg

IMG_7532.jpg

Zachęcony, postanowiłem udać się nad samo morze. Droga przez las była nieco straszna, ale co tam :D myślałem, że będzie ciemno, więc wyobrażcie sobie moje zdziwienie na TAKI widok o pierwszej w nocy (zapomniałem, że szerokośc geograficzna Jastrzębiej to prawie 55 stopni!)

IMG_7556.jpg

 

Pozdrawiam,

Krawat.

 

PS. Gołym okiem Obłoki Srebrzyste prezentowały się równie wspaniale, jeśli nie lepiej!

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ale mnie denerwujecie, ja ani raz w tym roku nie widziałem, a każdej nocy wypatruję...

 

Eh Radek faktycznie masz pecha, że w tym roku nic nie widziałeś. Ja w tym roku obserwowałem NLC już pięć razy, w tym dwa razy były bardzo ładnie widoczne, a trzy razy słabo. Trochę dziwne, że tylko jedną obserwację mam z czerwca i to słabych NLC, a resztę właśnie z lipca. W tamtym roku "maksimum obserwacyjne" przypadało na drugą połowę czerwca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Obłoki przepiękna rzecz. Kiedyś je oglądałem i nie wiedziałem co to ale teraz... Czekam na więcej zdjęć. Dosyć fajne zjawisko prezentują obłoki i mogę się założyć wielu ludzi patrząc na cudo widzi w tym zwykłą chmurę.

 

PS

Każde chmury są piękne aby tylko występowały w dzień. A na noc uciekały jak najdalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Na spaceweather pokazali pierwsze w tym roku zdjęcia obłoków srebrzystych z płn. Irlandii. Tymczasem trfiłem na stronkę misji AIM, badającej te chmury:

 

http://aim.hamptonu.edu/index.html

 

 

I ładna galeria :) :

http://aim.hamptonu.edu/library/gallery/gal-nlc.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na spaceweather pokazali pierwsze w tym roku zdjęcia obłoków srebrzystych z płn. Irlandii.

 

 

Może w tym roku uda mi się je w końcu zaobserwować? Bo w ubiegłe lato wypatrywałam intensywnie, zdarzało mi się nawet całymi nocami przesiadywać na zewnątrz- i nic, żadnych NLC. Najciekawsze co udało mi się zaobserwować to te chmurki z pyłu po wybuchu wulkanu na Alasce, ale to chyba każdy widział :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
No i są, moje pierwsze tegoroczne obłoki, jeszcze ciepłe :D

 

Czyli sezon NLC 2009 w Polsce możemy uważać za otwarty. :D

 

A tak przy okazji, satelita AIM bada mezosferę od ponad dwu lat - czy dalej są takie tajemnicze? Czy wyjaśniono ich genezę? I co najważniejsze, czy można przewidzieć prawdopodobieństwo ich wystąpienia danej nocy na jakimś obszarze? Ewentualnie, czy ktoś trafił na aktualizowaną galerię zdjęć z AIM, w których miejscach wystąpiły NLC, takich jak to na APOD'zie z 5 VII 2007: http://apod.oa.uj.edu.pl/apod/ap070705.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.