Skocz do zawartości

Wielka mglawica w Andromedzie ?


lapa

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wjechalem z Warszawy i rozstawilem teleskop (Skywatcher 200, ogniskowa 1000) z nadzieja ze wreszcie cos zobacze.

Na poczatek wycelowalem w Wielka mglawice w andromedzie i sie troche zdziwilem ... mglista plamka, nawet nie bylo widac owalnosci.

Potem jeszcze wycelowalem z labedzia i wyszukalem dwie mglawice(ameryka polnocna i wloknista) i tez nic. Jestem prawie pewien ze dobrze wyszukalem oba obiekty. Probowalem jeszcze obejzec kilka obiektow w wielkim wozie ale tez nic.

Jedyne co udalo mi sie obejzec to mglawica pierscieniowa i to tez patrzac tylko katem oka ;p.

Teraz moje pytanie: dlaczego pomimo w miare duzego swiatla teleskopu nawet andromedy nie daje sie ladnie zobaczyc ;] ? Obserwuje kolo polnocy kiedy luna od slonca jest mala. No i dlaczego nie moge znalezc obiektow mglawicowych ktorych jasnosc jest na poziomie 4-5 (mglawica Ameryka polnocna). Czy do tego typu obiektow potrebne sa jakies filtry do zwiekszenia kontrastu?

 

Pozdrawiam,

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam, że jednym z czynników jaki miał zły wpływ na obraz wynikał ze słabego wychłodzenia teleskopu.

 

No nie wiem :-), teleskop wystawiam o godzinie 22 i potem czas zchodzi do 1:00 ;] .. wiec to chyba mozna wyeliminowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 (galaktyka Andromedy) jest teraz nisko. Do tego dochodzi nie do końca czarne niebo, wiec... to raczej normalne. W ciemne sierpniowe i wrzesniowe noce prezętuje się znacznie lepiej ze swoimi sąsiadkami (M110 M32) W twoim teleskopie w dobrych warunkach powinieneś nawet dostrzec ciemniejszy pas materii na jej obwodzie. Ameryka Północna jest jasna ale... wielka, wiec jej jasność powierzchniowa jest nędzna strasznie. Nigdy nie widziałem jej w wizualu. Co do Veila, to owszem, jest do wyłuskania nawet teraz i nawet mniejszym sprzętem, po prostu ją przegapiłeś. To dosyć łatwe (przegapić ją) gdy łapiesz ją pierwszy raz, na raczej niezbyt ciemnym niebie i bez żadnych filtrów. Widok Veila znacznie poprawia filtr OIII.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie sie trzeba zaopatrzec na nastepny wyjazd w filtry ;] ...

 

Mimo tego mam wrazenie ze dalej jakos ciezko jest zobaczyc cokolwieg. Wiele obiektow szukalem przez ostatnie trzy noce i w sumie zobaczylem tylko jedena mglawice. Zdawalo mi sie ze z takim swiatlem poszukiwania beda troche owocniejsze ;p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to jest jak sie 3 lipca chce DSy oglądać. :rolleyes: pozatym trzeba dobrze powiekszeniem zgasić tło (dobrac optymalną jasność) czego być moze tez nie robiłeś.

 

w wrześniu nie bedzie takich problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czynników jest wiele:

1.Dobór okularów (najlepiej szerokokątny o długoogniskowy: Nagler :-) może być SWAN 33mm - czym Ty obserwowałeś?

2. Warunki obserwacji: czarne niebo!! W przeciwnym razie nie uzyskasz wymaganego kontrastu

3. Jasność powierzchniowa takich obiektów jak Am. Płn jest skandalicznie mała. Nie wiem czy polowanie na nią ma sens? (doświadczeni koledzy wypowiedzcie się proszę); zacznij od łatwych obiektów np. M27 M13.

4. M57 tutaj daj większe powiększenie - w 20 cm (w odp. warunkach) wygląda naprawdę mniam.. mniam

5. Najlepiej przyłącz się do wypadu bardziej doświadczonych obserwatorów: wiele Twych wątpliwości zostanie rozwianych, wiele mitów obalonych

 

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wrześniu nie bedzie takich problemów

 

Mam nadzieje ze masz racje. Sie zobaczy :D. Co do moich obserwacji to wlasciwie uzywam tylko 25mm plossa (40x) bo narazie wieksze nie ma sensu. Do tego kupilem na wspolke ze starszym dwie lornetki, bo pierwsz trzeba sie nauczyc konstelacji ;D. Jak niebo bedzie czyste , a tak sie zapowiada, to pewnie skorzystam w waszych rad co do polecanych obiekow.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez lapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to jest jak sie 3 lipca chce DSy oglądać. :rolleyes: pozatym trzeba dobrze powiekszeniem zgasić tło (dobrac optymalną jasność) czego być moze tez nie robiłeś.

 

w wrześniu nie bedzie takich problemów

 

Niestety będą problemy!! :(

Większość początkujących astroamatorów spodziewa się widoków jak z Hubbla. A rzeczywistość jest jak mgiełka o paranku...

