Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Co do godziny, na północy kraju należy teraz patrzeć zdecydowanie po 23ej, bliżej północy. Wcześniej są widoczne na południu Polski, u nas zaś jeszcze jest zbyt jasno. Wczoraj ładnie się srebrzyły trochę przed północą :).

 

Wczoraj nie było chmur i czuwałam do 23:40. Ciągle nic. Niebo zwyczajne- w nocy totalnie czarne. Ani śladu sreberek. Może trzeba było jeszcze trochę poczekać?

 

(Ewentualnie wchodzi w grę teoria spiskowa: Świstak siedzi właśnie za to, że zachylił te sreberka ;) )

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem instrukcję, jak obserwować NLC - dostałem ją ponad 30 lat temu z Komitetu Geofizycznego PAN. Jeśli będą zainteresowani, to przygotuję jej skrót i tu zamieszczę. :D

 

 

Hermes, w miarę możliwości i czasu przygotuj i zamieść :rolleyes: Bardzo chętnie przeczytamy! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podaję niżej skrót instrukcji do obserwacji NLC (opuściłem informacje dotyczące kodowania i wypełniania raportów, które sie przesyłało do instytucji zbierającej w Polsce tego typu obserwacje):

 

 

INSTRUKCJA DO OBSERWACJI NLC



(Skrót)

Obserwacje wizualne

 

Dla zorientowania się co do obecności NLC, obserwator powinien w czasie średnio ciemnej i ciemnej fazy półmroku (kąt depresji słonecznej 6° do 16°) co 15 minut patrolować uważnie niebo. W kolumnie zatytułowanej "Obecność NLC", obserwator powinien wpisać słowo "tak", gdy odkrył NLC lub "nie", jeśli ich nie było. (...)

Jest rzeczą istotną, aby nie opuszczać obserwacji w czasie okresu obserwacyjnego, Zapisów nie należy skracać ani upraszczać (np. nie należy pisać, że niebo było przez cały czas zachmurzone).

W celu ujednostajnienia informacji z różnych stacji, obserwacje powinny być wykonywane i wpisywane w formularz w następujących terminach:

nh 00m GMT, nh 15m GMT, nh 30m GMT, nh 45m GMT, n+1h 00m GMT itd.

NLC dostrzeżone w okresach między tymi terminami obserwacyjnymi należy wpisywać w kolumnę formularza oznaczoną nagłówkiem "uwagi"

 

Wykrywanie i identyfikowanie NLC

 

W identyfikowaniu NLC należy zwracać uwagę na następujące okoliczności:

1. NLC są zawsze jaśniejsze od nieba półmrokowego; dlatego obłoki zarysowujące się Jako ciemne sylwetki na tle nieba, nie mogą być obłokami srebrzystymi.

2. Gdy chmury troposferyczne są oświetlone przez księżyc, światła miejskie lub rozproszone światło jasnej części nieba, to mogą się wydawać jaśniejsze nit tło nieba, jeśli to ostatnie jest dość ciemne. Chmury te można zwykle odróżnić od NLC dzięki ich barwie i kształtowi. Są one mleczno białe, NLC zaś są niebieskawo-białe, poza tym chmury te zachowują się inaczej niż NLC, są bowiem widoczne w czasie półmroku cywilnego i po wschodzie słońca.

3. Obłoki cirrusowe oświetlone przez słońce znajdujące się pod horyzontem są zwykle zabarwione żółto, pomarańczowo i różowo. Obłoki o tych barwach nie są obłokami srebrzystymi.

 

Struktura /morfologia/

 

W strukturze obłoków srebrzystych występują 4 typy:

I. Woale; II. Pasma; III. Grzbiety (lub fale); IV. Wiry

 

Typ I: Woale są na ogół rozrzedzone, brak w nich wyraźnej struktury i stanowią często tło dla innych form. Przypominają obłoki cirrusowe, zawierające niekiedy słabo dostrzegalną strukturę włóknistą i często odznaczają się migotaniem światła. Woale są najprostszą formą morfologiczną obłoków srebrzystych l zwykle poprzedzają (około pół godziny) wystąpienie obłoków srebrzystych o wyraźnej strukturze.

Typ II: Pasma są to długie smugi o rozmytych (typ II.a) lub ostro zarysowanych (typ II.b ) brzegach. Często występują grupami prawie równoległymi lub przeplatającymi się wzajemnie pod małymi kątami. Czasem można obserwować pasmo odosobnione. Jeśli w pasmach w ogóle dadzą się dostrzegać jakieś zmiany w czasie, to tylko bardzo niewielkie. Dominującą strukturę w polu obłoków srebrzystych, szczególnie przy całej ich jasności, często stanowią rozmyte pasma o słabej ruchliwości. Zdarza się, że w poprzek pasm przechodzą pasma mniejsze, ze skrętami i zagięciami, stanowiące niekiedy ich odgałęzienia. Odległość między parami pasm może wynosić od dziesiątek do setek kilometrów.

