Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji chciałem zapytać, dlaczego niebo o zmierzchu/świcie w lecie ma "większy kontrast", niż w zimie? Kiedy np. dzisiaj nad ranem wyjrzałem przez okno (niestety nie było NLC, ale i tak ładny widok), północno-wschodnia część nieba nisko nad horyzontem była rozświetlona prawie jak w dzień, a reszta była czarna - przejście pomiędzy nimi było dość gwałtowne. W zimie przy podobnej wysokości słońca pod horyzontem niebo jest oświetlone bardziej równomiernie - oczywiście też jest pewien gradient jasności, ale łagodniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

masz jakieś informacje, że obłoki mogą się pojawić (radary, informacje z poprzedniej nocy), czy jedzies na czuja?

 

 

 

Wczoraj radar w Kuehlungsborn żadnych odbić nie pokazywał.

A ogólnie jest sezon więc warto być pod niebem, kiedy pogoda dopisuje. ;)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chciałem zapytać, dlaczego niebo o zmierzchu/świcie w lecie ma "większy kontrast", niż w zimie? Kiedy np. dzisiaj nad ranem wyjrzałem przez okno (niestety nie było NLC, ale i tak ładny widok), północno-wschodnia część nieba nisko nad horyzontem była rozświetlona prawie jak w dzień, a reszta była czarna - przejście pomiędzy nimi było dość gwałtowne. W zimie przy podobnej wysokości słońca pod horyzontem niebo jest oświetlone bardziej równomiernie - oczywiście też jest pewien gradient jasności, ale łagodniejszy.

Może to po prostu kwestia przejrzystości powietrza? W zimie jest pełno syfu, bo ludzie ogrzewają domy itp.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

"Łażąc" po necie natknąłem się na niesamowite foto.

Pogoda dopisała, północne położenie Szkocji ułatwiło sprawę, pierwszy plan idealny - oto przepis na wspaniałe ujęcie NLC.

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2166528/Rare-blue-night-shining-clouds-pictured-dusk-Edinburghs-landmark-rail-bridge.html

 

Forth-Bridge1.jpg.5e3c093e0a3d019fc204aa2df567daf8.jpgarticle-2166528-13D96986000005DC-578_964x384.jpg.66e698b5e0e29c4d4cc5c3b3d2014e19.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już! 

 

W Berlinie niestety pada deszcz.  :icon_cry:

 

Ale aktualnie są  obserwacje dobrze rowiniętych i jasnych NLC (jasność 3)

ze  zachodu Niemiec:  (Sankt Peter Ording, Bremen, Ahlhorn, jak i w Radevormwald na 51,2°N)

 

Edytowane przez zorza_polarna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.