Skocz do zawartości

JAK ZAŁOŻYĆ SWOJĄ STACJE BOLIDOWĄ?


tommek

Rekomendowane odpowiedzi

WITAM WSZYSTKICH ASTROMANIAKÓW! :Salut:

Nie ukrywam że od dłuższego czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł, a mianowicie założenie własnej stacji bolidowej. W związku z tym mam kilka pytań:(do jak zwykle doświadczonych i lepiej poinformowanych kolegów) :notworthy:

 

1.Czy takie przedsięwzięcie ma wogóle sens?

2.Jak się za to zabrać? Od czego zacząć? (jeżeli odpowiedź na pytanie pierwsze jest pozytywna)

3.Jaki sprzęt trzeba zgromadzić i ile to może kosztować?

4.Gdzie usytuować obiektywy aparatów?Ile trzeba ich posiadać?

5.Na jakiej zasadzie działa taka stacja?(chodzi mi o to,że przecież nie wiadomo w jakiej części nieba pojawi się meteor i o jakiej porze- czyli rozumiem że chodzi tu o trochę szczęścia, i że ktoś stoi przez całą noc i patrzy w niebo.W odpowiednim momencie robi zdjęcie. Jeśli nie mam racji prosze mnie poprawić.

6.Czy lepiej jest fotografować niebo przez długi obiektyw czy przez lunete z adapterem? Czym to się różni?

 

Na razie tyle.

Dziękuje za zrozumienie(mam na myśli swoją niewiedzę) i dziękuje za odpowiedzi.

 

Zawsze wiecznie czujny..................TOMMEK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A skąd jesteś i jakie masz warunki do obserwacji, bo od tego zależy czy lepiej zrobić u Ciebie stację foto czy wideo.

Pracownia Komet i Meteorów która kieruje Polską Siecią Bolidową ma pewne środki finansowe i sprzętowe na wspomaganie

takich inicjatyw jak Twoja :)

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zapoznać się z tym..

 

http://pfn.pkim.org/?q=pl/node/44

 

A tu taki sam temat z przed roku..

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=9613

 

;)

 

5.Na jakiej zasadzie działa taka stacja?(chodzi mi o to,że przecież nie wiadomo w jakiej części nieba pojawi się meteor i o jakiej porze- czyli rozumiem że chodzi tu o trochę szczęścia, i że ktoś stoi przez całą noc i patrzy w niebo.W odpowiednim momencie robi zdjęcie. Jeśli nie mam racji prosze mnie poprawić.

6.Czy lepiej jest fotografować niebo przez długi obiektyw czy przez lunete z adapterem? Czym to się różni?

 

5. Takie stanie i czatowanie zeby w odpowiednim momecie nacisnąc migawke wymagało by bardzo duzego posięcenia a i tak w 90% przypadków byś niezdążył nacisnąc migawki. ;)

 

W przypadku rejstracji foto stawiamy aparat który ma otwartą migawke przeważnie od 30s (cyfrówki) do kilkunastu minut - (aparaty analogowe pod warunkiem ze ma się ciemne niebo) i tak klepiemy zdjęcia całą noc.W przypadku cyfrówek właczamy aparat w tryb zdjec seryjnych i idziemy spać natomiast w analogach raz na jakiś czas bedzie trzeba wymienić klisze.

 

Czyli reasumując robimy przez całą noc pełno zdjęc tego samego fragmentu nieba i liczymy na to ze, na którejś klatce zarestruje sie meteor.

 

6. Raczej w obserwacjach są preferowane obiektywy szerokokatne tak aby widziały jak największy fragment nieba przez co zwiększamy szanse na zarejstrowanie zjawiska.

Apropo lunet mozna samemu prowadzić obserwacje teleskopowe pewnych rojów meteorów.

Edytowane przez Krzysiek-Polakowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.