Typ III: Grzbiety (lub fale) są to grupy gęsto rozmieszczonych pasm. Grzbiety mogą składać się z prostych, wąskich, krótkich, wyraźnie zaznaczonych pasm (typ III.a) lub też odznaczają się strukturą podobną do falowej, z falami w pasmach krótkich (typ III.b ). Odległość między sąsiednimi grzbietami osiąga wartość 20 do 50 km, przy czym ich wartość średnia wynosi około 30 km. Grzbiety leżą czasem w poprzek pasm długich, nadając im wygląd grzywy lub ptasich piór. Kiedy indziej znów pojawiają się na tle woalu. W przeciwieństwie do pasm długich, grzbiety mogą zmieniać swój wygląd l ułożenie lub pojawiać się i znikać w ciągu kilku lub kilkudziesięciu minut.

Typ IV: Wiry można czasami widywać w woalach, pasmach i grzbietach. Właściwe są im różne stopnie krzywizny; niekiedy, rzadko, tworzą pełne pierścienie o ciemnych środkach. Ta forma strukturalna wskazuje na obecność turbulencji w mezopauzie.

Wiry o małym promieniu krzywizny (0,1° do 0,5°) stanowią według klasyfikacji typ IV.a.

Wiry o kształcie zwykłego zagięcia jednego lub kilku pasm, o promieniu krzywizny 3° - 5°, zaliczane są do typu IV.b.

Wielkie wiry objęte są typem IV.c.

 

Skala Jasności NLC

 

Gdy NLC wystąpią, obserwator powinien oszacować ich jasność zgodnie z następującą skalą 5-stopniową (...):

1 - NLC bardzo słabe, ledwie widoczne na tle nieba półmrokowego,

wykryte jedynie dzięki bardzo uważnemu patrolowaniu nieba;

2 - NLC łatwe do wykrycia, ale o małej jasności;

3 - NLC wyraźnie widoczne i kontrastujące z niebem półmrokowym;

4 - NLC bardzo jasne i zwracające uwagę;

5 - NLC niezwykle jasne i oświetlające w dostrzegalny sposób przedmioty ku nim zwrócone.

 

Powłoka chmur troposferycznych

 

Powłoka chmur w kierunku półmrokowego sektora nieba powinna być wpisana (...) zgodnie z następującą klasyfikacją:

A: niebo całkiem czyste;

B: cienkie rozproszone obłoki;

C: widoczna tylko część sektora półmrokowego poprzez luki w chmurach troposferycznych

D: sektor półmrokowy całkowicie zasłonięty

 

Pomiary kątowe

 

Obserwator powinien wykonywać pomiary rozciągłości kątowej obserwowanych NLC. (...) Jeśli nie ma do dyspozycji teodolitu lub kierownicy, to obserwator powinien użyć do wyznaczenia kierunku i zasięgu kątowego wyraźnych terenowych punktów orientacyjnych. Kąty poziome powinny być mierzone względem Północy geograficznej. Wysokości kątowe mogą być szacowane przy pomocy klinometru lub znakowanego pręta, trzymanego w odległości ramienia, o odstępach między sąsiednimi kreskami wynoszących 5°. Znakowany pręt może być używany również do oceny kątów poziomych.

 

 

Mam nadzieję, że wszystko jasne, jak NLC o jasności = 5... :D

 

P.S. Przypomnę - pod tym postem podałem opis swojej pierwszej udanej obserwacji "super" NLC.

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś były albo wyjątkowo piękne na północy kraju, albo mi udało się je upolować wcześniej niż zwykle. Zaobserwowałem je ok. 22:40, były tak rozległe, że nie od razu mogłem stwierdzić jednoznacznie, że to NLC. Sięgały ok. 20°-30° nad horyzont i zajmowały bez mała ćwierć widnokręgu. Na początku bardzo rozlazłe, później nieco bardziej zbite. Załączam kilka fotek

O 22:50 prezentowały się tak:

nlc2249.jpg

nlc2250.jpg

O 23:30 tak:

nlc2330.jpg

Kwadrans później już tylko blade wspomnienie:

nlc2345.jpg

 

pozdrawiam

 

ps. wybacz, Hermesie, że nie podałem opisu wg twej świetnej instrukcji. Poprawię się, obiecuję :D

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponownie w Warszawie widzę NLC od godz. 1:50 - jeszcze słabe, nisko nad horyzontem w kierunku N.

O godz. 2:25 są już dość jasne, rozciągają się od azymutu 0 st do ok. 50 stopni (nieba w azymucie < 360 nie widzę), wysokość powyżej 15 stopni.

Trochę zdjęć już zrobiłem... :D

 

Godz. 2:35 - NLC prawie sięgają Capelli - czyli dochodzą w wysokości do 16 stopni

Edytowane przez Hermes1937
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

to jedno z ok. 20 zdjęć, zrobionych po godz. 2:

 

post-14903-124668993167_thumb.jpg godz: 2h 36m

 

Mimo, iż w nocy nie było prawie wiatru (przy powierzchni ziemi), to na zdjęciach NLC robionych co kilka minut widać zmianę ich wyglądu (do tego dochodzi zmieniająca się wysokość Słońca pod horyzontem).

