Skocz do zawartości

teleskop dla początkującego


Rafalizator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :). Przymierzam się do zakupu teleskopu, ale jestem totalnym laikiem i nie bardzo mam o tym wszystkim pojęcie. Myślałem o reflektorze Sky-Watcher (Synta) SK1149EQ2. Czy zwierciadło o średnicy 114 mm wystarczy aby np. obserwować Jowisza lub Saturna i zobaczyć ich księżyce ? Na co wpływ ma długość ogniskowej w takim teleskopie, bo widziałem podobne modele o różnych ogniskowych.

 

Jeśli to nie jest najlepszy wybór prosiłbym o radę, jaki teleskop wybrać i na mniej więcej na co on mi pozwoli:). Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ogniskowej tłumaczenie łopatologiczne :szczerbaty:

 

Są dwa rodzaje tych teleskopów: z krótszą i dłuższą "rurą". Te "krótciejsze" maja wbudowane w układy optyczne powiększające soczewki Barlowa. "Krótciejsze" są hmmm... "poręczniejsze", ale te soczewki psują uzyskiwane obrazy. I to mocno psują! Za to w miszkaniu nie zabierają tyle miejsca, no i prawie "do kieszeni" można je wsadzić podczas wyjazdu w teren.

 

Z moich doświadczeń z małymi i "średniejszymi" sprzętami wynika tyle, że sprzęt klasy 114/900 można wykorzystać jako chwilowy sprzęcior do nauki nieba. Tyle, że to co zobaczysz, absolutnie cię nie zadowoli. A jak kiedyś zerkniesz przez np. Syntę 8", to będziesz zbierał na większy telep. Wierz mi, ale te ok. 1 100 zł to minimalny wydatek na sensowny teleskop - też dla początkujacego.

 

:Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm moze to co powiem będzie trochę kontrowersyjne, ale powiem :P

 

mam od 2 lat celestrona 114/900 i widoki mnie... zadowalają :) i to bardzo :) I nie mówię tak, bo nie wiem jak wygląda obraz w "więksiejszym" telepie. Wiem jak wygląda, na zlocie namacałem się tyle sprzętu i różnych apertur ze ho ho. I oczywiście widok jest wiele wiele lepszy, jednak to nie znaczy że obraz ze 114/900 niezadowoli :) ja od dwóch lat każdej nocy natknę się na coś, czego jescze (u siebie) nie widziałem :)

...A i przyjemność z wyjazdu na zlot większa gdy w domu tylko 4,5'' :szczerbaty:

 

No ale jesli możesz to oczywiście zbieraj na syntę :)

 

Pozdrawiam, much :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń z małymi i "średniejszymi" sprzętami wynika tyle, że sprzęt klasy 114/900 można wykorzystać jako chwilowy sprzęcior do nauki nieba. Tyle, że to co zobaczysz, absolutnie cię nie zadowoli. A jak kiedyś zerkniesz przez np. Syntę 8", to będziesz zbierał na większy telep. Wierz mi, ale te ok. 1 100 zł to minimalny wydatek na sensowny teleskop - też dla początkujacego.

 

Zgadzam się w stu procentach... Wcześniej "jechałem" na 76mm lustrze... Porażka... Teraz siedzę na 254mm i obrazy są o niebo lepsze... W sumie, taki teleskop można kupić za 189 zł na allegro, i można się na nim troche nauczyć, i opanować Dobsony... Jednak jeśli chcesz siedzieć w astro dłużej, warto zbierać na coś większego, Synta jak na tak niską cene, jest naprawdę świetnej jakości...

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez W0l3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się w stu procentach... Wcześniej "jechałem" na 76mm lustrze... Porażka... Teraz siedzę na 254mm i obrazy są o niebo lepsze... W sumie, taki teleskop można kupić za 189 zł na allegro, i można się na nim troche nauczyć, i opanować Dobsony... Jednak jeśli chcesz siedzieć w astro dłużej, warto zbierać na coś większego, Synta jak na tak niską cene, jest naprawdę świetnej jakości...

 

Pozdrawiam.

 

 

Jakie Dobsony??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.