Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Zgłaszam obecność obłoków godz.23:06 nad mazurami.Niestety zdjęcia zrobić nie mogę.

 

 

Pomorze potwierdza.

 

Krzyś ;)

 

Kurczę, to niespraiwedliwe! Założę się, że cała Polska ma w miarę bezchmurne niebo (bądź małochmurne ;) ), a na Suwalszczyźnie chmurzy się tylko i pryska. Wczoraj wieczorem u nas się rozpogodziło, jednak chmury były i ani myślałam o wyglądaniu NLC. A gdybym poczekała trochę, na pewno dokonałabym swojej pierwszej obserwacji obłoków, a może nawet jakieś zdjęcia by były... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

dziś w godzinach 2:05 - 2:25 też widziałem NLC. Były jednak słabe (jasność określił był tylko na 2), widoczne były w azymucie 40 - 60 stopni i na wysokości tylko do 10 (śladowo do 15) stopni. Później było już za jasno, do tego świecił Księżyc. Zrobiłem nawet kilka zdjęć, ale przy tych innych NLC, które widziałem od 1975 roku, to dzisiejsze "nie zasłużyły" na ich pokazanie w internecie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] a na Suwalszczyźnie chmurzy się tylko i pryska. Wczoraj wieczorem u nas się rozpogodziło, jednak chmury były i ani myślałam o wyglądaniu NLC. A gdybym poczekała trochę, na pewno dokonałabym swojej pierwszej obserwacji obłoków, a może nawet jakieś zdjęcia by były... :(

 

nieco na zachód, na Warmii były dobrze widoczne w okolicach północy. Na chwilę odłożyłem książkę, żeby zobaczyć jak ciemno (lub jak jasno) jest na dworzu - a tu taka niespodzianka :-)

Nie wiem czy widziałem je po raz pierwszy, ale na pewno była to pierwsza świadoma obserwacja NLC.

Wybaczcie słabą jakość fotki, ale miałem do dyspozycji tylko kilkuletniego głuptaka, który strasznie szumi przy ISO 400.

Czas naświetlania 15 sek. (dłużej się nie dało) + korekta poziomów w PS.

NLC_18_06_09.jpg

tylko nie mówcie mi, że to nie jest to... please... :Boink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj pierwszy raz w tym roku obłoki srebrzyste były widoczne w południowej Polsce. Nie były zbyt jasne, ale w zeszłym roku miałem pecha i w ogóle nie widziałem, więc jak dla mnie bomba.

 

PS Jeszcze foteczka.

 

DSC_4721.jpg

 

PPS Pojawiła się kontrowersja, że może to zdjęcie nie przedstawia obłoków srebrzystych. Już tłumaczę dlaczego nietypowo wyglądają. Te ostre ciemne krawędzie to są krawędzie niskich altocumulusów, które pokrywały prawie całe niebo. Obłoki srebrzyste to biało-niebieskie nitki widoczne w przerwie w chmurach, która ciągnie się poziomo przez środek zdjęcia.

Edytowane przez Radek Grochowski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne upolowane, tym razem odrobinę

 

Długo się utrzymywały... wczoraj oderwały mnie od nocno-porannych obserwcji Jowisza. Może nie tej jakości ale także widoczne, z mega sodówą w 1-sszym planie:

 

DSC_4187.JPGDSC_4189.JPGDSC_4190.JPGDSC_4191.JPGDSC_4192.JPG

 

fotki robione w godzinach 2:40 - 3:00

 

Pozdrawiam

 

Iro

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu zobaczyłem w tym roku NLC.Była to moja pierwsza świadoma obserwacja. Niestety zdjęcia robione kompaktem z naświetlaniem pół sekundy i statywem "ręką-o-okno" wyszły marne.

