Skocz do zawartości

Chi Cygni


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Wystarczy spojrzeć na poniższy wykres, aby zauważyć, że maksimum jasności już za nami. Na kolejne tak duże pojaśnienie przyjdzie nam poczekać może nieco ponad rok :), ale raczej znacznie dłużej. Być może kolejne 150 lat ;). Teraz pozostaje nam obserwować spadek jasności gwiazdy. Za kilka miesięcy trzeba będzie dużego teleskopu, aby wyraźnie zauważyć Chi Cygni.

 

post-2346-1155925844_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Tak, Chi Cygni jest już po maksimum i zaczyna się okres szybkiego spadku jasności. Zapewne za kilka(naście) dni przestanie być widoczna gołym okiem, potem przez lornetkę, a potem ...

 

A potem pozostanie nam czekać na kolejne tak wysokie maksimum :)

 

Ja kilka dni temu dałem jej 4,7 mag.

 

post-2346-1157442893_thumb.jpg

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Chi Cygni jest już po maksimum i zaczyna się okres szybkiego spadku jasności. Zapewne za kilka(naście) dni przestanie być widoczna gołym okiem, potem przez lornetkę, a potem ...

 

A potem pozostanie nam czekać na kolejne tak wysokie maksimum :)

 

Ja kilka dni temu dałem jej 4,7 mag.

 

chi_2.png

 

 

Będę ambitny i zamierzam ją upolować w minimum B)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wczoraj nie mialam wspanialego nieba, ale i tak udalo mi sie Chi Cyg upolowac.

Niestety lornetka jak obserwuje nie jestem pewna czy dobre gwiazdy porownawcze mam.

Napewno " zidentyfikowalam" HD 186377 i wydaje mi sie ze moja Chi tez miala jasnosc 5,9mag.

Teraz pytanie :D Czy taka ocena z jednym porownawczym obiektem jest ok??

 

Edyt;))

W sumie pytanie zadalam glupie , bo jedna porownawcza nie wystarcza :D

Chodzi mi czy ocena 5,9mag jest ok, mimo ze z jedna porownawcza (o tej samej wartosci).

Edytowane przez elwira
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mialan bardzo udana noc :D

Po nieudanej ocenie z !8.9 postanowilam sie poprawic i udalo mi sie .

Wczoraj obserwowalam Chi Cyg lornetka i teleskopem. Golym okiem widzialam tylko Eta Cyg i 17 Cyg.

Nastawilam teleskop na 17 Cyg i w polu widzenia zobaczylam Chi Cyg :D

Upewnilam sie porownujac z mapa. Chcialam zastosowac sztuczke obserwatorow komet i zmieniac ostrosc, ale nic mi z tego nie wychodzilo.;)) Chi Cyg byla o wiele ciemniejsza od 17 Cyg.

Porownalam jeszcze raz dokladniej z HD186377 i mysle ze Chi ma jasnosc 5,7mag.

Jeszcze raz ponawiam prozbe o zwrocenie mi ewentualnie uwagi na bledy w obserwacji.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mialan bardzo udana noc :D

Po nieudanej ocenie z !8.9 postanowilam sie poprawic i udalo mi sie .

Wczoraj obserwowalam Chi Cyg lornetka i teleskopem. Golym okiem widzialam tylko Eta Cyg i 17 Cyg.

Nastawilam teleskop na 17 Cyg i w polu widzenia zobaczylam Chi Cyg :D

Upewnilam sie porownujac z mapa. Chcialam zastosowac sztuczke obserwatorow komet i zmieniac ostrosc, ale nic mi z tego nie wychodzilo.;)) Chi Cyg byla o wiele ciemniejsza od 17 Cyg.

Porownalam jeszcze raz dokladniej z HD186377 i mysle ze Chi ma jasnosc 5,7mag.

Jeszcze raz ponawiam prozbe o zwrocenie mi ewentualnie uwagi na bledy w obserwacji.

Pozdrawiam

 

Witam

 

Tu jest świetna strona dotycząca gwiazd zmiennych:

 

http://sswdob.republika.pl/glowna.htm

 

Poszperaj po stronie i zorientuj się w układzie, a znajdziesz ostatnie pomiary obserwatorów dotyczące tej gwiazdy oraz wykresy jej jasności.

 

Podam dla ułatwienia:

http://sswdob.republika.pl/chicyg.htm

 

Z tego co wynika z wykresu to trochę chyba zaniżyłaś jasność, ale wykresami i emeferydami nie ma się co sugerować bo to prowadzi do błędów. Gwiazda jest już po maksimum i może tak być jak zmierzyłaś.

Na podanym linku znajdziesz wszystkie informacje jak obserwować gwiazdy zmienne.

 

Z literatury polecam:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...;products_id=63

Niedawno zamówiłem i przeczytałem, teoria obserwacji jest tam dobrze wyłożona.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 4 lata później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
Gość astrodamian27

Z ostatnich obserwacji wynika,że Gwiazda Chi Cygni jej jasność spada w tak krótkim czasie i ma około 12 magnitudo (mag) Jeżeli pogoda dopisze zachęcam do obserwacji :astronom:

post-10327-0-15540900-1312214089_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

astrodamian27 - Twój ostatni post z załączonym wykresem jasności uważam za szkodliwy. Rozumiem, że chcesz się podzielić obserwacjami, zachęcić innych itp., ale nie tędy droga. Dokładne podawanie wyników ostatnich obserwacji może spowodować, że inne osoby będą się sugerować. Niestety nie raz zdarzało się to już w przeszłości.

 

Pogodnego nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość astrodamian27

astrodamian27 - Twój ostatni post z załączonym wykresem jasności uważam za szkodliwy.

Pogodnego nieba.

 

Ja nie mogę zaobserwować Chi Cygni i określić jej jasność bo bez przerwy chmurki nad Małopolską od dwóch tygodni tak jest, i nic na to nie poradzę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Gość astrodamian27

Przed godziną przeprowadziłem obserwację Chi Cygni i jasność oceniłem na 12.5 mag :D Przy takim minimum jasności Gwiazd ciężko z lokalizować ich położenie,ale z obserwacji jestem zadowolony. Dobra pogoda i warunki wyśmienite :astronom: Poniżej wykres z moim kodem JDAA Pozdrawiam

post-10327-0-46869700-1315087406_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Chi Cyg jasna i dość popularna miryda według polskich obserwatorów,jej jasność jest na poziomie 4.5 mag i nadal nam jaśnieje! Tegoroczne maksimum jasności wizualna jest wyższa od zeszłoroczne w tamtym czasie jasność osiągnęła 6.70 mag to słabiutkie jak na maksimum. Zachęcam do obserwacji tej mirydy :icon_biggrin: Poniższa krzywa

post-25639-0-12947300-1437483970_thumb.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
  • 11 miesięcy temu...

Tegoroczne maksimum Chi Cyg wypadnie wcześniej niż przewidywane Biuletynu AAVSO,które ma wypaść na początku Listopada. Obecnie jej jasność jest wyższa powyżej 7 mag! Właśnie dziś oceniłem ją na około 6.7 magnitudo. Ciekawiej się zapowiada,czy tegoroczne max będzie wyższe niż poprzednie?  To ciekawa miryda i dość popularna obserwowana przez miłośników gwiazd zmiennych :D Zachęcam wszystkich do monitorowania tej naszej bohaterki. 

Chi Cyg.PNG

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.