Jump to content
Radek Grochowski

Obłoki srebrzyste

Recommended Posts

No patrzac na te mapki z NASA czy co to tam jest to obłoki od jakiegoś czasu są, kwestia tylko tego zeby gdzies tu podplynely blizej w nasza strone ;)

Są są, tylko kiedy podpłyną - nie wiadomo :) A mapki z NASA są o ok 2 dni opóźnione - chyba, że masz źródło aktualnych?

Są są, tylko kiedy podpłyną - nie wiadomo :) ...

Tak, PMC (Polar Mesosferic Clouds) ogólnie latem są nad tym biegunem ziemi, gdzie jest lato, czyli teraz

nad biegunem północnym i dookoła, co - jak już był napisane tutaj - świetnie ilustrują dane satelity AIM:

http://www.nasa.gov/mission_pages/aim/daily-daisy/index.html

A kiedy skraj tych chmur podpłyna aż do nas? Tego niestety (jeszcze) nie można przewidywac. :hmmm: :santa:

Obłoki srebrzyste płyną na wysokości około 83 kilometrów. To w samym środku tak zwanej "warstwy D" jonosfery.

Ja to tak zrozumiałem (może nie jest aż tak prosto ;)) że jony z tej rejonie jonosfery "chętnie" się dołączą do kryształków naszych

ulobionych obłok srebrzystych. Przez to "elektryfikowane", odbijają fale radiowe, więc od tego momentu są "widoczne"

dla specjalizowanych stacji radiolokacyjnych. Jeden z tych radarów znajduję się w Kuehlungsborn nad morzem bałtyckim

(290km na zachód od Koszalina)

https://www.iap-kborn.de/1/research/department-radar-soundings-and-sounding-rockets/current-radar-observations/oswin-mesosphere/

Kiedy tam jest signał w ciągu dnia, statystyczne prawdopodobieństwo widocznych obłok srebrzystych nad Niemcamy jest około 50%.

Radary te mierzą mnej więcej pionowo do góry.

Inne podobne radary są na przykład w Norwegii na wyspie Andøja:

https://www.iap-kborn.de/1/research/department-radar-soundings-and-sounding-rockets/current-radar-observations/maarsy-mesosphere/

To daleko stąd. A można tam przynajmniej wyraźnie widać że jest sezon, i że wogóle "coś się dzieje" w mesosferze.

Trzeci radar znajduje się w Anglii

http://mst.nerc.ac.uk/

Czytałem, że dane są dostępne dla każdego, ale niestety niestety nie w "real time".

Mam nadzieję że to można rozumieć. :uhm:

Przepraszam, ale jako obcokrajowiec, moje słownictwo jest ograniczone. :sorry:

Pozdrawiam serdecznie z Berlina!

zorza_polarna

PS: Dzijaj również swietny signał na tym radarze "Oswin" w Kuehlungsborn:

https://www.iap-kborn.de/1/research/department-radar-soundings-and-sounding-rockets/current-radar-observations/oswin-mesosphere/

Edited by zorza_polarna
  • Like 4

Mam nadzieję że to można rozumieć. :uhm:

Przepraszam, ale jako obcokrajowiec, moje słownictwo jest ograniczone. :sorry:

Herzlich willkommen!

Kali jeść, kali pić :) (znasz ten tekst? :P)

Widzę w profilu, że nauka polskiego to Twoje hobby. W takim razie gratuluję, bo opanowałeś go bardzo dobrze :) Dobrze sobie radzisz z odmianą wyrazów, a to takie proste dla obcokrajowców nie jest. Ja z kolei uczyłem się niemieckiego, ale za dużo z tego nie wyszło :) Ale lubię go, bo jest taki groźny w swoim brzmieniu :)

Przechodząc do tematu:

Tak, PSC (Polar Stratosferic Clouds) ogólnie latem są nad tym biegunem ziemi, gdzie jest lato, czyli teraz

nad biegunem północnym i dookoła, co - jak już był napisane tutaj - świetnie ilustrują dane satelity AIM:

http://www.nasa.gov/mission_pages/aim/daily-daisy/index.html

Czy tu nie pomyliłeś pojęć? Wygląda na to, że PSC to co innego, niż NLC.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Polarne_chmury_stratosferyczne

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ob%C5%82oki_srebrzyste

Obloki srebrzyste płyną w wysokości około 83 kilometrów.

Czy Ty lub ktoś inny pokusi się o policzenie, na jakiej szerokości geograficzne mogą być maksymalnie NLC, aby były widoczne z Polski? Ja nie mam czasu w tej chwili...

To by nam wiele dało, bo patrząc na zdjęcia z AIM będziemy wiedzieli, czego się spodziewać (no w czasie przeszłym bardziej...).

Ciekawa sprawa z tymi radarami. Ciekawe, na ile ten radar w Niemczech jest użyteczny dla prognoz w Polsce. Niby NLC są widoczne z bardzo daleka, więc chyba powinno być nieźle. Trzeba się będzie nauczyć patrzeć na kolejny wykres :)

A i jeszcze jedno. Skoro nawet na stronie NASA mamy zdjęcia z AIM z ok 2 dniowym opóźnieniem, to pewnie nie ma się co łudzić, że gdzieś będą aktualniejsze?

