Skocz do zawartości

zakrycie i odkrycie


Daniel

Rekomendowane odpowiedzi

Na upalny piątkowy wieczór proponuję obserwację zakrycia i odkrycia gwiazdy ok 3 mg.

Zakrycie nastąpi w momencie zachodu Słońca czyli około 20h 45 min a odkrycie około 22h 02 min.

Księżyc na południowym wschodzie około 11 stopni nad horyzontem.

Zachęcam tych którzy nie obserwowali zakryć .

 

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na upalny piątkowy wieczór proponuję obserwację zakrycia i odkrycia gwiazdy ok 3 mg.

Zakrycie nastąpi w momencie zachodu Słońca czyli około 20h 45 min a odkrycie około 22h 02 min.

Księżyc na południowym wschodzie około 11 stopni nad horyzontem.

Zachęcam tych którzy nie obserwowali zakryć .

 

Daniel

 

Dziękujemy za informacje.

Tutaj znajdziesz, co bierząco widać na niebie.

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie w Otwocku dobrze widoczne. Zakrywaną gwiadę widziałem od 8h 30 min. Teleskop SW 20 cm okular 20 mm. Czekam na odkrycie . Jest to bardzo teudne i zazwyczaj można gwiazę zobaczyć dopiero kolkanaście sekund po odkryciu zza jasnego brzegu. Do 22h

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trudne zjawisko do obserwacji, dlatego tylko o nim wspomniałem w kalendarzyku, a nie podawałem dokładnych informacji. Zakrycie tuż przed zachodem Słońca, natomiast odkrycie już o zmierzchu, ale przy jasnym brzegu, co praktycznie uniemożliwia zaobserwowanie dokładnego momentu zjawiska. I należy pamiętać, że czas odkrycia jest różny dla różnych części Polski.

 

- centrum

Białystok 22:05:16

Częstochowa 22:00:02

Gdańsk 21:58:22

Kraków 22:01:34

Lublin 22:05:13

Olsztyn 22:01:09

Poznań 21:56:16

Warszawa 22:02:28

Wrocław 21:56:37

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakrycie przeoczyłem. Ale mam nadzieję zaobserwować odkrycie, tylko tam gdzie jest księżyc coś niebo zaczyna mi się chmurzyć <_< .

Teleskop już na balkonie... :D

 

A ja bym musiał balkon przestawić :szczerbaty:

Jak iść za ciosem, to o 22:01 - początek zakrycia Europy przez Jowisza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkrycie w Otwocku widoczne ale jego moment niepewny. W niedzielę następne zakrycie jasnej gwiazdy. Prognozy są obiecujące . Zachęcam do obserwacji i rejestracji momentu zakrycia . Ale to już inna bajka ..

Daniel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dział zakryciowy powstał po to by umieszczać w nim takie informacje - dzieki Daniel.

Już niedługo kolejna porcja informacji w wątku - zakrycia podstawy w tym czytanie efemeryd.

A potem umieścimy efemerydy dla kilku miast by być na bierząco.

 

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, a niemasz czasem jakiegoś zdjęcia z tej sesji z krótszym czasem ekspozycji?

takim, żeby Księzyc niebył przepalony,

wtedy mógłybyś pobawić się obróbką HDR

i efekt miałbyś podobny, jak na tym znakomitym zdjęciu lemarca

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Utrudnieniem w tego typu fotografii jest duża różnica jasności Księżyca i gwiazdy. Żeby to jakoś obejść trzeba zminimalizować światłosiłę teleskopu newtona do wartości przynajmniej F:10 przez użycie barlowa 2-3x. Mój ma "przyrodzone" f:10 i przy ogniskowej 2500 mm. musiałem sciemnić obraz Księżyca na tyle by pojawiły się jego detale, a gwiazda nie zanikła.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.