Skocz do zawartości

Tanie montaże paralaktyczne


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Głowice EQ z dolnej półki.



 

Rozpoznanie taniego montażu-masówki to jest niejaki problem. Nie ma sie chyba co pchać w dokładne rozpoznawanie typu, ale nauczyć dostrzegać pewne szczególne cechy. Poniżej znajdziesz opisy najpopularniejszych tanich głowic EQ. Głównie sa one oparte o doświadczenia Hansa i Adama Buhla jeżeli chciałbyś dodać własne spostrzeżenia lub uwagi zgłoś je tu:

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=12662

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

EQ1 - Najmniejsze i najlżejsze montaże, maja bardzo cienkie osie. Zębatki i ślimacznice są z zasady nieosłonięte i są drobniutkich rozmiarów. Takie montaże nie nadają się do niczego (no dobra nadają sie pod malutkie teleskopy do wizuala jako rozwiązanie tymczasowe). Ich trwałość jest mierna, dokładność żadna, a sztywność znikoma. Zdarzają się im nagminnie takie dolegliwości; jak urywanie pokręteł mikroruchow, cofki (po puszczeniu mikroruchu montaż samodzielnie zmienia pozycję np. o pół obrotu). Pękające na mrozie elementy plastikowe (motylki śrub itp.) Twardniejący na beton smar już w okolicach 0°C itp. Miłośnik EQ1 ma w domu coś mniej więcej takiego:

 

eq1.JPG - waży to ok. 3-4kg.

 

Tego montażu to raczej się nie da pomylić z niczym innym, porostu mizerota i nie warto kupować chwieje się pod wszystkim… Zdjątko pokazuje wszystko. Ma cienkie osie i wręcz śmieszny statyw. Posiada odkryta przekładnie w osi Ra i mikroruchy w deklinacji w postaci śmiesznej śruby …

 

 

EQ2 - To takie trochę większe EQ1. Dalej wszystko na wierzchu, wyglądają tak samo. Ale są trochę masywniejsze. Mniej plastiku udającego metal (choć nie zawsze), te same problemy co w EQ1. Mają możliwość podpięcia napędu w jednej osi i napędy takie czasem można spotkać w sklepach. Trzęsie się to jak osika, ale daje się już kombinować z ATM w celu poprawienia tego stanu. Miłośnik EQ2 ma w domu coś mniej więcej takiego:

 

eq2.JPG - wazy to ok. 5-6kg.

 

To coś co po remoncie się nadaje do jakiegoś użytku, ale tylko do wizualna. Jest już na nieco grubszych osiach i ma na obu osiach ślimacznice, statyw trzeba z miejsca wymienić. Da się na tym zawiesić jakąś „szybka” lunetkę o masie do 1,5kg i powerkować do 120x bez przekleństw w powietrzu… dobre na wakacyjne wypady poza miasto na grilla rowerkiem. Posiada kilka odmian, ale wszystkie cechują się brakiem lunetki celowniczej i odkrytymi przekładniami. Posiadają zbliżone możliwości.

 

 

ASTRO3 - Teraz w moim subiektywnym rankingu czas na ASTRO3 spod skyluxa (choć to ocena trochę na wyrost, niewiele on wyprzedza to EQ2 oj niewiele). Masywnie trochę cięższy od EQ2. Bardzo słaba precyzja. Nieco lepszy smar. Sa napędy do kupienia. Daje sie to ATMować z powodzeniem. Ale roboty kupa. Przez pierwsze 2-3 miesiące bardzo małe luzy. Wszystkie zębatki i ślimacznice zabudowane. Przeważnie sadzany na beznadziejnym statywie. Miłośnik Astro3 ma w domu cos takiego:

 

Astro3n.jpg

 

 

EQ3 - Jest to montaż dobry na początek. Jego udźwig to 2kg na oryginalnym statywie do ok. 4 na stabilnym TST po przesmarowaniu. Eq3 niema lunetki biegunowej ale za to ma zabudowane ślimacznice, można go wyposażyć w napęd w osi Ra. Jest trochę stabilniejszy od eq2 i posiada 2x większy udźwig. Eq3 wygląda tak:

 

eq3.jpg Można powiedzieć, ze opisane wyżej Astro3 jest symulatorem głowicy EQ3.