 

Kierunek W->NW Miejsce: Police-Mój balkon

Godzina: ~~ 23:15

 

Wstawiam 2 (razem 4) najlepsze zdjecia z usunięciem szumów i bez korekty.

cimg0711e.th.jpg

cimg0717h.th.jpg

cimg0711r.th.jpg

cimg0717e.th.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: w jakim kierunku najlepiej polować na obłoki srebrzyste? Patrzec na północ, na zachód czy może na północny zachód?

 

Po tej stronie po której zachodzi słońce czyli teraz na północny zachód.

Też mam pytanie. Czy NLC widać też przy wschodzie słońca i gdy jest całkiem jasno (to są 2 pytania)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekopałem swoje zeszłoroczne zdjęcia z nad morza, i znalazłem fotki sreberek. Jakośc nie najlepsza ale, miałem kompakta z maksymalnym naświetlaniem 4 sekundy i bez statywu(opierałem się na oknie). Zdjęcie robione 27 czerwca, z tego co widze, co roku w okolicy 26-29 czerwca są najlepsze NLC. Wzniosły się wtedy na wysokość ok 50* a może wyżej ale nie chcę kłamać bo już niepamiętam. Nawet nie wiecie jak żałuję że na plaże nie pobiegłem......... ehhh mam nadzieję że w tym roku się uda znowu się z nimi spotkać nad morzem :D

 

100_0698a.jpg100_0701a.jpg

100_0704a.jpg

 

100_0711.jpg100_0708.jpg100_0703.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie wieczorem patrzę na niebo i wypatruję NLC. Jednak na ogół przeszkadzają mi w tym 'zwykłe' chmury, a jeżeli nie, to absolutnie NIC nie ma, żadnego sreberka. Zaczynam już powoli wątpić, czy kiedykolwiek uda mi się zaobserwować obłoki srebrzyste. Mam wobec tego następujące pytania:

 

1. Czy wczoraj (25 czerwca) były widoczne obłoki srebrzyste? Jeżeli tak, to o której godzinie? Siedziałam od 22:00 do 23:00 i nic.

 

2. NLC widać, gdy Słońce jest 6-16 stopni pod horyzontem. Jeżeli nie widać obłoków, gdy jest 6* pod horyzontem, to czy też nie będzie ich widać przy 10 czy 16 stopniach? Czy mogą pojawić się 'nagle'? Chodzi mi o to, czy jeżeli nie pojawiają się po zachodzie, to czy nie będą widoczne później.

 

3. W jakiej formie są widoczne na początku, tuż po zachodzie? Przypominają cirrusy? Włókna są równoległe do horyzontu, czy może krzyżują się ukośnie, jak na niektorych zdjęciach? Czy na początku obłoki wysoko sięgają, mierząc w stopniach?

 

To tyle. Odpowiedzi na te pytania pomogą mi w obserwacjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Tobie tylko na pierwsze pytanie, na pozostałe niech lepiej odpowie ktoś bardziej zorientowany.

Wczoraj w paru dziurach w chmurach było widać NLC. Widziałem je jakoś po północy, w okolicy 0:30. W okolicach 1:00 były już niewidoczne. Były nisko nad horyzontem, w kierunku północnym.

Co do kształtów jakie mogą przybierać - wcześniej, przed pierwszą udaną obserwacją wiedziałem tylko tyle, co Ty - ze zdjęć. Jak zobaczysz, to raczej nie pomylisz z niczym innym. I sugeruj się nazwą, one naprawdę są srebrzyste :)

Wieczorem poczytaj sobie książkę czy cuś, i sprawdzaj niebo co np. 15-20 minut. Jeśli tylko się pojawią, nie powinnaś ich przegapić (w okolicach zeszłego weekendu była jedna z niewielu naprawdę bezchmurnych nocy ostatnio, i oczywiście NLC się nie pojawiły). W ciągu ostatniego tygodnia widziałem je ok. 4 razy, zawsze w okolicach północy i zawsze w kierunku północnym.

pozdrawiam i życzę miłych łowów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem Tobie tylko na pierwsze pytanie, na pozostałe niech lepiej odpowie ktoś bardziej zorientowany.

Wczoraj w paru dziurach w chmurach było widać NLC. Widziałem je jakoś po północy, w okolicy 0:30. W okolicach 1:00 były już niewidoczne. Były nisko nad horyzontem, w kierunku północnym.

Co do kształtów jakie mogą przybierać - wcześniej, przed pierwszą udaną obserwacją wiedziałem tylko tyle, co Ty - ze zdjęć. Jak zobaczysz, to raczej nie pomylisz z niczym innym. I sugeruj się nazwą, one naprawdę są srebrzyste :)

Wieczorem poczytaj sobie książkę czy cuś, i sprawdzaj niebo co np. 15-20 minut. Jeśli tylko się pojawią, nie powinnaś ich przegapić (w okolicach zeszłego weekendu była jedna z niewielu naprawdę bezchmurnych nocy ostatnio, i oczywiście NLC się nie pojawiły). W ciągu ostatniego tygodnia widziałem je ok. 4 razy, zawsze w okolicach północy i zawsze w kierunku północnym.

pozdrawiam i życzę miłych łowów

 

To i dwa pozostałe pytania mam z głowy :) Dzięki :) Bo skoro mam czatować na chmury, wypatrywać ich co 15-20 minut, to znaczy, że mogą pojawić się niezależnie od tego, czy były tuż po zachodzie, czy nie. A jeżeli drugie pytanie mam z głowy, to trzecie mi już niepotrzebne- rzeczywiście chyba rozpoznam obłoki. Chodziło mi tylko o ich wygląd w początkowej fazie widoczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i dwa pozostałe pytania mam z głowy :) Dzięki :) Bo skoro mam czatować na chmury, wypatrywać ich co 15-20 minut, to znaczy, że mogą pojawić się niezależnie od tego, czy były tuż po zachodzie, czy nie.

 

a tego to ja nie wiem :rolleyes:

mi się udało po prostu trafić na te obłoczki (wychodzi na to, że jestem z tych, co to mają szczęście :szczerbaty: ), gdybym zechciał na nie polować, to bym sprawdzał od ok. 23:00 co te 15-20 minut i już (te pierwsze obłoczki, które udało mi się sfotografować zniknęły ok. 30 minut od momentu zaobserwowania - co nie oznacza, że od pierwszego momentu ich widoczności. Tak więc przegląd nieba w podanych interwałach czasowych powinien przynieść efekt, oczywiście przy założeniu, że niższe chmury pójdą precz a NLC będą danego wieczoru w ogóle widoczne).

Weź też pod uwagę, że piszę wyłącznie z własnego, niewielkiego doświadczenia, tak więc potraktuj moje rady raczej jako luźne wskazówki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Codziennie wieczorem patrzę na niebo i wypatruję NLC. Jednak na ogół przeszkadzają mi w tym 'zwykłe' chmury, a jeżeli nie, to absolutnie NIC nie ma, żadnego sreberka. (...)

Mam wobec tego następujące pytania:

(...)

2. NLC widać, gdy Słońce jest 6-16 stopni pod horyzontem. Jeżeli nie widać obłoków, gdy jest 6* pod horyzontem, to czy też nie będzie ich widać przy 10 czy 16 stopniach? Czy mogą pojawić się 'nagle'? Chodzi mi o to, czy jeżeli nie pojawiają się po zachodzie, to czy nie będą widoczne później.

 

3. W jakiej formie są widoczne na początku, tuż po zachodzie? Przypominają cirrusy? Włókna są równoległe do horyzontu, czy może krzyżują się ukośnie, jak na niektorych zdjęciach? Czy na początku obłoki wysoko sięgają, mierząc w stopniach?

(...)

Właśnie znalazłem instrukcję, jak obserwować NLC - dostałem ją ponad 30 lat temu z Komitetu Geofizycznego PAN. Jeśli będą zainteresowani, to przygotuję jej skrót i tu zamieszczę. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.