Edited by MateuszW
  • Like 1

Czy tu nie pomyliłeś pojęć? Wygląda na to, że PSC to co innego, niż NLC.

Bardzo dziękuję! Bląd poprawiłem. Miałem na mysli "PMC" czyli "Polar Mesosferic Clouds", a nie PSC.

PSC PMC - Oje. :)

A rownież dziękuję za ten "Herzlich Willkommen".

Więcej może jutro. Muszę iść żeby ogłądać obłoki srebrzyste...

Więcej może jutro. Muszę iść żeby ogłądać obłoki srebrzyste...

To szybko pisz, jak coś zobaczysz! Ja z domu nie mam horyzontu na to, ale w razie alarmu wyskakuję w teren :)

• Like 1

Nie jestem pewien na 100% ale coś przy horyzoncie jasno majaczy.

@zorza_polarna

Taki niemiec, że niemiec bez polskich przodków? Babki, stryja, kuzyna? Bo jakbyś nie napisał, to cholercia bym nie powiedział, że jakoś znacznie odbiegasz w płynności w posługiwaniu się polskim :D I to jeszcze hobbystycznie! Szok i niedowierzanie :D

/edit

Takie coś majaczy.

/edit2

Karol z Głową w Gwiazdach potwierdza, że obłoki na horyzoncie.

IMG_4332.JPG

Edited by Ainar
  • Like 4

W Mielcu widać bardzo ładnie:

IMG_8182.JPG

Idę dalej focić.

• Like 1

To niesprawiedliwe, kurcze blade. Deszcz przegonił mnie z plaży i całą północ mam zawaloną chmurami :(

Melduję widoczne obłoki z Częstochowy. Kierunek N. W wizualu niezbyt spektakularne.

• Like 1

Jeszcze jedna z ciekawszych:

IMG_8190.JPG

Edited by bajastro
  • Like 3

W Mielcu widać bardzo ładnie:

IMG_8182.JPG

Idę dalej focić.

Potwierdzam, ze wsi 15km od Mielca też widać. Edited by PlanesFlyer
  • Like 1

Z Częstochowy w kierunku północnym widać takie coś ;) szału ni ma, ale zdjęcie jest

post-26112-0-25419100-1466284031_thumb.jpg

Edited by Qbszon
  • Like 2

Z Lublina widać bardzo dobrze. Wizualnie nie są spektakularne, dlatego nastawiłem timelapsa i się pstryka. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

• Like 2

Fotki z Częstochowy 22:55 i 23:11. Zjawisko rozpoczęło się wcześniej niż o 22:55, ale nie byłem pewien, czy to nie cirrusy. Teraz (23:25) już nic nie widać. Spróbuję się obudzić przed wschodem - może pojawią się, gdy Słońce będzie płycej pod horyzontem. A jak ich nie będzie, to pewnie pięknie będzie zachodził Księżyc :)

post-28734-0-86633400-1466285747_thumb.jpg

post-28734-0-74223700-1466285756_thumb.jpg

• Like 4

Z Częstochowy w kierunku północnym widać takie coś ;) szału ni ma, ale zdjęcie jest

Qbszon, z którego miejsca fociłeś i o której - chciałbym porównać Twoje zdjęcie z moimi. Ja z Błeszna, 22:50 - 23:11.

Jednak rawy to są rawy :) Obrobiłem teraz jak trzeba i jest o niebo lepiej. Jak widać algorytmy odszumiania photoshopa są lepsze od tych w dronie :)

DJI_0207pps2.jpg

Więc coś z tego sensownego będzie :)

• Like 5

Ja to tak zrozumiałem (może nie jest aż tak prosto ;)) że jony z tej rejonie jonosfery "chętnie" się dołączą do kryształków naszych

ulobionych obłok srebrzystych. Przez to "elektryfikowane", odbijają fale radiowe, więc od tego momentu są "widoczne"

dla specjalizowanych stacji radiolokacyjnych.

Pole elektryczne (zresztą magnetyczne również) nie oddziałuje z falami elektromagnetycznymi. Natomiast naładowane cząstki już mogą, wymieniając swoją energię z polem elektromagnetycznym.

• Like 1

Zobaczymy jak będzie o świcie.

O której mniej więcej można wypatrywać "porannych" obłoków srebrzystych? Jak Słońce jest 10 stopni pod horyzontem czy wcześniej? Aktualnie (1:45) niebo północne w Lublinie wygląda tak.

DSC_0109-1.jpg

Edited by Dementorin
  • Like 6

O której mniej więcej można wypatrywać "porannych" obłoków srebrzystych? Jak Słońce jest 10 stopni pod horyzontem czy wcześniej? Aktualnie (1:45) niebo północne w Lublinie wygląda tak.

Dokladnie 6-16 stopni pod horyzontem :)

• Like 2