 

 

EQ3-2 - Czas na pierwszy montaż, który nie wywołuje u mnie natychmiastowych odruchów wymiotnych, choć nie raz jest przyczyną solidnej wiązanki pod swoim adresem. To pierwszy typ taniego montażu przy którym biedny user spotka sie z dziwadłem o nazwie lunetka biegunowa. Ten konstrukcyjny "rozmach" i "innowacyjna" wizja inżynierska zmusił projektanta do użycia już nieco większych gabarytów i lepszych materiałów Znika plastik z wnętrza zupełnie, a na zewnątrz zostają go minimalne ilości Można podłaczyć napęd i jest on łatwo dostępny na rynku. Smar dosyć przyzwoity, pracuje do ok -10/15*C bez problemów Gabarytowo ok. 2x większy od EQ2 i głowicy skyluxa (Astro 3). Ponieważ tutaj, cala masa nie siedzi na przechodzącym przez caaały mont. pręcie przeciwwagi, tylko na korpusie głowicy, znikają problemy naczyń połączonych występujące w EQ1, EQ2 i ASTRO3. Nie ma już takich śmiesznych objawów, że jak poluzujesz pręt przeciwwagi, to przestaje działać docisk jednej z osi. Jeżeli głowica nie jest zajechana - a zdarza jej się to często, ze względu na niewielki koszt i wsadzanie jej jako tymczasowego rozwiązania pod ciężkie tuby, to nie ma wyczuwalnych luzów Nie ma też efektu cofki, nie gubi mikroruchow i nie ślizga się. Ma głupie, siłowe mocowanie napędu. Wszystkie mechanizmy są zabudowane w głowicy. Statywy przeważnie ma tandetne i trzeba go przesadzać na np. TST. Miłośnik EQ3-2 ma w domu coś mniej więcej takiego:

 

eq3_2.jpg eq3_2b.JPG - waży to >10kg.

 

EQ3-2 znany jest pod nazwami CG4 a czasem nawet EQ4 (ale to troszkę naciągane…) Jest to pierwszy który posiada miejsce na lunetkę polarna. Godny polecenia, w miarę stabilny, a jednak jeszcze na tyle lekki aby można było go zapakować do plecaka. Da się go używać ze standardowym aluminiowym statywem jednak zaleca się wymianę na TST wtedy gwałtownie rośnie udźwig i sztywność. Jeśli mam stwierdzić co w nim jest zległo to tylko statyw, głowica zaskakuje sztywnością. Bez żadnych przeróbek możesz na tym powiesić 3,5kg tubę o długości 70cm- będziesz się ciszyć niewielkimi drganiami. Po wymianie statywu i małym tuningu , szaleństwie smarowania i wymieniania podkładek swobodnie można na tym wieszać teleskop o masie do 7kg o długości 1m. Można się także pobawić w jakiej foto ale to dopiero po tuningu. Takim aparacikiem z obiektywem do 300mm i czasie od 100sek. Ale najpierw trzeba go wyposażyć w napęd (najlepiej dwóch osiach), niestety ten firmowy troszkę nierówno prowadzi więc jak chce się bawić w foto to samemu trzeba kombinować z silniczkami…:/

 

Montaż spod teleskopu Soligor MT800 (na zdjęciu po prawej) to tak naprawdę Astro4 ale najbliżej mu do EQ3-2 właśnie, wiec coby nie mnożyć bytów, załadowałem te głowice do jednego wora, bo jakościowo, mechanicznie i gabarytowo sa sobie bardzo bliskie.