Dla początkujących polecam stronę ze szkicami astro: http://www.skyrover.net/ds/library.php?cat=8

Takie obrazy rzeczywiscie zobaczycie przez telep.... :helo:

 

 

pogodnego i ciemnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w ogóle, trzeba założyć jakiś wątek o łatwych obiektach. Łatwych, czyli prosto odnaleźć i zaobserwować...

Moje propozycje, to

1. M57 (jak ją znajdziecie, to przypatrzcie się dokładnie, zeby wiedzieć jak wyglądają mgławice i galaktyki w telepie)

2. M13 (rozdzielisz gwiazdki, może nawet kolory ujrzysz, przypatrz się jak ten obiekt wygląda w szukaczu, to pomoże nastepnym razem szukac groma kulistych)

3. M31 ( jak sam nazwa wskazuje: Wielka MGŁAWICA w Andromedzie)

 

następne propozycje

pamietajcie o kryterium łatwośći odnajdywania obiektów (bliskość jasnych gwiazd)

 

pogodnego i ciemnego nieba (oraz cierpliwości)

 

ps. ja od ponad roku poluje na galaktykę w trójkącie (M33) i NIC :Boink::Boink:

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widok galaktyk i rozległych mgławic przez teleskop naprawdę może rozczarować. Szczególnie wtedy, jeśli spodziewasz się takich widoków jak na fotografiach. Spróbuj najpierw obejrzeć gromady kuliste - M13, M92, M2, M10, M12, M22, M2, gromady otwarte - M11,M16, M17 czy wreszcie łatwe do odnalezienia mgławice planetarne M57, M27. Ich widokiem na pewno się nie rozczarujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... to wlasciwie uzywam tylko 25mm plossa (40x) bo narazie wieksze nie ma sensu.

 

no to strzeliłes sobie totalnego samobuja!!!!! :)

z taką źrenicą (25/5=5mm) niemasz szans na zgaszenie tła. nic dziwnego że kompletnie nic nie widziałeś :) w takich warunkach przy 10-12mm dopiero było by coś widać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla zwykłej lornetki 10x50 pod ciemnym niebem jest to łatwy obiekt. Za to w mieście szukać M33 nie warto -nie ma szans. Kłania się tu niewielka jasność powierzchniowa ww. obiektu, który w mieście zdecydowanie ginie w tłe rozświetlonego nieba. Zwodniczy obiekt ta M33. Niby +5,8 ale duże rozmiary kątowe i mało wyraźne jądro skutecznie utrudniają obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 33 i M 101 z jedna i druga odrazu sobie nie poradzilem bo bardzo łatwo je przeoczyć .

Na dzisiejszy czas lepiej jednak zając sie niebem południowym , jest kilka kulek w wżowniku strzelcu i skorpionionie , na które teraz właściwie jest sezon, a uwzgledniając brak nocy astronomicznej to w tamta strone warto luknąć :D

Ja wczoraj krótka chwile polornetkowałem przez okno przed położeniem sie spać odwiedziłem M4 i M11 , troche mało ale zmeczenie dało o sobie znać i z pewna trudnością trzymało mi sie lornetke stabilnie. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś próbowałem z okna w małym pokoju zobaczyć M 31, bo balkon w dużym mam centralnie na południe. A że wszystko działo się jesienią jakoś dałem radę przy lustrze 114 , z tym że kiedy chciałem pochwalić się żonie to jej komentarz brzmiał: " to to coś jakby ktoś nachuchał na szybę? ". Wnisek z tego że większość z nas oczekuje widoków jakie oglądamy na zdjęciach... <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mysle ze Piotr ma racje i to jest glowna przyczyna rozczarowania ...ale im dluzej bedziemy obserwowac tym lepiej bedziemy rejestrowac szczegoly ..ja sam po sobie wiem jak teraz odbieram deep space a jak to bylo pierwszy raz ..co sie tyczy NGC 7000 to z tego co wiem jest to trudna mglawica ...bardzo rozlegla i trudno ja zarejestrowac bez odpowiedniego sprzetu ...trzeba obserwowac i obserwowac a zdumienie osiagnie poziom wprost proporcjonalny do rozczarowania :)

 

M 27 polecam i M 57 :)

 

M 31 jest piekna nie raz ja widzialem :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wczoraj w ramach eksperymentu ustawilem teleskop na podworku normalnie to chodze na pobliskie boisko za ktorym juz tylko pola sa :) i powiem ze roznica jest ogromna wystarczyly dwie lampy uliczne aby skutecznie utrudnic obserwacje :angry: wspomniana M57 i M27 ledwie widoczne M31 tylko slabe jadro dziwne ale po kilku probach nie udalo mi sie znalezc M92 a widzialem ja calkiem dobrze noc wczesniej :mellow: z tego mozna wnioskowac jak wazne jest skad sie patrzy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne że jest ważne skąd się patrzy, ale nie zmienia to faktu że fotografie niektórych ds-ów ( chyba jednak najbardziej M 31 ) są tak głęboko zakorzenione w podświadomości że czasami trudno jest pogodzić się z tym co widzimy przez okular...

a co chcielibyśmy zobaczyć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.