Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam:

 

Krótka foto-relacja z NLC w Warszawie w nocy 13/14 lipca 2009:

 

Początek widoczności - wąskie długie pasmo. Nie zapowiadało widowiska...

post-14903-124755763997_thumb.jpg 21h50m CWE

 

Njalepsza widoczność NLC. Niestety, jakieś chmury cały czas przesłaniały fragmenty NLC

post-14903-124755764797_thumb.jpg 22h16m

 

Jedno z ostatnich moich zdjęć rano. Kilka minut później były juz prawie niewidoczne.

post-14903-124755765825_thumb.jpg 03h11m

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój tyłek natomiast ruszyło rutynowe przeglądanie AF :rolleyes:

 

Animację z wczoraj wrzuciłem w HD Ready na vimeo:

 

Dobra robota. Doskonale widać mechanizm podświetlania tych chmurek. Bo one są cały czas na niebie, ale widać je tylko kiedy są oświetlone pod odpowiednim kątem, kiedy Słońce schodzi niżej, przesuwa się też "snop" światła ograniczony krzywizną Ziemi... Na Twojej animacji doskonale to widać !!!!

Rewelacja.

 

pozdrawiam

Ori

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie z Torunia na Spaceweather - nie wiem czy autor by sobie życzył więc załączam tylko link

http://spaceweather.com/nlcs/images2009/13jul09/Piotr-Majewski1.jpg?PHPSESSID=iqesb5voan0epd4m9hll9odk25

 

Wspaniałe ujęcie... autor Piotr Majewski.

Gratulacje :Beer:

U mnie na pulpicie wylądowało...

 

pozdrawiam

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że daleko mi do piękności w tym wątku, ale to dzisiejsze delikatne obłoki z Poznania

 

84271858.jpg

 

To moje drugie podejście. Jeszcze 2 zdjęcia z przed chwili... Zdjęcia kompaktem, opieram o barierkę balkonu :).

84271858.jpg

11593871.jpg

Edytowane przez Asieńka
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, dzisiejsze obłoki srebrzyste w Poznaniu i okolicach były delikatne i zwiewne ale za to bardzo rozległe. O 22.15 rozciągały się na obszarze 140* x 30* (azymut od 250* do 30*)! Pierwszy raz widziałem obłoki srebrzyste dalej niż na zachodzie.

Tym razem najwięcej działo się w okolicy Lwa:

IMG_0860_1.JPG

 

oraz Perseusza:

IMG_0857_1.JPG IMG_0871_1.JPG

 

Dodatkowego uroku panoramie dodawała unosząca się po wieczornej burzy mgła.

Edytowane przez jutomi
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo, że dziś bardziej rozległe w azymucie, były już mniej widowiskowe:

 

2a.jpg

 

Próbowałem objąć rybą (podmieniłem fotkę na ostrzejszą):

 

1a.jpg

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próba troszkę szerszego ujęcia z balkonu. Prawa krawędź to kierunek pn. Obłoki rozciągały się jeszcze kilkanaście stopni na wschód, ale mój widok ograniczała ściana :szczerbaty: Zdjęcia zrobione przed 23. Godzinę wcześniej były widoczne jeszcze bardziej na zachód, tak jak wspomniał jutomi:

 

Potwierdzam, dzisiejsze obłoki srebrzyste w Poznaniu i okolicach były delikatne i zwiewne ale za to bardzo rozległe. O 22.15 rozciągały się na obszarze 140* x 30* (azymut od 250* do 30*)! Pierwszy raz widziałem obłoki srebrzyste dalej niż na zachodzie.

widok balkonowy ;)

panorama_14.07.09_mm.jpg

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Michał Sz.
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Właśnie wróciłem z polowania :)Są to moje pierwsze zdjęcia NLC. Zresztą zobaczyłem je po raz pierwszy w życiu :banan: Przepraszam tylko za słabą jakość zdjęć wykonanych pięcioletnim kompaktem <_< .

HPIM3598.JPGHPIM3601.JPGHPIM3606.JPGHPIM3608.JPGHPIM3611.JPGHPIM3615.JPGHPIM3620.JPG

Okolice Głuchołaz

 

Pozdrawiam R

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.