Skocz do zawartości

STS-121 - odliczanie się zaczęło


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

o 05:00 p.m. (EDT) czyli o 23:00 naszego czasu zaczęto odliczanie do startu promu kosmicznego Discovery. Celem misji jest wymiana załogi, dostawa sprzętu i żywnosci, oraz misja konserwacyjno naprawcza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 

start ma nastąpić 1-ego lipca o godz. 03:48 p.m.(EDT) czyli o 21:48 naszego czasu

 

121quicklook1.gif

 

trzymajmy kciuki za udany start

 

Amerykanom zależy na starcie w terminie, bo 4-ego lipca obchodzą okragłą rocznicę (chyba 230 lecie) Dnia Nniepodległości i chcą, by własnie z wahadłowca wygłoszono parę wziosłych frazesów na tę okoliczność

 

niestety pogoda może im popsuć szyki,

środek lata to dla Florydy okres burz no i tornad :(

 

w razie odwołania startu jest jeszcze parę innych możliwych momentów startu:

121windows.gif

okna startowe są do 19.07

 

Mission Status Center tu: http://spaceflightnow.com/shuttle/sts121/status.html

 

start zapewne będzie transmitowany w NASA TV:

 

http://www.nasa.gov/ram/35037main_portal.ram - w formacie RealPlayer

http://www.nasa.gov/55644main_NASATV_Windows.asx - w formacie MediaPlayer

 

harmonogram procedury startowej tu: http://spaceflightnow.com/shuttle/sts121/f...1countdown.html

plan lotu tu: http://www.spaceflightnow.com/shuttle/sts1...21timeline.html

 

STS-121, GO GO GO !!!

 

 

----EDIT----

 

ze względu na pogodę, start przełożono na 02.07. o 15:26 EDT = 19:26 GMT = 21:26 CEST (czyli naszego czasu letniego)

 

----------------------------------------------------------------------------

 

poraz kolejny przełożono start Promu :(

 

start 4-ego lipca na godz. 2:38 p.m EDT czyli 20:38 CEST - czyli naszego czasu (letniego)

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie odnośnie NASA TV. Z Real Playera nie korzystam a jak otwieram drugi link to mam pustą kartę i nic sie nie ładuje. Ale na głównej stronie NASA jest link 'watch NASA TV' i on działa bez problemu - otwiera się okienko 'NASA TV Public Channel' i gra. To chyba ten sam program co? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może play musisz nacisnąć? albo Ci jakiś codeków brakuje?

może firewall blokuje Ci dostęp MP do sieci?

 

a przy okazji program NASA TV dot. misji STS-121: http://www.nasa.gov/pdf/151028main_121TVSked.pdf

 

a i poza CNN, zapewne i nasza TVP będzie transmitowała start, napewno też TVN24,

także będzie gdzie ogladać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wielka różnica ale start jest 3.49 pm. Moim zdaniem teraz nie wystąpi zaden problem z wachadłowcem - to pożądna chociaż juz troche starta maszyna. No chyba ze znowu media zrobią wielkie halo. A tak przy okzaji awari to chciałbym sie zapytać speców jakie są procedury ratownicze w przypadku zepsucia sie wszystkich 3 SSME przed separacją SRB (i czy posiadają one "gimbal" nie wiem jak to przetłumaczyć ale chodzi mi o to ze mają mozliwość "skręcania")???

 

post-2699-1151671619_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowy profil wzlotu Discovery

Minimalizujac opory aerodynamiczne w gestych warstwach atmosfery NASA

wypracowala odmienna strategie wzlotu. Jest to w zasadzie modyfikacja

"low-Q" nieco inaczej dlawiaca silniki.

---

The so-called low-Q ascent profile is not new. NASA used it as recently as

1999 for a Hubble Space Telescope servicing mission.

But the normally used high-Q profile keeps the shuttle's main engines at a

higher throttle setting during a phase of flight when the ship is climbing

out of the dense lower atmosphere.

 

For Discovery's last mission, which flew high-Q, the shuttle's main engines

throttled down to 72 percent power starting 38 seconds after launch. They

stayed there for about 14 seconds before throttling back up to 104.5

percent. During the throttled-down phase of flight, the shuttle accelerated

through the sound barrier and the ship was subjected to a maximum

aerodynamic pressure of about 695 pounds per square foot.

 

For Discovery's upcoming flight, the engines will be throttled down to 67

percent power and remain there for about 24 seconds, or 10 seconds longer

than the high-Q profile. At the same time, Discovery's trajectory will be

lofted slightly to get it out of the lower atmosphere faster. Booster

separation will occur at a slightly lower velocity and altitude.

 

---

 

Czli dlawienie bedzie do 67% ciagu SSME w ciagu 24 sekund i SRB odrzucone

beda przy nizszej predkosci i wysokosci niz dla 'high-Q'.

Jeszcze wkleje i o zagrozeniach dodatkowych zwiazanych z "low-Q", ktory

daje minimalnie wyduzone czasy na podjecie akcji RTLS czy awaryjnego

ladowania w Europie.

 

---

The low-Q profile also exposes the crew to slightly greater abort risks.

For example, an engine failure early in flight could force the astronauts to

attempt a risky return-to-launch site abort, or RTLS. During a high-Q

flight, the RTLS window of vulnerability is about two minutes and 35 seconds

long. For a low-Q ascent, RTLS vulnerability is two minutes and 45 seconds.

 

Likewise, vulnerability to aborts to emergency landing sites in Spain and

France will be extended some 17 seconds. All in all, the low-Q profile

increases a crew's risk of an abort by about 2 percent.