 

 

 

EQ5 - Ostatni z "tanich" montaży to EQ5. I jest to EQ3-2 w dużym wydaniu (tzn. funkcjonalnie, bo konstrukcyjnie i wyglądem to jednak sporo sie rożni). Nie widziałem zdebilalego EQ5 tzn. Z jakimiś plastikami itp. można zmotoryzować (niektóre maja napędy ładowane do wnętrza korpusu), zbiegunowac itp. Akcesoria sa ogólnie dostępne choć nie tanie. Montaż nie wykazuje widocznych luzów Jest sztywny i przeważnie na znośnym statywie. Do wizuala, potrafi unieść tubę w okolicach 8". Ludzie z powodzeniem foca na takich montażach z krótszymi ogniskowymi. Montaż ciężki jak cholera i wielki. Niewiele o nim powiem, bo to tak naprawdę juz cos pośredniego miedzy tania, lekka złomówka-masówka, a normalnymi montażami Miłośnik EQ5 ma w domu cos mniej więcej takiego:

 

eq5.JPG - waży to > 15kg.

 

Eq5 to już jest poważny montaż na dobrym statywie ma niskie luzy(jakość jak w eq3-2) i większy udźwig: 8kg bez przeróbek. Można się na nim z miejsca bawić w foto ale nadal tylko do 400-500mm i czasie do 100sek. Po wymianie podkładek i smarów do ok. 600mm. Ten jako pierwszy ma osie osadzone na prawdziwych łożyskach. Ale istnieje również tańsza jego wersja bez łożysk pod nazwa Astro5. Troszkę to się objawia na sztywności i jakości prowadzenia ale do w obserwacjach wizualnych nie widać różnicy.

 

EQ5 występuje pod kilkoma nazwami, z popularniejszych to MOON2 (niewiele o nim wiadomo poza tym , ze jest tanie i nie pasują silniki z oryginału) , CG5 (to tak naprawdę inna konstrukcja ale bardzo zbliżona jakościowo i funkcjonalnie (bez mikroruchow manualnych), Astro 5 (czyli tani symulator EQ5 ale podobno całkiem znośny), SkyViewPro (czyli znowu inna konstrukcja ale zbliżona do EQ5, oceniania przez część userów jako cos więcej niż tylko EQ5 ale osobiście tego nie miałem okazji sprawdzić).

 

Następne głowice to juz półka o oczko wyżej

 

 

Dodatkowe informacje:

 

A teraz garść przydatnych linków dla obecnych i potencjalnych userów głowic EQ.

 

 

na stronie: http://www.skywatchertelescope.com/Support.html

znajdują bardzo ciekawe manuale w formacie pdf, co prawda po angielsku, ale za to z dużą ilością rysunków:

 

Ustawianie montaży EQ1 i EQ2 na biegun 17.9kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...mentEQ1and2.pdf

 

Ustawianie montaży EQ3-2 i EQ4/5 na biegun 28.5kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...mentEQ3and4.pdf

 

Używanie kółek nastawnych skali Ra Dec w montażach EQ1 i EQ2 50.1kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...clesEQ1and2.pdf

 

Używanie kółek nastawnych skali Ra Dec w montażach EQ3-2 i EQ4/5 - 49.9kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...clesEQ3and5.pdf

 

Używanie lunetki polarnej w EQ3-2 i EQ4/5 - 153kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloads/Polarscope.pdf

Przygotowanie statywu do pracy - 69.2kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...mbledTripod.pdf

 

Używanie lunetki polarnej w EQ6 - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...scopeForEQ6.pdf

 

używanie montażu paralaktycznego - 155kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloads/Pointing.pdf

 

tuning EQ-6 : http://avex.org.free.fr/dossiers-pratiques.../index-eng.html

http://www.tidalwave.it/vega/articles/Astr...htmare/english/

 

 

i przy okazji:

 

Kolimacja Newtona - 99.2kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloads/Collimation.pdf

 

Kolimacja Newtona przy użyciu okularu kolimacyjnego - 61.3kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...ustableLens.pdf

 

Używanie Red Dot'a 63.5kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...edDotFinder.pdf

 

Montaż pillar'a - tulejki podwyższającej pod głowicę w montażach EQ6 - 68kb - http://www.skywatchertelescope.com/Downloa...20Extension.pdf

- do obserwacji blisko zenitu

Edytowane przez sumas
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.