Skocz do zawartości

Chi Cygni


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Mniej więcej za miesiąc przewidywane jest kolejne maksimum jednej z gwiazd zmiennych długookresowych - Chi Cygni. Ostatnie dni świadczą o tym, że może być to bardzo wysokie maksimum. Już obecnie gwiazda jest na pograniczu widoczności gołym okiem (ok. 6 mag.), a z każdym dniem jaśnieje o ok. 0,2 mag. Jak więc jasna będzie na początku sierpnia? Dużo zależy od następnych dni. Czy szybkie tempo wzrostu jasności utrzyma się, czy też wkrótce zmniejszy się i ulegnie wyhamowaniu.

 

Myślę, że warto obserwować tę gwiazdę. Gwiazdozbiór Łabędzia widoczny jest w czasie wakacji przez całą noc i to wysoko nad horyzontem. Dysponując nawet małą lornetką bez problemu odnajdziemy naszą bohaterkę i gwiazdy porównania, na podstawie których możemy ocenić jej jasność. Zachęcam do tego.

 

Poniżej przedstawiam wykres zmian jasności gwiazdy w ostatnich cyklach. Jak widać naprzemiennie są one wyższe i niższe (przynajmniej cztery ostatnie) i obecne maksimum powinno być także wysokie, a może bardzo wysokie.

 

post-2346-1152287356_thumb.jpg

 

Natomiast tutaj można znaleźć mapkę, dzięki której można zlokalizować gwiazdę i ocenić jej jasność.

 

http://www.aavso.org/cgi-bin/shrinkwrap.pl...YG/CHICYG-A.GIF

 

Więcej informacji o Chi Cygni:

http://sswdob.republika.pl/chicyg.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chi Cygni kontynuuje szybki wzrost jasności. Już jest pewne, że obecne maksimum będzie wyższe od poprzedniego. W dobrych warunkach zmienną już widać gołym okiem (ok. 5 mag.). Zachęcam do obserwacji, gdyż obecne maksimum może być najwyższe od wielu lat.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Chi Cygni już wkrótce osiągnie maksimum blasku. Tegoroczne jest bardzo wysokie, zbliżone do absolutnego rekordu z 1847 roku i wynoszącego 3,5 mag. (byż może 3,3 mag.). Zapewne go nie pobije, ale i tak będzie najwyższe od co najmniej 1858 roku (3,6 mag.), czyli od 148 lat!!! Warto więc spojrzeć na gwiazdę, ocenić jej blask, czy nawet uwiecznić na zdjęciu, gdyż taka okazja może się nam już nie przydarzyć.

 

 

post-2346-1153921212_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was :D

Nabralam odwagi i ocenilam Chi Cyg.

Oczywiscie zrobilam to typowo amatorsko....Po godzinie (lub wiecej) odnalazlam Albireo i Eta Cyg!

Nasza "bohaterka Chi" w srodku.....na oko 3,7mag.

Fachowcow od zmiennych prosze o umiarkowana krytyke, bom wrazliwa ostatnio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo :)

 

Najtrudniejsze są początki. Teraz warto nabrać wprawy i śledzić spadek jasności gwiazdy. Za pewien czas przestanie być widoczna gołym okiem, potem przez lornetkę, a na końcu potrzebny będzie duży teleskop, by ją dojrzeć.

 

Na ogół nie podaję konkretnych wyników obserwacji, ale dla zachęty napiszę, że jeden z najlepszych obserwatorów gwiazd zmiennych Stanisław Świerczyński oceniał w ostatnich dniach Chi Cygni na poziomie 3,8 mag., a ja na poziomie 3,9 mag. Tak więc Twój wynik jest bardzo dobrym wynikiem, gdyż różnice pomiędzy obserwatorami rzędu 0,1-0,3 mag. są całkiem normalne. "Podejrzane" są różnice przekraczające 0,3-0,5 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takiej jasności chi Cyg gwiazdy porównania dobrałaś prawidłowo. W miarę spadku jasności bedziesz musiała dobierać inne, ale zawsze tak by jedna było nieci jaśniejsza , a druga nieco ciemniejsza.

Gwiazdy porównania najlepiej dobrac z mapek AAVSO. Link do mapki dał Robert w pierwszym poście w tym topicu, ale daję jeszcze raz:

http://www.aavso.org/cgi-bin/shrinkwrap.pl...YG/CHICYG-A.GIF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz potrzebuje tylko czasu by je na niebie znalesc :D

 

I ładnej pogody. U mnie trzeci dzień pochmurno :(.

 

Zapisz sobie wynik obserwacji, czyli nazwę gwiazdy, czas (w przypadku miryd z dokładnością do 1 godziny) i jasność ocenianej gwiazdy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej zrobić tak:

oceniać teraz jej jasność, notować czas każdej obserwacji. Po zebraniu dostatecznej liczby obserwacji można przystapić do wykreślenia krzywej zmian blasku, na stronie AAVSO zamieszczono program, który wykreśla krzywą zmian blasku dowolnej gwiazdy zmiennej. :Salut:

Polecam to:

http://mojaastronomia.fm.interia.pl/oprac_wynikow.html <- Jest również opisane jak zrobić wykres krzywej

 

EDIT

u mnie robi się ładna pogoda, powoli chmurki "uciekają", mam nadzieje że tak sie utrzyma to może też ją poobserwuje i może jakaś fota :D

Edytowane przez K.Czajka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K.Czajka

Pozwole sobie zacytowac pierwsze zdanie z Twej stronki o gz :D

 

" Zadanie obserwatora gwiazd zmiennych sprowadza sie wlasciwie do dwoch zagadnien. Pierwszym z nich i zwykle najtrudniejszym jest,........odnalezienie gwiazdy na niebie."

 

Tak, tak wlasnie ja tak mam.....Pocieszyles mnie, bo ja myslalam ze to tylko ja tak mam;))

Jesli chodzi o wykreslania krzywych, to ja na razie nie chce jeszcze takich powaznych rzeczy robic :D

Narazie bede notowac moje obserwacje w blog'u. Albo raczej moje proby obserwacji.

Dziekuje za link.Bardzo fajny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak pierwszy raz szukałem SS Cygni. Ta gwiazda nawet w maksimum jasności ma ok. 8,5 mag. Wtedy była jeszcze słabsza. Całe dojście i utwierdzenie się w przekonaniu, że to właśnie ta gwiazdka zajęło mi prawie pół godziny :(.

 

Teraz dojście do SS Cygni zabiera mi około ... 10-20 sekund. I to nawet wtedy, gdy gwiazdka ma 12 mag. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam jak pierwszy raz szukałem SS Cygni. Ta gwiazda nawet w maksimum jasności ma ok. 8,5 mag. Wtedy była jeszcze słabsza. Całe dojście i utwierdzenie się w przekonaniu, że to właśnie ta gwiazdka zajęło mi prawie pół godziny :(.

 

Teraz dojście do SS Cygni zabiera mi około ... 10-20 sekund. I to nawet wtedy, gdy gwiazdka ma 12 mag. :)

 

Ja zmienne obserwuję raczej okazyjnie... :rolleyes:

Częściej oceniam komety. Z kometa jest zazwyczaj tak, że wyróżnia ją jej kometarna natura. jednak nie zawsze tak jest. Pamiętam poszukiwania pierwszych obserwowanych komet... tragedia.

Między innymi z tego powodu, że raz zobaczone pole gwiazdowe sie mniej lub bardziej pamięta, przy obserwacjach zakryć gwiazd przez asteroidy zaleca się by gwiazdę "oglądnąć" przynajmniej raz przed obserwacją.

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Edytowane przez Pawel_Maksym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.