Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

W Toruniu przepiękne. Jeszcze takich chyba nie widziałem. Niestety sprzęt foto z rodziną na wakacjach.

 

Ha, czyli miałem racje, że w Toruniu też je ostatnio widać! A Marcin mi nie chciał wierzyć :szczerbaty:

Ale rzeczywiście, dzisiaj wyglądają niesamowicie... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór, w Częstochowie dziś dużo lepsze NLC niż wczoraj ! :banan: Po zachodzie słońca chmury niemal na zawołanie zniknęły i około 21:30 lokalnego czasu już było widać, że i dziś będzie co oglądać i fotografować. Dużo jaśniejsze obłoki powodujące nawet jasną błękitną łunę zza dachów budynków przesłaniających mi kierunek N-NW. Dzisiejsze NLC miały (u mnie) znacznie bogatszą strukturę i o wiele niższą elewację niż wczoraj. Załączam zdjęcia.

post-16304-124751901287_thumb.jpg

post-16304-124751902985_thumb.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Mnie poraz pierwszy się udało zaobserwowac to bardzo piękne zjawisko. Katowice to nie jest najlepsza lokacja do tego ale jednak udało mi się.

Załączam kilka fotek, niestety z bardzo starego, 10 letniego kompaku. Ale są, to jest najwazniejsze

 

Pozdrawiam

Piotrek

Noctilucent_1.JPG

Noctilucent_2.JPG

Noctilucent_3.JPG

Noctilucent_4.JPG

Edytowane przez leech10
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę jedynie zameldować, że będąc na Mierzei Wiślanej również widziałem dziś około 22:20. Fotek nie mam, bo brak sprzętu przy sobie. A tak ogólnie, to mam wrażenie, że zjawisko jest bardzo pospolite. Korzystając zaś z faktu urlopowania się nad morzem, liczyłem na zielony promień, ale to chyba musiałbym tu mieszkać i oglądać wschody/zachody kiedy tylko są widoczne - to może kiedyś by się udało.

 

Sorki za OT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przeczuwałam, że się pojawią. I nie myliłam się- zaczęły majaczyć już przed 22. Wielkie i jasne srebrne smugi na tle nieba rozjaśnionego jeszcze łuną zachodu.

 

post-12984-124754752059_thumb.jpg 21:56

 

"Mam was! Tym razem mi nie uciekniecie!" - pomyślałam sobie, chwaląc ich jasność, która była niemal na piątkę. Mój Sony Ericsson dzięki temu łapał obłoki o niebo(!) lepiej niż ubiegłej nocy.

 

post-12984-12475475287_thumb.jpg 21:59

 

Łuna zachodu malała i gasła... a Sreberka rosły w siłę. Zajmowały mi prawie pół horyzontu- wyrastały w takim "pęczku" nad lampą na zachodzie, potem ciągnęły się fantazyjnymi grzbietami i smugami przez północny zachód i już wydawałoby się, ze na północy jest ich koniec.... a tu nagle rażąca w oczy krótka pozioma smuga zahaczajaca o północny wschód! W dodatku ich wysokość- długo nie opuszczały się poniżej 45*! Pomyślałam sobie, że grzechem wołającym o pomstę do nocnego nieba byłoby niezrobienie panoramy.

 

post-12984-124754754142_thumb.jpg 22:04

 

I to nie jednej! NLC tak pięknie igrały z chmurkami stratosfery, że musiałam sfocić tę zabawę.

 

post-12984-124754755549_thumb.jpg 22:10

 

W międzyczasie nie mogłam się nadziwić, że moja komórka tak dobrze (jak na nią) łapie sreberka. Ale to nie dzięki jej wątpliwym zaletom, ale dzięki niesamowitej jasności obłoków. Założę się, że gdyby nie te latarnie, to mogłabym spokojnie czytać przy ich świetle :D

 

post-12984-124754757313_thumb.jpg 22:13

 

To było jak biała noc, a raczej srebrna. Im ciemniejsze było otaczające niebo, tym jaśniej wydawały się odbijać światło obłoki. Miały fantazyjne kształty i piękne kolory- niebieski, zielonkawy, a w najmocniej świecących fragmentach srebrny! Niestety, wszystko, co dobre musi się kiedyś skończyć. Po 22:00 obłoki zajmowały już mniejszą przestrzeń.

 

post-12984-124754759292_thumb.jpg22:19 post-12984-124754760908_thumb.jpg22:29

 

W końcu zrobiło się tak ciemno, że "aparat" przestał łapać dobrze NLC. Zrobiłam więc finalny portret bohaterów wieczoru i odłożyłam telefon.

 

post-12984-124754761919_thumb.jpg 22:30

 

Nastawiłam sobie budzik na 23:20 by sprawdzić, czy sreberka o tej porze jeszcze będą. Jakieś jasne strzępy majaczyły jeszcze nad horyzontem... Poszłam spać, niezwykla zadowolona z obserwacji.

Edytowane przez kasia_b92
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja fota to wynik telefonu od kolegi :)

Dzięki niemu ruszyłem tyłek z fotela i spojrzałem na to piekne zjawisko :)

Dzięki Konrad :Beer:

 

p.s.

Załączone dwie fotki - lewa bez obróbki, prawa trochę podciągnięte w szopie

IMG_1108_small.jpg

IMG_1108_szop.JPG

Edytowane przez Tomuś
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

dopiero co się tu zarejestrowałem i z marszu pozwalam sobie dorzucić swoją cegiełkę.

Oto wczorajsze obłoki srebrzyste widziane na północno-zachodnim nieboskłonie nad Lubinem (dolnośląskie).

post-17565-124755310906_thumb.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.