Ok. 2h 50m NLC nagle osłabły - jasność nieba zrobiła się większa od NLC

 

(...) Hermes. Widzę, że mamy podobny, "duży" problem w obserwacji NLC. (...)

Niemal identyczny w wielkości i kształcie... :angry:

Edytowane przez Hermes1937
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja dorzucę swoje NLC z dzisiejszej nocy, pierwszy raz w życiu miałem okazję je obserwować :)

 

Na fotce udało mi się uchwycić również Wenus i Marsa - przy prawej krawędzi zdjęcia.

IMG_0151.JPG

Edytowane przez kkk
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem spoglądając przez okno natrafiłem na takie oto chmurki.Nie jestem pewien co do nich,czy to są te właściwe obłoki srebrzyste(jeśli nie to proszę o skasowanie tego posta).Nigdy wcześniej ich nie widziałem.

Zdjecia zostały zrobione w centrum miasta stąd nie mogłem zrobić panoramy,z resztą były nade mną.

Miejscowość Eastleigh koło Southampton,południowa anglia,godzina 22.40 czyli 23.40 polskiego czasu.

04.07.2009 004.1.jpg

04.07.2009 006.1.jpg

04.07.2009 007.1.jpg

04.07.2009 016.1.jpg

04.07.2009 013.1.jpg

04.07.2009 011.1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, to nie są NLC, ale... też ładne! :)

Kurcze a byłem święcie przekonany,że są :rolleyes:Nawet kolor miały zbliżony,może nie widać tego na zdjęciach tak dobrze jak ja widziałem.

W sumie skąd wiadomo kiedy są a kiedy nie są?Właśnie sprawdziłem w Stellarium,jak nisko znajdowało się Słońce o tej godzinie i pokazało mi,że 10 stopni pod horyzontem.Tak więc mieści sie to w przedziale kiedy występuja te obłoki.

Hmmm...jeszcze dużo nauki przede mna.

Dzięki za szybką odpowiedź i pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie skąd wiadomo kiedy są a kiedy nie są?Właśnie sprawdziłem w Stellarium,jak nisko znajdowało się Słońce o tej godzinie i pokazało mi,że 10 stopni pod horyzontem.Tak więc mieści sie to w przedziale kiedy występuja te obłoki.

Nie wiem czy to będzie wystarczająco szybka odpowiedź ;) , ale piszę:

przede wszystkim NLC są podświetlane przez Słońce, więc próżno ich szukać po dokładnie przeciwnej stronie (vide - ostatnie Twoja dwa zdjęcia z Księżycem tuż przed pełnią). Szukaj ich w kierunku NNW po zachodzie Słońca lub NNE przed wschodem (przedwczoraj widziałem je między 22:45 a 23:45 na północnym zachodzie i północy, a potem znowu w okolicach 2:30 nad ranem, ale już po północno-wschodniej stronie).

I naoglądaj się zdjęć, polecam... wszystkie z AF. Nie powinieneś ich później pomylić.

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj wieczorem spoglądając przez okno natrafiłem na takie oto chmurki.Nie jestem pewien co do nich,czy to są te właściwe obłoki srebrzyste(jeśli nie to proszę o skasowanie tego posta).Nigdy wcześniej ich nie widziałem.

Zdjecia zostały zrobione w centrum miasta stąd nie mogłem zrobić panoramy,z resztą były nade mną.

Miejscowość Eastleigh koło Southampton,południowa anglia,godzina 22.40 czyli 23.40 polskiego czasu.

 

Obłoki srebrzyste są nie do pomylenia kiedy się je choć raz świadomie widziało... one świecą takim jakby swoim światłem, na ciemnym niebie... ciężko mi dokładnie to opisać, na zdjęciach NLC widzę ten efekt. Porównaj swoje zdjęcia i może sam wyłapiesz niuanse różniące twoje pierzaste chmurki od obłoków srebrzystych.

U mnie na północy Polski, obłoki srebrzyste widuję co roku i to czasem na pół nieba ;)

 

pozdrawiam

Ori

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to będzie wystarczająco szybka odpowiedź ;) , ale piszę:

przede wszystkim NLC są podświetlane przez Słońce, więc próżno ich szukać po dokładnie przeciwnej stronie (vide - ostatnie Twoja dwa zdjęcia z Księżycem tuż przed pełnią). Szukaj ich w kierunku NNW po zachodzie Słońca lub NNE przed wschodem (przedwczoraj widziałem je między 22:45 a 23:45 na północnym zachodzie i północy, a potem znowu w okolicach 2:30 nad ranem, ale już po północno-wschodniej stronie).

I naoglądaj się zdjęć, polecam... wszystkie z AF. Nie powinieneś ich później pomylić.

Dzięki Panasmaras,rozumiem mój błąd.Wiedziałem o tym,gdzie one występują,i że są podświetlane przez słońce ale kiedy wyjrzałem przez okno przestałem racjonalnie myśleć.Nie dopuszczałem innej myśli,dla mnie to były one. B)

Jednak to prawda,że człowiek całe życie się uczy a i tak...

 

Swoją niewiedzą tylko niepotrzebnie zaśmieciłem wątek za co przepraszam.

Pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.