Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

 

Dla mnie to wygląda jak zwykły cirrus.

Też mi się tak wydawało. Czy w ogóle jest jakaś ostra granica pomiędzy cirrusami a obłokami srebrzystymi, czy przejście pomiędzy nimi jest płynne? Z tego co przeczytałem na Wikipedii wynika, że cirrusy występują w troposferze, a obłoki srebrzyste w mezosferze, ale w oddzielającej je stratosferze są jeszcze obłoki iryzujące (co ciekawe, w przeciwieństwie do NLC pojawiają się głównie w zimie).

Edytowane przez ŚrednieNiebo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydawało. Czy w ogóle jest jakaś ostra granica pomiędzy cirrusami a obłokami srebrzystymi, czy przejście pomiędzy nimi jest płynne? ...

 

Chociaż czasami podobno wyglądają, i gołym okiem można mylić te jedne z tymi drugimy, nie ma okresu przejściowego między cirrusami i obłoczkami srebrzystymi.

W górnej mezosferze na wysokości ok. 80km+, tam gdzie obłoki srebrzyste powstają, jest już tak żimno (-80*C) i atmosfera tak mało "gęste", że ciśnienie wynośi tylko 1/100000

od ciśnienia na powierzchni ziemi. Na 10km (cirrusy) ciśnienie powietrza wynośi jesczce około 1/3 od powierzchni ziemi i temperatura -50*C. Więc, całkiem inne warunki fizyczne.

 

Pozdrawiam i zyczę miłego dnia!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję ;) obłoczki! :)

Teraz. Nawet wysoko.

Widać ich na automatycznej kamerze w Greifswald (już niedaleko od Wolina)

Wszystkie kamery IAP macie tutaj: https://www.iap-kborn.de/1/research/department-optical-soundings/instruments-and-models/nlc-cameras/overview/

 

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje pierwsze obłoki :)^_^

8 km na południe od Kielc. Zniknęły pięć minut po zrobieniu zdjęcia. Niezwykłe

 

m4J302E.jpg

 

XOtu1ZN.jpg

 

Z całym szacunkiem, ale to wygląda na dym z komina a nie NLC. Niektórzy tu mają straszny problem z rozpoznaniem tych chmur choć są one tak charakterystyczne. Widać wyraźnie jak światło latarni oświetla dym, co w przypadku chmur znajdujących się na 80km raczej jest niemozliwe

 

 

Edytowane przez Pjotrek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której godzinie to było?
Moim zdaniem tło nieba na zdjęciu jest już za ciemne, by te sreberka były tak dobrze widoczne. Również sądzę, że to chmury podświetlone LP.
Dodatkowo ich odcień jest zbliżony do innych chmur na zdjęciu, a gradient jasności układa się zgodnie z łuną LP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O której godzinie to było?

Moim zdaniem tło nieba na zdjęciu jest już za ciemne, by te sreberka były tak dobrze widoczne. Również sądzę, że to chmury podświetlone LP.

Dodatkowo ich odcień jest zbliżony do innych chmur na zdjęciu, a gradient jasności układa się zgodnie z łuną LP.

o 23:10. fotografowane w tę noc co je wrzuciłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poluj dalej...

+1

Poluj dalej!

 

O 23:10 czasu letniego słonce miałeś 13.6* pod horyzontem. To już głeboko.

Spróbuj trochę wcześniej. Słonce na -12* jest dobrym momentem.

(Najjasniesze NLC widać nawet już/jeszcze kiedy słonce jest tyłko na -6*)

 

Słone 12* pod horyzontem masz dzisaj w Bilcze o 22:45 i jutro rano o 2:40.

 

POWODZENIA! :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.