 

http://spaceflightnow.com/shuttle/sts121/0...view/part2.html

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okzaji awari to chciałbym sie zapytać speców jakie są procedury ratownicze w przypadku zepsucia sie wszystkich 3 SSME przed separacją SRB

Nie jestem specem, ale wydaje mi się, że jednoczesna utrata trzech silników będących niezależnymi systemami jest niezwykle mało prawdopodobna. Ale gdyby coś takiego miało miejsce to jedyną logiczną możliwością jaka przychodzi mi do głowy byłoby odrzucenie SRB i ewakuacja załogi na spadochronach (procedura opracowana po katastrofie Challengera).

 

(i czy posiadają one "gimbal" nie wiem jak to przetłumaczyć ale chodzi mi o to ze mają mozliwość "skręcania")???

Nie, SRB nie mają sterowania wektorem ciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wielka różnica ale start jest 3.49 pm. Moim zdaniem teraz nie wystąpi zaden problem z wachadłowcem - to pożądna chociaż juz troche starta maszyna. No chyba ze znowu media zrobią wielkie halo. A tak przy okzaji awari to chciałbym sie zapytać speców jakie są procedury ratownicze w przypadku zepsucia sie wszystkich 3 SSME przed separacją SRB (i czy posiadają one "gimbal" nie wiem jak to przetłumaczyć ale chodzi mi o to ze mają mozliwość "skręcania")???

 

151221main_sign1.jpg

 

(Tak, owego gimbala posiadaja SSMEs'y )

Jest to zalezne od predkosci w ktorej nastapi owa awaria - oraz czy nastapi to w tym samym czasie dla wszystkich trzech SSME czy tez beda sie po kolei wylaczac.

szerzej o tym na http://en.wikipedia.org/wiki/Space_Shuttle_abort_modes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc wracając do procedur awaryjnych gdy siądą 3 silniki losy promu nie prezentują sie zbyt pięknie, ponieważ tylko teoretycznie mozna przeprowadzic wczesniejszą separacjie SRB,lecz gdyby tak zrobiono prom skończył by tak jak Challenger :huh: A co do gimbal SRB to wątpie aby na samych SSME prom tak szybko wykonywał by rollprogram...... no cóż zawsze najsłabszą stroną promów były SRB i nie moc w przypadku jakich kolwiek problemów. Tak czy siak jestem dobrej myśli co do jutrzejszego startu Discovery :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie odnośnie NASA TV. Z Real Playera nie korzystam a jak otwieram drugi link to mam pustą kartę i nic sie nie ładuje. Ale na głównej stronie NASA jest link 'watch NASA TV' i on działa bez problemu - otwiera się okienko 'NASA TV Public Channel' i gra. To chyba ten sam program co? :szczerbaty:

 

Ja wszedłem na http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/ wybrałem odtwarzanie w media player i jest fajnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie miałbyś ręki... :)

 

Ja wszedłem na http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/ wybrałem odtwarzanie w media player i jest fajnie

Ja klikam na MediaPlayer, otwiera mi się okno z adresem http://www.nasa.gov/55644main_NASATV_Windows.asx ale jest puste i nic się nie dzieje. Natomiast po wejściu na stronę główną NASA jest link Watch NASA TV. Klikam, otwiera się małe okno z MediaPlayerem i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No czyli sprawa SRB jest jasna tez mi sie wydałało ze ma sterowanie wektorem, wkońcu rakieta Ares I to samo SRB a więc będzie musiało być jakoś sterowane. A co do oglądanie to polecam NASA TV przez Quicktime - u mnie zero buforowania. Jak narazie T-3 hours and holding.

151462main_0-sign-m.jpg

Edytowane przez MLX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko zdaje się jum, oni muszą mieć czyste niebo, żeby zdecydowali się na start, bo muszą mieć mozliwośc rejestracji całego przebiegu startu, a z obrazu przekazywanego przez nasatv, wyglada, że jest sporo chmur, i jeszcze jakieś mało przejrzyste to powietrze

a kłopot w tym, ze mają bardzo wąskie okienko startowe

 

 

20:37

 

właśnie zamknęli właz wahadłowca,

uszczelnili do lotu, ciśnienie sprawdzone,

policzyli, że cała załoga jest w środku

wszystko gotowe do startu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety: must be cleared before launch. :(

więc chyba odwołają start

mają bardzo wąskie okienko startowe

bo inaczej miną sie z ISS

 

 

 

1941 GMT (3:41 p.m. EDT)

 

SCRUB. Launch director Mike Leinbach has called a scrub for today's countdown. Weather conditions at the Kennedy Space Center are unacceptable for launch during the narrow launch window this afternoon, forcing a 24-hour postponement. Sunday's target launch time is 3:26 p.m. EDT.

 

"It's not a good day to launch," ascent flight director Steve Stich radioed from Mission Control-Houston.

 

jednym słowem, dziś niebył dobry dzień na start

 

start planują na jutro na 21:41 naszego czasu

 

 

 

----EDIT----

 

start o 15:26 EDT = 19:26 GMT = 21:26 CEST (czyli naszego czasu letniego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehh no juz ci z NASA wydziwiają piękna pogoda - takiej to nawet w Polsce nie ma. Start przeniesiony na jutro na godzine 2.26pm czyli 20.26 czasu Polskiego(a tez na stronie NASA tylko w innym dziale pisze ze start o 3.26pm o komu wierzyć chyba jednak te 3.26 bo wtedy jest lunch window zgodnie z tabelką podaną przez autora tematu).

Edytowane przez MLX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.