Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Gość astrodamian27

Z ostatnich obserwacji wynika,że Gwiazda Chi Cygni jej jasność spada w tak krótkim czasie i ma około 12 magnitudo (mag) Jeżeli pogoda dopisze zachęcam do obserwacji :astronom:

post-10327-0-15540900-1312214089_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

astrodamian27 - Twój ostatni post z załączonym wykresem jasności uważam za szkodliwy. Rozumiem, że chcesz się podzielić obserwacjami, zachęcić innych itp., ale nie tędy droga. Dokładne podawanie wyników ostatnich obserwacji może spowodować, że inne osoby będą się sugerować. Niestety nie raz zdarzało się to już w przeszłości.

Pogodnego nieba.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość astrodamian27

astrodamian27 - Twój ostatni post z załączonym wykresem jasności uważam za szkodliwy.

Pogodnego nieba.

Ja nie mogę zaobserwować Chi Cygni i określić jej jasność bo bez przerwy chmurki nad Małopolską od dwóch tygodni tak jest, i nic na to nie poradzę :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość astrodamian27

Przed godziną przeprowadziłem obserwację Chi Cygni i jasność oceniłem na 12.5 mag :D Przy takim minimum jasności Gwiazd ciężko z lokalizować ich położenie,ale z obserwacji jestem zadowolony. Dobra pogoda i warunki wyśmienite :astronom: Poniżej wykres z moim kodem JDAA Pozdrawiam

post-10327-0-46869700-1315087406_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Chi Cyg jasna i dość popularna miryda według polskich obserwatorów,jej jasność jest na poziomie 4.5 mag i nadal nam jaśnieje! Tegoroczne maksimum jasności wizualna jest wyższa od zeszłoroczne w tamtym czasie jasność osiągnęła 6.70 mag to słabiutkie jak na maksimum. Zachęcam do obserwacji tej mirydy :icon_biggrin: Poniższa krzywa

post-25639-0-12947300-1437483970_thumb.jpg

• Lubię 2

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nie dawno obserwowałem Chi Cyg,dałem na 4.2 mag o 20.41 UT. Już widoczna gołym okiem,była ciut ciemniejsza od Eta Cyg :icon_biggrin:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobr sprawa łądny tekst.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W dniu wczorajszym o godz. 20.28 UT,Chi Cyg oceniłem na 5.6 mag! Co raz bliżej maksimum. Chyba mi się zdaje że tegoroczne maksimum będzie niższe niż zeszłoroczne.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Tegoroczne maksimum Chi Cyg wypadnie wcześniej niż przewidywane Biuletynu AAVSO,które ma wypaść na początku Listopada. Obecnie jej jasność jest wyższa powyżej 7 mag! Właśnie dziś oceniłem ją na około 6.7 magnitudo. Ciekawiej się zapowiada,czy tegoroczne max będzie wyższe niż poprzednie?  To ciekawa miryda i dość popularna obserwowana przez miłośników gwiazd zmiennych :D Zachęcam wszystkich do monitorowania tej naszej bohaterki. 

Chi Cyg.PNG

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Kiedyś bardzo długo ją obserwowałem, będę musiał spróbować ponownie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dziurka w chmurce w dniu wczorajszego wieczora,okazja była na obserwacje i na Chi Cyg dałem na około 4.5 mag o godz. 17.19 UT. Data Juliańska JD 2458034.2215

Edytowane przez dja.obserwator

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Ciekawe, że w tym roku nie było charakterystycznego zatrzymania jasności na gałęzi wznoszącej przed maximum.

Gdzieś kiedyś czytałem czym tłumaczy się takie zachowanie ale już nie pamiętam.

Byłbym wdzięczny gdyby ktoś pokrótce wyjaśnił takie zachowanie oraz jego brak.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

No niestety,nasza bohaterka idzie pomału w dołek. Nie dała rady być jaśniejsza powyżej 4 mag! Jej wahania jasności ostatnio utrzymywały się na poziomie około 4.4 mag -4.5 mag. 

KHI CYG.PNG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Mój wykres dla Chi Cyg. Jasność już około 5 mag.

Chi Cyg.PNG

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi