Skocz do zawartości

Obłoki srebrzyste


Radek Grochowski

Rekomendowane odpowiedzi

Obłoki srebrzyste są nie do pomylenia kiedy się je choć raz świadomie widziało... one świecą takim jakby swoim światłem, na ciemnym niebie... ciężko mi dokładnie to opisać, na zdjęciach NLC widzę ten efekt. Porównaj swoje zdjęcia i może sam wyłapiesz niuanse różniące twoje pierzaste chmurki od obłoków srebrzystych.

U mnie na północy Polski, obłoki srebrzyste widuję co roku i to czasem na pół nieba ;)

 

pozdrawiam

Ori

Dzięki Ori,nie omieszkam pooglądać forumowych zdjęć choć myślę,że większość z nich już widziałem.

To był pośpiech z mojej strony i brak dopuszczenia innej myśli.

Raz jeszcze przepraszam za bałagan,który zrobiłem w tym wątku.

Pozdrawiam,Rafał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją niewiedzą tylko niepotrzebnie zaśmieciłem wątek za co przepraszam.

od tego jest forum, żeby móc sobie rozjaśnić obraz sytuacji. TUTAJ też nie byłem pewien, zapytałem i się dowiedziałem :)

 

one świecą takim jakby swoim światłem, na ciemnym niebie...

to jest bardzo dobra wskazówka.

Miłych polowań życzę...

(dziś jest bezchmurnie i wredoty oczywiście się nie raczą pojawić... grrr... no ale z drugiej strony - bezchmurnie to bezchmurnie :szczerbaty: )

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

primo: :blink:

 

secundo: :wow:

 

tertio: :respect:

quatro: w ten oto prosty sposób skończyło się załączanie fotek w temacie na jakieś parę lat ;)

Ale zobaczysz, też takie piękne zrobię w 2016! Zobaczysz! Ja tu jeszcze wrócę! :szczerbaty:

 

To panorama z 24 czerwca trochę spóźniona

dzięki, że dałeś nam chociaż te 13 dni żeby się nacieszyć własnymi wypocinami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To panorama z 24 czerwca trochę spóźniona Pozdrawiam

 

:wow::wow::wow: Widział ktoś gdzieś moją szczękę??

 

Normalnie masakra!!! :notworthy::respect::respect: Szkoda, że nie mam panoramicznego monitora bo bym sobie na tapetę wrzucił :szczerbaty:

 

Kto podniesie rękawicę i zrobi lepszą fotkę :rolleyes: temu stawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nad pólnocnym wschodzie widoczne sa u mnie w tej chwili obłoki srebrzyste - bardzo janse i wyraźne, czy ktoś je widzi?

 

Cześć, u mnie są widoczne i nawet zrobiłem kilka fotek. Zachęcam wszystkich do obserwacji bo są one niesamowite! Widoczne są nie tylko nisko przy horyzoncie, ale i w zenicie! Dawno były taki ładne NLC.

 

Mateusz

 

Zdjęcia, troche nie wyszły:

post-13263-12474288036_thumb.jpg post-13263-124742882826_thumb.jpg post-13263-124742884589_thumb.jpg

Edytowane przez Mateusz_R
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie!

Mam poważny problem. Również w Warszawie obserwuję te "obłoki" tyle tylko, że ich występowanie i godzina o której można było rozpocząć obserwację stoi w całkowitej sprzeczności ze wszystkim co wiedziałem i czytałem o NLC, do tej pory. Jeśli to prawda, to będziemy (jesteśmy) świadkami dzisiaj, czegoś spektakularnego!

Pozd,

MB

 

Godzina 22.04 kierunek SW (!!)

th_oboki.jpg

Edytowane przez Ramius
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff. Ale miałem szczęście. Udało mi się uchwycić na jednym zdjęciu NLC + ISS + Ursa Major.

 

Przyznaję, że ślęczałem przy komputerze praktycznie non stop od 6 rano kończąc pewną prezentację. Wyszedłem na balkon na chwilę, żeby zobaczyć przelot ISS-a no i moim oczom ukazał się taki widok. Poniżej przedstawiam zdjęcie.

 

nlcissum.jpg

 

Miejsce zrobienia zdjęcia Gorlice [49 38 36.1N; 021 09 42.9E]

Godzina: 21:57

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff. Ale miałem szczęście. Udało mi się uchwycić na jednym zdjęciu NLC + ISS + Ursa Major.

Dzięki sms-owi z alarmem od M.K. również i mi udało się je zobaczyć, w dodatku było to pierwszy raz. Wyszedłem na balkon akurat w momencie gdy ISS przecinała niebo. Super są takie niespodzianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki sms-owi z alarmem od M.K. również i mi udało się je zobaczyć, w dodatku było to pierwszy raz. Wyszedłem na balkon akurat w momencie gdy ISS przecinała niebo. Super są takie niespodzianki.

A ja ćwiczyłem sprint po schodach, żeby ISSa uchwycić w towarzystwie obłoków. Na szybko 1 sekundowe zdjęcia "z ręki" :Boink:

Coś tam widać:

ob_srebrz.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wieczór, dzisiaj naookoło 22 lokalnego czasu pierwszy raz w życiu miałem okazję obserwować NLC w Częstochowie. Potwierdzam poprzednie doniesienia - pierwsze widoczne po zmierzchu obłoki miały elewację przynajmniej 50 do 60 stopni nad horyzontem. W obecnej chwili (22:46) widać jeszcze NLC w kierunku północnym, około 7-10 stopni nad horyzontem. W momencie gdy ISS "przecinał" jeden z obłoków nie byłem jeszcze przygotowany - właśnie wyskakiwałem z aparatem na balkon :szczerbaty: Załączam zdjęcia.

post-16304-124743166417_thumb.jpg

post-16304-124743168429_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Witajcie!

Mam poważny problem. Również w Warszawie obserwuję te "obłoki" tyle tylko, że ich występowanie i godzina o której można było rozpocząć obserwację stoi w całkowitej sprzeczności ze wszystkim co wiedziałem i czytałem o NLC, do tej pory. Jeśli to prawda, to będziemy (jesteśmy) świadkami dzisiaj, czegoś spektakularnego!

Pozd, MB

(...)

No to mam pecha - o godz. 21:45 robiłem zdjęcia przepięknego czerwonego nieba, ale NLC jeszcze nie było.

post-14903-124743229551_thumb.jpg

 

Jak skończyłem montować panoramę z tym niebem i ponownie spojrzałem na niebo - to NLC już szybko "gasły"...

Może jeszcze będą przed świtem ?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gnojniku (Małopolska) pierwsze obłoki widoczne już o 21:20 -ale jeszcze nie miałem pewności czy to one.

Pierwsze zdjęcie to kierunek północno zachodni i godzina 21:43

 

post-747-124743298137_thumb.jpg

 

Następne dwa to kierunek północny zachód i godzina 22:05 tuż po przelocie ISS

 

post-747-124743308439_thumb.jpg

 

post-747-124743315946_thumb.jpg

Edytowane przez Paweł 1
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.