Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

andreee super zdjęcie pełny przegląd chmur

 

Dzięki. Bałem się, że chmurki mi zasłonią całe widowisko. Na szczęście nisko nad północnym horyzontem była dziura w chmurach :).

 

Jakim obiektywem robiłeś?

 

 

Tamron 17-50mm + Pentax K30 :).

Edytowane przez andreee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to są obłoki srebrzyste? bo mam kurcze wątpliwości i to spore

 

Całkiem moźliwe, ale to trudno dokładnie stwierdzać. Kiedy tyłko są dziurka we chmurach troposfericznych,

panuje duży kontrast pomiędzy przenikającym się światłem i zdecydowane ciemniejszym okolicem.

 

Z drugiej strony: Radar w Kuehlungsborn 17.VI. wieczorem zarejestrował świetne odbicie. (Czy tak się mówi?)

Nikt ze zaalarmowanych niemieckich obserwatorów potem w nocy ani jednej obŁoczki nie widział.

 

Natomiast 18.VI. rano Jiri Novak we Czechach pstrykał zdjęcie http://ukazy.astro.cz/upload/20160618JiriNovak_Img-5696s.jpg

i kręcił malutkie wideo NLC: https://www.youtube.com/watch?v=QUInF_1aZ9c

 

 

 

Pozdrawiam serdecznie!

zorza_polarna

Edytowane przez zorza_polarna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja tez NLC nigdy nie widzialem. Wpatruje sie czasem by chocby jakies mgielki biale zobaczyc i nic.

 

Moze aparaty foto naświatlają matryce kilka/kilkanascie sekund, zdjecia są rasowane kontrastem i wtedy zdjecie robi wrazenie - fotoraficy bez urazy - jak zrobie zdjecie NLC tez tak podrasuje fotke by fajnie sie prezentowaly.

Mglawice na fotach z refraktora 65mm to inna bajka niz mglawice na 16'' newtonie gdzie cos tam majaczy.

 

Tak w zasadzie nie wiem czego na tym niebie szukac. Ja mam lampe na polnoc ktore oswietla troche nieba - czy taka sytuacja dyskwalifikuje naoczne obserwacje NLC?

 

dzieki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadne zdjęcie, nawet rasowane, nie pokazuje jakie ładne są NLC. Widać je dużo lepiej, niż na zdjęciach. Można czasem wziąć podświetlonego cirrusa za NLC, ale jak raz je zobaczysz, to będziesz wiedział, że to one. Lampa może przeszkadzać, ale to jest czasem (tak jak dzisiaj w nocy) widowisko na ćwierć nieba!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja lampa to pikuś w porównaniu do tego zaświetlenia.

Ciekawe czemu NLC o jednej godzinie są o drugiej już ich nie ma. Tego chyba nie nawiewa żaden wiatr bo na tej wysykosci pow 45km chyba już nie wieje?

 

Dzieki Fredrixxon

 

plik graficzny z https://pl.wikipedia.org/wiki/Mezosfera_(warstwa_atmosfery)

nlc.png

Edytowane przez tomeczz
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czemu NLC o jednej godzinie są o drugiej już ich nie ma.

To zależy od wysokości Słońca pod horyzontem. Teoretycznie optymalne wartości to 6-16 st. Jak Słońce jest wyżej, to za jasne staje się niebo i całe otoczenie, tracisz kontrast. Jak za nisko, to nie są podświetlane. One się nie rozwiewają, są tam ciągle (tzn ewoluują, ale nie rozpływają się w ciągu godziny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od wysokości Słońca pod horyzontem. Teoretycznie optymalne wartości to 6-16 st. Jak Słońce jest wyżej, to za jasne staje się niebo i całe otoczenie, tracisz kontrast. Jak za nisko, to nie są podświetlane. One się nie rozwiewają, są tam ciągle (tzn ewoluują, ale nie rozpływają się w ciągu godziny).

 

 

do konca nie przemawia do mnie co piszesz. Załózmy, że obloki sie "nie rozwiewająw ciagu 3-4h" i gdzies tam sobie wiszą. Akurat dziś tak wiszą, że widać je gdy słońce jest na -13* pod horyzontem.

 

W Kaliszu na -13* słońce jest o 23.30 i za chwile o 2.00. Wiem ze zmienia sie nieco azymut słońca... ale to chyba musi byc od czegos innego jeszcze zależne.

http://www.timeanddate.com/astronomy/poland/kalisz

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.